• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Pivot Table Boş Satır Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

gultekinkaymaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
16
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Ekli dosyada rapor sayfasında tablo oluşturup o tabloya bağlı pivot table ile özet tablo oluşturdum. Fakat en altta boş satırı çıkıyor ayrıca pivot table özeti alırken onu engelleyebileceğim bir özellik var mı

excel program kullanıcı adı : admin
Şifre:1234

Ekli dosyalar

• boş hata.jpg
    boş hata.jpg
    442.3 KB · Gösterim: 15
  • Excel Program.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 8
Çözüm
-"temizle seçeneği" nedir ,anlamadım. Benim böyle bir tanımlamam yok.
  • Resimde de gördüğünüz gibi sizin dosyanızda yaptım örneği.
  • makro içeren dosyaları bilgisayarımda tutmuyorum, yanıttan sonra sildim.
  • veri tablosunun ( tablo 4) herhangi bir hücresi seçiliyken "sağ tık / Veri aralığına dönüştür" yaparak tablo özelliğini kaldırın. SADECE veri olan kısmı seçin ( sanırım 46 satır ve sütun A:Y idi ) ve YENİDEN tablo biçimine çevirin.
  • Oluşan bu yeni tablonun adını PT de "veri aralığını değiştir" adımından giderek yazın . ( şu anda Tablo4 yazıyor ) .böylece yapılan PT tablosunu yeniden oluşturmanıza gerek kalmayacak .
Bilgilendirme :
Resmini gördüğüm sayfaya ben ulaşamadım. Menüden "Ek ödeme...." isimli olanı seçince laptop bloke oldu, görev yöneticisinden kapatabildim.

Bilgilendirme :
Resmini gördüğüm sayfaya ben ulaşamadım. Menüden "Ek ödeme...." isimli olanı seçince laptop bloke oldu, görev yöneticisinden kapatabildim.
Giriş yaptıktan sonra açılan paneli kapattığınız zaman excel çalışma sayfaları açılıyor RAPOR sayfasındaki bilgilere göre PVTOZET sayfasında pivot table oluşturuldu

Rapor sayfasındaki kaynak veri tablonuzu ( Tablo4 ) SADECE veri olan alanları seçerek yeniden oluşturun. ( örnek dosyanızda 46 satır). Tabloya veri eklendikçe zaten otomatik olarak tablo eklenen veriye göre yeniden tanımlanacaktır. Şu anda TÜM satırlar seçili. Bu boş satırlar nedeniyle PT tablonuzda "boş" verisi hep olacaktır.
Aşağıda gördüğünüz gibi tablo yeniden biçimlendirildiğinde bu BOŞ alan ,farklı bir işleme gerek kalmadan ortadan kalkacaktır.

1685687563763.png 1685687623367.png

Rapor sayfasındaki kaynak veri tablonuzu ( Tablo4 ) SADECE veri olan alanları seçerek yeniden oluşturun. ( örnek dosyanızda 46 satır). Tabloya veri eklendikçe zaten otomatik olarak tablo eklenen veriye göre yeniden tanımlanacaktır. Şu anda TÜM satırlar seçili. Bu boş satırlar nedeniyle PT tablonuzda "boş" verisi hep olacaktır.
Aşağıda gördüğünüz gibi tablo yeniden biçimlendirildiğinde bu BOŞ alan ,farklı bir işleme gerek kalmadan ortadan kalkacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 17566 Ekli dosyayı görüntüle 17567
Peki tabloyu bozmadan yeniden biçimlendirme yapmak mümkün mü yoksa dolu hücreleri seçili hale getirip tabloyu yeniden mi oluşturayım

Tablo özelliğinden çıkarıp ,veri olan alanı seçerek yeniden tablo oluşturun. PT de ise "veri kaynağını değiştir" adımından oluşan yeni tablonun adını yazın. PT'yi yeniden oluşturmanıza gerek yok. Ben de bu şekilde yaptım.

Tablo özelliğinden çıkarıp ,veri olan alanı seçerek yeniden tablo oluşturun. PT de ise "veri kaynağını değiştir" adımından oluşan yeni tablonun adını yazın. PT'yi yeniden oluşturmanıza gerek yok. Ben de bu şekilde yaptım.
Hocam eğer benim programda dediklerinizi uyguladıysanız o exceli geri atabilir misiniz bana tablo olarak biçimlendire tıkladığımda temizle seçeneği çıkmıyor bende

• veri tablosunun ( tablo 4) herhangi bir hücresi seçiliyken "sağ tık / Veri aralığına dönüştür" yaparak tablo özelliğini kaldırın. SADECE veri olan kısmı seçin ( sanırım 46 satır ve sütun A:Y idi ) ve YENİDEN tablo biçimine çevirin.
  • Oluşan bu yeni tablonun adını PT de "veri aralığını değiştir" adımından giderek yazın . ( şu anda Tablo4 yazıyor ) .böylece yapılan PT tablosunu yeniden oluşturmanıza gerek kalmayacak .

Çözüm
Hocam çok sağol nihayet yaptım sürekli uyarı verdi ama dashboard sayfasından dilimleyicileri kaldırınca çözüldü

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri