• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Pazar Gün Sayısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
24
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar

Ekli dosyada belirttiğim ve örneklediğim gibi Ay sonu gününden geriye doğru (aybaşına) belirlenen gün sayısına isabet eden "Pazar" gün sayısı bulmak istiyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• GÜN (PAZAR) SAYISI.xlsx
    10.1 KB · Gösterim: 12
Merhaba Arkadaşlar

Ekli dosyada belirttiğim ve örneklediğim gibi Ay sonu gününden geriye doğru (aybaşına) belirlenen gün sayısına isabet eden "Pazar" gün sayısı bulmak istiyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.
Deneyiniz
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-GÜN (PAZAR) SAYISI.xlsx
    12.3 KB · Gösterim: 7
merhabalar
bu soru yine sorulmuştu sanırım
sonuçlar sarı renkli hücreler gibimi olacak 30.04.2024 de 3 değilde 2 olması gerekmiyormu acaba
formülü denermisiniz
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Deneyiniz. (Çok pardon sonradan gördüm. Ben 1 aylık aldım. Özür dilerim.)

Ekli dosyalar

11.5 KB · Gösterim: 0
Son düzenleme:
Deneyiniz. Sizin rakaamlarınızdan bir tanesi tutmuyor.

Ekli dosyalar

11.7 KB · Gösterim: 2
Sayın SNNAY

Aralık Ayı 30 gün veya 31 gün Pazar günü 5 olmalı (Takvimden saydım)

Sayın Mirağa

Evet konu daha önce açılmıştı İlk olanda aylar 1.1 ile başlıyordu ikinci soruda aylar 29, 30 veya 31 olarak verilmekte yani aylar ay sonu tarihinden geriye doğru belirlenen gün içinde kaç pazar günü olduğu

Sayın kralım

Takvimden ay sonu gününden itibaren geriye doğru sayıldığında 19 gün içinde 3 gün Pazar olmalı

Sayın kralım

Takvimden ay sonu gününden itibaren geriye doğru sayıldığında 19 gün içinde 3 gün Pazar olmalı
Her hafta 7 gün olduğuna göre 3 Pazar sayıldığında 21 yapar. Nasıl 3 Pazar yapıyor ? Ben takvime baktım. 1 Nisan Pazartesi günü başlamış. 19 Nisan da Cuma gününe denk geliyor. 3 ncü Pazar gününe denk gelmesi için arada 1 gün daha var. Yani sizin anlayacağınız. 19 Nisana kadar 2 Pazar var.

Merhaba;
Alternatif (1 Nolu mesaj ekine göre):
D3 hücresine;
Apache config:
Formülünü ekleyerek deneyin.
İyi çalışmalar.

Sayın SNNAY

Aralık Ayı 30 gün veya 31 gün Pazar günü 5 olmalı (Takvimden saydım)
Ay sonundan itibaren geriye doğru 30 gün çıkartırsanız kalan gün 1 olur yani ayın 1 i pazar günüdür dolayısıyla toplam pazar günü sayısı 4 tür

Sayın SNNAY,
Aralık ayında başlangıç günü yani ayın 1'i Pazar gününe denk gelmiş. 1'i, 8'i, 15'i, 22'si ve 29'u Pazar gününe denk heliyor. Dolayısıyla 5 Pazar yapmış olmuyor mu ?

Sayın SNNAY,
Aralık ayında başlangıç günü yani ayın 1'i Pazar gününe denk gelmiş. 1'i, 8'i, 15'i, 22'si ve 29'u Pazar gününe denk heliyor. Dolayısıyla 5 Pazar yapmış olmuyor mu ?
"AY sonundan geriye" denilmiş 31-30-29-28- 30 gün sonra ayın 2. olur 4 pazar olur.
Kod:

Sayın SNNAY üstadım,
Sayın Doruk Paşa'nın tablosunda C sütununda ÇLŞ.GÜNÜ başlığı altında 19 rakamı bulunmakta. Bu (19) günden ister başa doğru git, ister baştan bu güne doğru git, ister bu 19 gününden ayın son gününe doğru git, ister ayın son gününden 19 gününe doğru git sadece 2 Pazar var. Nisan Ayı içerisinde de 5 adet Pazar günü var. Eğer ben hatalıysam sizden özür dilerim. 5 pazar çıkaramadım ben.

Ekli dosyalar

• NISAN.PNG
    NISAN.PNG
    54.7 KB · Gösterim: 1
    12.7 KB · Gösterim: 0
Sayın SNNAY üstadım,
Sayın Doruk Paşa'nın tablosunda C sütununda ÇLŞ.GÜNÜ başlığı altında 19 rakamı bulunmakta. Bu (19) günden ister başa doğru git, ister baştan bu güne doğru git, ister bu 19 gününden ayın son gününe doğru git, ister ayın son gününden 19 gününe doğru git sadece 2 Pazar var. Nisan Ayı içerisinde de 5 adet Pazar günü var. Eğer ben hatalıysam sizden özür dilerim. 5 pazar çıkaramadım ben.
Nisan ayından bahsetmedik ki Aralık ayındaki Pazar günü sayısı 5 değil 4 tür. nisan ayında 30-19 =11 3 pazar vardır

Ekli dosyalar

• trh.png
    trh.png
    109 KB · Gösterim: 1
Üstadım tamam da sizin yaptığınız da Nisan ayında 3 Pazar, Aralık ayında 4 Pazar görünüyor. Takvime bakıldığında Nisan ayı için gün 19 olduğunda Pazar günü sayısı 2 olmalı. Aralık ayı için ise yine takvima bakıldığında gün 30 olduğunda Pazar günü sayısı 5 olmalı. Siz Nisan ayı için 2, Aralık ayı için de 4 bulmuşsunuz. Alternatif bir formülle de dener misiniz ?

AY BAŞINDAN İTİBAREN SAYMAYIN AY SONUNDAN GERİYE DOĞRU DEMİŞLER ;
ARALIK AYININ İLK GÜNÜ OLAN 1 PAZARA DENK GELİYOR 31-30= 1 ARALIK AYINDA TOPLAM 5 PAZAR 5-1=4
30-19=11 19 GÜN İÇİNDE 3 PAZAR MI VAR 2 PAZARMI SAYARMISIN 14 21 28 PAZAR GÜNÜ DEĞİL Mİ

Ekli dosyalar

• TRH.png
    TRH.png
    115.5 KB · Gösterim: 3
Son düzenleme:
Sayın SNNAY

Evet, Günler "" Ay sonundan "" itibaren sayılacak dolayısıyla 19 gün için 3 pazar olur.

Ancak Ay sonundan da saysan Ay Başından da saysan ve Aralık ayını 30 veya 31 gün üzerinden düşündüğümüzde Pazar 5 gün olur. Resimde Yeşil alandaki 4 hatalı olur gibi duruyor.

Arkadaşların, anlatılanlardan hareket le Yani günleri Ay sonundan başlayarak sayıp belirlenen gün içinde kaç pazar olduğunu bulmamız lazım. Formülü de bu mantıkla düzenlemeliyiz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri