• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Power Query ' de verili şartlara göre farklı ürünlerin kümülatif bakiyelerini bulma

tefenli

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Üstadlar ekli excel sayfasındaki kalan sütunu POWER QUERY de nasıl yapılabilir ?
Desteğinize ihtiyacım var. Şart koşulmazsa yapılabiliyor fakat şartlısını yapamadım.

Ekli dosyalar

• DENEMELER.xlsx
    9.1 KB · Gösterim: 7
Merhaba , "şart" konusunu açabilir misiniz ? Örneklendirin lütfen.

Ekte paylaştığım excell sayfasındaki bilgi göre ifade etmem gerekirse, verilen bir tarihte elmanın bakiyesi veya armutun bakiyesi gibi

Bir sutunda karışık ürünler var ve farklı tarihlerde alım ve satımları var. Ben istiyorum ki, baktığım bir tarihte hizasında istediğim bir ürünün kalanını görebileyim.

Bildiğim kadarıyla açıklamak isterim.
PowerQuery oluşturulurken sütun/satır biçimlendirme , her türlü filtreleme yapılıp sonra da sonuç tablosu oluşturuluyor. Bu tablo veri tablosuna bağlı olarak dinamik bir tablo oluyor ama yeniden biçimlendirme için tekrar sorgu ekranına girip biçimlendirme yapmak gerekiyor. Örneğin query oluşturulurken sadece A ürününü seçtikten sonra , tabloda B ürününü de görmek isterseniz sorgu ekranında tanımlama yapmanız gerekecek.
PowerQuery ile oluşturulan tablonun dinamik olarak filtrelenmesi için kullanılacak özellik DİLİMLEYİCİ özelliği. Bunun sayesinde istediğiniz biçimde filtrelemeyi yapmak mümkün. Dediğim gibi ben "bildiğim kadarıyla" olan kısmını aktardım. Belki başka öneri / çözüm paylaşımları olacaktır.

Merhaba,
Öncelikle söyleyeyim Power Query ile pek samimiyetim yok. O konuda pek bir şey söyleyemem.
Bir sutunda karışık ürünler var ve farklı tarihlerde alım ve satımları var. Ben istiyorum ki, baktığım bir tarihte hizasında istediğim bir ürünün kalanını görebileyim.
Amacınız bu ise aşağıdaki kodlar işinizi görür. Kalan ürün (e4) sütununa aşağıdaki kodları girerek aşağıya doğru kopyalayın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kalan sütunu baktığınız bir tarihte ki ürün bakiyesini gösterir.

Merhaba,
Öncelikle söyleyeyim Power Query ile pek samimiyetim yok. O konuda pek bir şey söyleyemem.

Amacınız bu ise aşağıdaki kodlar işinizi görür. Kalan ürün (e4) sütununa aşağıdaki kodları girerek aşağıya doğru kopyalayın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kalan sütunu baktığınız bir tarihte ki ürün bakiyesini gösterir.
Üstadım , yazdığınız excel de oluyor. Ben power query de yapabilmek istiyorum. Nazik ilginiz için teşekkür ediyorum.

Bildiğim kadarıyla açıklamak isterim.
PowerQuery oluşturulurken sütun/satır biçimlendirme , her türlü filtreleme yapılıp sonra da sonuç tablosu oluşturuluyor. Bu tablo veri tablosuna bağlı olarak dinamik bir tablo oluyor ama yeniden biçimlendirme için tekrar sorgu ekranına girip biçimlendirme yapmak gerekiyor. Örneğin query oluşturulurken sadece A ürününü seçtikten sonra , tabloda B ürününü de görmek isterseniz sorgu ekranında tanımlama yapmanız gerekecek.
PowerQuery ile oluşturulan tablonun dinamik olarak filtrelenmesi için kullanılacak özellik DİLİMLEYİCİ özelliği. Bunun sayesinde istediğiniz biçimde filtrelemeyi yapmak mümkün. Dediğim gibi ben "bildiğim kadarıyla" olan kısmını aktardım. Belki başka öneri / çözüm paylaşımları olacaktır.
Nazik ilginiz için teşekkür ediyorum.
Power Query öğrenmeye çalışıyorum. İlgimi çekiyor. Muhasebe denetimlerinde önemli katkıları oluyor.

Konuyu okuyanlar

Geri