• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü prim hesaplama formül

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Asdemirci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
1
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;
Ekli prim takip tablosunda ilk15 son 15 ve baremlere göre hak edilen toplam adete göre hesaplama yapmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• PRİM.xlsx
    16.1 KB · Gösterim: 98
Çözüm
Sayın @Asdemirci ,
Formülde aynı hücre iki kez tanımlanmış, hatalı sonuç elde edersiniz.
Aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Üstte E3*TOPLA.ÇARPIM(($O$3:$O$30=$E$2)*($R$3:$R$30=K3)*($P$3:$P$30)) bu satır iki kez yazılmış.
Merhaba,
Öncelikle Forum kurallarını okuyunuz. Sabit - Forum KURALLARI
Mesajı büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelmektedir.
Mesajınızı bu seferlik ben düzenledim.

Ulaşılması gereken sonuçlar nelerdir, bir kaç örnek verir misiniz?

Teşekkürler.
şöyle ki;
A satışçı ilk 15 de 50-59 2 adet /100-110 da 3 adet son 15 de de 60-69 dan 6 adet gibi gerçekleşmeleri olduğunda bar kısmında yazılı olan K sütunundaki 19 24 34 35 gibi barlara göre yandaki tablo üzerinden hesaplama yapmasını istiyorum

Yazdığım eğer li formül L3(HAKEDİŞ) de doğru çalıştı gibi ama aşağı sürükleyince nedense bozuluyor.

Merhaba,
Öncelikle Forum kurallarını okuyunuz. Sabit - Forum KURALLARI
Mesajı büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelmektedir.
Mesajınızı bu seferlik ben düzenledim.

Ulaşılması gereken sonuçlar nelerdir, bir kaç örnek verir misiniz?
Teşekkürler.
şöyle ki;
A satışçı ilk 15 de 50-59 2 adet /100-110 da 3 adet son 15 de de 60-69 dan 6 adet gibi gerçekleşmeleri olduğunda bar kısmında yazılı olan K sütunundaki 19 24 34 35 gibi barlara göre yandaki tablo üzerinden hesaplama yapmasını istiyorum L3 hakediş kısmında doğru hesaplama yaptı gibi ama aşağı sürükleyince bozuluyor formül sanırım

A satışçı ilk 15 de 50-59 2 adet /100-110 da 3 adet son 15 de de 60-69 dan 6 adet gibi gerçekleşmeleri olduğunda bar kısmında yazılı olan K sütunundaki 19 24 34 35 gibi barlara göre yandaki tablo üzerinden hesaplama yapmasını istiyorum
Dosyanızla uyumlu örnek verin.
Dosyanızda tüm temsilciler "A" ilk 15'de 50-59'da değer yok. Diğer örneklerinizde uyumsuz.

Dosyaya siz hakimsiniz, biz değil.

Dosyanızla uyumlu örnek verin.
Dosyanızda tüm temsilciler "A" ilk 15'de 50-59'da değer yok. Diğer örneklerinizde uyumsuz.

Dosyaya siz hakimsiniz, biz değil.
merhaba
"A"50-59 formülünü yazmamışım. Fakat dosyanın şöyle çalışmasını istiyorum;
satış temsilcisi "A" aşağı doğru farklı kişiler olduğunu düşünelim. "A3" satıcı "İLK15" "SON15" de 50-59/60-69/100-110/111-999 gruplarında değişik adetlerde gerçekleşmesi olduğunu düşündüğümüzde "K3" deki "BAR" lara göre yandaki "R2" deki "BAR" altındaki grupların karşısındaki bedelleri getirmesini istiyorum.
yazınca anlatmak biraz zor oluyor kusura bakmayın bir tlf no verme şansınız olur ise anlatabilirim.
ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

L3 hücresine yazıp deneyiniz.
Baremde 60-69 bir baremde 60-99 yazmışsınız ikisini bir birine eşitleyin.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Sizin formülün çalışmama sebebi ise sabitleme yapmamış ve tüm baremleri tanımlama yapmamışsınız.

L3 hücresine yazıp deneyiniz.
Baremde 60-69 bir baremde 60-99 yazmışsınız ikisini bir birine eşitleyin.

Kod:
ellerinize sağlık,
yani bu kadar hızlı dönüş, çözüm ne desem azdır, güzel insan...

İyi çalışmalar.

Sayın @Asdemirci ,
Formülde aynı hücre iki kez tanımlanmış, hatalı sonuç elde edersiniz.
Aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:

Üstte E3*TOPLA.ÇARPIM(($O$3:$O$30=$E$2)*($R$3:$R$30=K3)*($P$3:$P$30)) bu satır iki kez yazılmış.

Çözüm
Hatta birazda kısa formül isterseniz.
Kod:

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri