• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Personel Bütçesi Tutarlarının Döviz cinsinden Hesaplaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
24
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

Bir ara yaparız diye diye düşündüğümüz Bütçe Hesaplama tutarlarının VERİ sayfasının 20. satırdaki aylık döviz rakamlarına bölünmesi suretiyle oluşacak tutarları bulmak için bir çalışma yapabilir miyiz.

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ.xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 17
Çözüm
If vr.Cells(19, "Q") = 2 satırını
If cp.Cells(3, "AA") = 2 olarak değiştirirseniz direk ÇLŞ. PLANI sayfasındaki (1 veya 2) değere bakılarak hesaplama yapılır.
Sayın userx Merhaba

Bir ara yaparız diye diye düşündüğümüz Bütçe Hesaplama tutarlarının VERİ sayfasının 20. satırdaki aylık döviz rakamlarına bölünmesi suretiyle oluşacak tutarları bulmak için bir çalışma yapabilir miyiz.
Deneyiniz

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-PERSONEL BÜTÇESİDÖVİZEÇEVİR.xlsm
    753.3 KB · Gösterim: 6
Sayın SNNAY iyi geceler

İlginize ve emeğinize Teşekkür ederim. Kısmen bir çözüm oluşmuş.

Şimdi konuya şöyle girelim diyorum, Dosyanın çalışma mantığı bildiğim kadarıyla ÇLŞ. PLANI Sayfasındaki, VERİ sayfasındaki, ve PRM sayfasındaki verilere göre YILLIK BÜTÇE sayfasındaki Tutarlar ve sayılar elde ediliyor.

Dolayısıyla; izlememiz gereken yolun YILLIK BÜTÇE sayfasındaki her aya ait sütunlardaki Tutarları VERİ sayfasındaki ilgili ayların Döviz kurlarına bölünmesini sağlarsak

oradan da zaten AYLIK BÜTÇE ve YILLIK İCMAL sayfalarına otomatik (Bu sayfalar YILLIK BÜTÇEDEN Tutarları ve Sayıları alıyor) almış olacaktır diye düşünüyorum.

Bu düşünce doğrultusunda bir çalışma yapabilir miyiz.

Sayın SNNAY iyi geceler

İlginize ve emeğinize Teşekkür ederim. Kısmen bir çözüm oluşmuş.

Şimdi konuya şöyle girelim diyorum, Dosyanın çalışma mantığı bildiğim kadarıyla ÇLŞ. PLANI Sayfasındaki, VERİ sayfasındaki, ve PRM sayfasındaki verilere göre YILLIK BÜTÇE sayfasındaki Tutarlar ve sayılar elde ediliyor.

Dolayısıyla; izlememiz gereken yolun YILLIK BÜTÇE sayfasındaki her aya ait sütunlardaki Tutarları VERİ sayfasındaki ilgili ayların Döviz kurlarına bölünmesini sağlarsak

oradan da zaten AYLIK BÜTÇE ve YILLIK İCMAL sayfalarına otomatik (Bu sayfalar YILLIK BÜTÇEDEN Tutarları ve Sayıları alıyor) almış olacaktır diye düşünüyorum.

Bu düşünce doğrultusunda bir çalışma yapabilir miyiz.
Deneyiniz;
YILLIK BÜTÇE sayfasında Toplam Maaliyetleri Veri sayfasında ki aylık döviz kurlarına bölerek Döviz Sayfasına yazar.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

807 KB · Gösterim: 4
Sayın SNNAY Günaydın

Döviz Sayfasındaki Aylık Döviz Tutarlarını Döviz Sayfası içinde X sütununa ay toplamlarını aldırabilir miyiz. Siz sanırım Veri sayfasındaki P20 hücresindeki ortalamaya kur tutarına göre hesaplama yaptırmışsınız. (Ay toplamları tutarları ile ortalama kur tutarı üzerinden hesaplama ile farklı oluyor. olması gereken ayların toplamları)

Yıllık Bütçe sayfasında her ayın toplam tutarları Veri Sayfasında ki aylık döviz kuru bedeline bölünüyor yani ocak24 toplamı ocak24 kuruna bölünüyor, aralık ayı toplam tutarı aralık2024 kuruna, yıllık ortalama yıllık ortalama kuruna bölünerek sonuçlar yazdırıldı.
Yıllık Bütçede Yıllık ortalama değeri zaten ayların toplam ortalamasını alıyor biz sadece kura bölüyoruz.
Sizin istediniz şeyi doğru anladıysam DÖVİZ sayfasında ki 12 ayın verilerini toplayıp X sütununa yazmak değil mi?

Ekli dosyalar

801.5 KB · Gösterim: 3
Son düzenleme:
Evet Ortalama ile aylık toplamlar farklı çıkıyor çünkü

Sayın SNNAY Merhaba

Sizden ricam DÖVİZ sayfasının adını DÖVİZ YILLIK BÜTÇE olarak değiştirebilir miyiz. Bunu bende yaparım da yazılım değişmesi lazım diye düşünüyorum. Ayrıca AYLIK BÜTÇE sayfası X sütunu ile DÖVİZ YILLIK BÜTÇE sayfasındaki tutarların formatını otomatik olarak 1.111,11 olarak alabiliri miyiz.

Sayın SNNAY Merhaba

Sizden ricam DÖVİZ sayfasının adını DÖVİZ YILLIK BÜTÇE olarak değiştirebilir miyiz. Bunu bende yaparım da yazılım değişmesi lazım diye düşünüyorum. Ayrıca AYLIK BÜTÇE sayfası X sütunu ile DÖVİZ YILLIK BÜTÇE sayfasındaki tutarların formatını otomatik olarak 1.111,11 olarak alabiliri miyiz.
Düzenlendi

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-PERSBÜTDÖVİZ.xlsm
    816.8 KB · Gösterim: 7
Sayın SNNAY Merhaba

sizden Ay dosyada İŞK Hesaplaması ile ilgili bir güncelleme rica edecektim. Modül2 de İşkur hesaplama kısmı var orada ki yazılımda bir değişiklik yapmak istiyorum. Daha önce Sayın userx ten İşkur Hesaplaması için; Eğer(G4="İŞK";H4/30*(TOPLAM(N4:O4)-PRM$C$24*PRMH18 /30*N4 üzerinden hesaplama yapılmıştı. Ancak; İŞK Hesaplama da bir değişikliğe gidilmesi gerektiğinden, İŞK hesaplamasını; Ocak Ayı örneği olarak, Yıllık Bütçe sayfasında Q sütununda olması gereken Tutar; Eğer(G4="İŞK";H4/30*(TOPLAM(N4:O4)-Eğer(N4<PRM!H18;PRM!$C$24*N4;PRM!$C$24*PRM!H18) Formül mantığına göre Kod yazılımda güncelleme yapmalıyız.

Bu düzenleme de yardımınızı rica edecektim.

Biraz uğraştım ama çözemedim kusura bakmayın, sayın userx online olduğunda gözden geçirir umarım.

Kusur yok
Emek ve zaman var Çok Teşekkür ederim.
Kalın sağlıcakla

Ekli dosyalar

• PERS_BÜTCE_15.09.24.xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 6
Sayın userx Merhaba

Benim Düşündüğüm aslında Yıllık Bütçe sayfasında Her ayın kendi içinde Her sütun başlığına göre TL. Hesaplamalarını İlgili ay Kur tutarı üzerinden Döviz Tutarına çevirme ve sonrasında Aylık Bütçe ve Yıllık İcmal sayfalarına da yansıması şeklinde

Ben Göndermiş olduğum dosyanın Veri sayfasında Q19 hücresindeki sayıya göre hesaplama sonucu görülmesi istenen tutarların (TL. , Döviz) nasıl olacağını ifade ettim.

Sizin biraz zamanınızı alacağını biliyorum. Ancak sonunda Tablolara bakıldığında işte bu diyebileceğiz.

Böyle bir yardımda bulunabilir misiniz.

Bu isteğinizden önce Mesaj#11 'de istediğiniz formül değişikliğini uygulamaya çalıştım, doğru hesaplıyor mu ? Bu konuda bir şey belirtmemişsiniz.

Evet daha sonra kontrol ettim Ocak ayı hesaplaması doğru diğer aylar hatalı, Bordro sayfasındaki Y sütunu ve AJ sütunu tutarları ile aynı olmalı

Tekrar kontrol eder misiniz?
Dövizli hesaplama kontrolü için VERİ sayfası Q19 'a 2 yazarak bütçeyi hesaplatınız.

Ekli dosyalar

• PERS_BÜTCE_16.09.24.xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 4
Dosyanın açılışında Bordro sayfasında E sütunundaki başlığa göre SGK GRB. kodu İŞK ise ve tekrar İŞK yazarsak sorun yok Ancak İŞK'yı N, ST. ve diğer SGK kodlarından birini yazdığımda Döngüsel başvuru uyarısı veriyor. nedenini çözemedim.

ÇLŞ. PLANI sayfasındaki AA3 hücresindeki 1 ve 2 seçeneğini AC3 hücresine taşıyıp, AA3 hücresine (Bütçenin hesaplama yapılan sayfada bulunması) sebebiyle VERİ Sayfasındaki Q19 hücresindeki 1 ve 2 seçeneğini taşıyabilir miyiz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri