Çözüldü Permütasyon Kombinasyon Makro Kodu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar.
Ekte bulunan dosyada permütasyon kısmına 80 tane karakter yazıyorum ve bu 80 karakterin 4 lü kombinasyonunu almak istiyorum fakat excelde bir sütun için 1048576 SATIR limiti var ve yetkiyor malesef A sütunundaki SATIR bittikten sonra B sütununa daha sonra B sütunu bittikten sonra C sonra D sonra E sütununa geçmesini istiyorum ekte bulunan dosyaya bu makroyu ekleyebilecek olan varmı ?

Ekli dosyalar

• Permütasyon ve Kombinasyon.xlsm
    74.4 KB · Gösterim: 20
Çözüm
OutProc yordamının kodunu aşağıdaki gibi düzenleyip dener misiniz?
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Stn = cnt \ 1048576 + 1 <== bu satır cnt değerini 1048576'a kalansız bölerek yazılacak sütunu bulur
Str = (cnt Mod 1048576) + 1 <== bu satır cnt değerinin 1048576'ya göre modülünü alarak yazılacak sütunu bulur

yada aşağıdaki gibi bir yöntem işe yarayabilir
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
1668428133508.png

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
cevabınız için teşekür ederim fakat benim istediğim şey bu değil ekte verdiğim makro girilen karakter sayısına göre olası bütün permütasyon listesini oluşturan bir makro ben örneğin 40 karakter yazıcam 1234567890qwertyuıopğüasdfghjklşizxcvbnm bu 40 karakterin 4 lü permütasyon listesini istiyorum hesaplamasını değil bu makro bunu yapıyor fakat bütün listeyi A sütununda oluşturuyor A sütununda yeterli yer kalmadığından B sütununa devam etsin B sütununda yer kalmadığında C sütununa devam etsin böyle birşey ekleyebilirmisiniz ekteki makroya

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,859
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
CSS:
Stn = cnt \ 1048576 + 1 <== bu SATIR cnt değerini 1048576'a kalansız bölerek yazılacak sütunu bulur
Str = (cnt Mod 1048576) + 1 <== bu SATIR cnt değerinin 1048576'ya göre modülünü alarak yazılacak sütunu bulur

CSS:
1668428133508.png

Son düzenleme:
Çözüm

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,859
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
bu permütasyon işlemi ne kadar sürede tamamlanıyor?
sonuç diziye aktarılarak daha kısa sürede veri alınması sağlanabilir

Son düzenleme:

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
CSS:
Stn = cnt \ 1048576 + 1 <== bu SATIR cnt değerini 1048576'a kalansız bölerek yazılacak sütunu bulur
Str = (cnt Mod 1048576) + 1 <== bu SATIR cnt değerinin 1048576'ya göre modülünü alarak yazılacak sütunu bulur

CSS:
Ekli dosyayı görüntüle 13137
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için çok geç gördüm cevabınızı eve gidip deniycem hemen

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
CSS:

CSS:
Ekli dosyayı görüntüle 13137
Merhabalar 2 formulüde kopyala yapıştır yaparak denedim fakat olmadı malesef sizden rica etsem verdiğim dosyayı indirip içerisine siz müdahale edip daha sonra buraya yükleme şansınız varmıdır acaba ?

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,859
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Hata mı veriyor, işlem mi yapmıyor?
Modülün en başında option explicted ifadesi yer aldığı icin kodda yer alan Stn ve Str değişkenlerini en başta long olarak tanımladınız mı?

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Modülün en başında option explicted ifadesi yer aldığı icin kodda yer alan Stn ve Str değişkenlerini en başta long olarak tanımladınız mı?
Complicate error: varriable not definied diye hata veriyor. Ben kodlardan hiç anlamıyorum valla en başta option explicted kısmına Stn as Long ve Str As Longmu yazıcam

aliandic

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Hocam çok çok çok teşekkür ediyorum size allah razı olsun vallahi kaç gündür bunu istiyordum siz yetiştiniz Str As Long ve Stn As Long yazdım oldu.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,859
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Rica ederim
İyi çalışmalar
Not: 42 ye 4 sizde kaç saniye sürüyor? Diziye aktararak yaptigimda bende 18-20 saniye sürmüştü, şu anki sisteminiz daha uzun sürüyorsa dizi kullanılarak daha hızlı aktarilabilir

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar