• Dikkat !!!
  Forumumuzdan en iyi şekilde yararlanmak için Lütfen Ücretsiz
  Üye OLUN !

Powerpoint Çalışma Alanını Tanıma

Akuma

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
9 Mar 2021
Mesajlar
64
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Arkadaşlar Merhaba,
~~~~


Aşağıdakilerden birini yapın:
 • Office PowerPoint 2007 zaten çalışıyorsa, tüm açık sunuları kaydedin ve kapatın ve sonra PowerPoint 2007 programından çıkın ve yeniden başlatın.
 • Office PowerPoint 2007 çalışmıyorsa, şimdi başlatın.
PowerPoint'i başlattığınızda, slayt oluşturduğunuz ve slaytlar üzerinde çalıştığınız Normal Görünümü adlı görünümde açılır.
Resim


 1. Slayt bölmesinde, doğrudan tek tek slaytlar üzerinde çalışabilirsiniz.
 2. Noktalı sınırlar yer tutucuları belirtir; buralara metin yazabilir ya da resim, grafik ve başka nesneler ekleyebilirsiniz.
 3. Slaytlar sekmesi Slayt bölmesinde gösterilen her tam boy slaytın bir küçük resim sürümünü gösterir. Başka slaytlar eklediğinizde, Slaytlar sekmesindeki bir küçük resmi tıklatarak slaytın Slayt bölmesinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Sununuzdaki slaytları yeniden düzenlemek için de küçük resimleri sürükleyebilirsiniz. Slaytlar sekmesinde ayrıca slayt ekleyebilir ve silebilirsiniz.
 4. Notlar bölmesinde, geçerli slaytla ilgili notlar yazabilirsiniz. Sunumunuzu yaparken notlarınızı dinleyicilere verebilir veya Sunum görünümünde notlarınıza başvuruda bulunabilirsiniz.

NOT :Varsayılan olarak, Office PowerPoint 2007 yeni sunulara yukarıdaki resimde görülen Boş Sunu şablonunu uygular. Boş Sunu, Office PowerPoint 2007 şablonlarının en basit ve en genel olanıdır. PowerPoint ile çalışmaya ilk kez başlarken Boş Sunu şablonunu kullanmak yararlı olur, çünkü kolaydır ve birçok sunu türüne uyarlanabilir. Boş Sunu şablonunu temel alan yeni bir sunu oluşturmak için, Microsoft Office Düğmesini tıklatın, Yeniyi tıklatın,Şablonlar altında Boş ve yeniyi tıklatın ve sonra Boş ve yeni altında Boş Sunuyu çift tıklatın.


Ekranın en üstüne doğru, yararlı olabilecek üç düğme bulunmaktadır:

 • Geri Al, yaptığınız son değişikliği geri alır. (Hangi eylemin geri alınacağını belirten bir Ekran İpucu görmek için, işaretçinizi düğmenin üzerinde bekletin. Geri alınabilecek diğer son değişikliklerin bulunduğu bir menü görmek için, Geri Al. düğmesinin sağındaki oku tıklatın) Bir değişikliği CTRL+Z tuşlarına basarak da geri alabilirsiniz.
 • Yeniden veya Yinele, gerçekleştirdiğiniz eyleme bağlı olarak son değişikliğinizi yeniden yapar veya yineler. (Hangi eylemin yenden yapılacağını veya yineleneceğini belirten bir Ekran İpucu görmek için, işaretçinizi düğmenin üzerinde bekletin.) Bir değişikliği CTRL+Y tuşlarına basarak da yeniden yapabilir veya yineleyebilirsiniz.
 • Microsoft Office PowerPoint Yardımı, PowerPoint Yardımı bölmesini açar. Yardımı F1 tuşuna basarak da açabilirsiniz.

Sununuzu adlandırma ve kaydetme​

Tüm yazılım programlarında olduğu gibi, sununuzu başlar başlamaz adlandırmak ve kaydetmek ve sonra çalışırken sık sık kaydetmek iyi bir yöntemdir.

 • Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın, Farklı Kaydet'in üzerine gidin ve sonra aşağıdakilerden birini yapın:
 • Yalnızca Office PowerPoint 2007 programında açılabilen bir sunu için, PowerPoint Sunusu'nu tıklatın.
 • Hem Office PowerPoint 2007 hem de önceki PowerPoint sürümlerinde açılabilen bir sunu için, PowerPoint 97-2003 Sunusu'nu tıklatın.
Bu seçeneği seçerseniz, Office PowerPoint 2007 sürümünde yeni eklenen özelliklerin hiçbirini kullanamazsınız.

 1. Farklı Kaydet iletişim kutusunda, Kayıt yeri listesinde, sununuzu kaydetmek istediğiniz klasörü veya konumu seçin.
 2. Dosya adı kutusuna, sununuz için bir ad yazın veya hiçbir işlem yapmayarak varsayılan dosya adını kabul edin ve sonra Kaydet'i tıklatın.
Şu andan itibaren, istediğiniz zaman sununuzu hızlı bir şekilde kaydetmek için CTRL+S tuşlarına basabilir veya ekranın üst tarafındaki Kaydet simgesini tıklatabilirsiniz.

Slayt ekleme, slaytları yeniden düzenleme ve slayt silme​

Sununuzda otomatik olarak sağlanan tek slaytta, biri başlık olarak ve diğeri de alt başlık olarak biçimlendirilmiş iki yer tutucu bulunur. Bir slayttaki yer tutucuların yerleşimine düzen denir. Office PowerPoint 2007, resimler ve SmartArt grafikleri için olanlar gibi başka yer tutucu türleri de sağlar.

Sununuza slayt eklediğinizde, aşağıdakileri yaparak aynı zamanda yeni slayt için bir düzen de seçebilirsiniz:

 1. Slaytlar sekmesinde, görünmekte olan tek slaytın hemen altını tıklatın.
 2. Giriş sekmesinde, Slaytlar grubunda, Yeni Slayt'ın yanındaki oku tıklatın.
Resim


Kullanılabilecek çeşitli slayt düzenlerinin küçük resimlerini gösteren bir galeri görünür
Resim


 1. Her bir düzenin adı, düzenin kendisi için tasarlandığı içeriği tanımlar.
 2. Renkli simgeler görüntüleyen yer tutucular metin içerebilir, ancak SmartArt grafikleri ve küçük resimler dahil olmak üzere nesneleri otomatik olarak eklemek için simgeleri tıklatabilirsiniz.
 3. Yeni slaytınız için kullanmak istediğiniz düzeni tıklatın.
Yeni slayt hem geçerli slayt olarak vurgulanmış halde Slaytlar sekmesinde hem de Slayt bölmesinde görünür. Bu yordamı eklemek istediğiniz her yeni slayt için yineleyin.

İPUCU: Yeni slaytınızın önceki slaytla aynı düzene sahip olmasını istiyorsanız, Yeni Slayt'ın yanındaki ok yerine kendisini tıklatabilirsiniz.


Kaç slayta ihtiyacınız olduğunu belirleme​

İhtiyacınız olan slayt sayısını hesaplamak için, ele almayı planladığınız konuların bir anahattını çıkarın ve sonra konuları ayrı slaytlara bölün. En azından şunlara ihtiyaç duyabilirsiniz:

 • Bir ana başlık slaytı
 • Sununuzdaki başlıca noktaları veya alanları listeleyen bir giriş slaytı
 • Giriş slaytında listelenen her nokta veya alan için bir slayt
 • Sununuzdaki ana noktaları ve alanları yineleyen bir özet slaytı
Bu temel yapıyı kullanarak, sunulacak üç ana noktanız veya alanınız varsa, en az altı slayt hazırlamayı planlayabilirsiniz: bir başlık slaytı, bir giriş slaytı, üç ana nokta veya alandan her biri için bir slayt ve bir özet slaytı.

Resim


Ana nokta ve alanlarınızdan herhangi birinde sunulacak büyük miktarda malzeme varsa, aynı temel anahat yapısını kullanarak bu malzemeler için bir slayt alt grubu oluşturabilirsiniz.
 
Üst