• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Otobüs sefer kayıt listesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

snndcl

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
1
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Bir tur firmasının kayıtlarını tutuyorum ancak kayıtları tutarken sorun yaşıyorum.

Bir şoför ay içinde birden fazla plaka sürebiliyor tabi aynı zamanda aynı plakayı birden fazla şoför de sürüyor ve plaka aynı gün içinde sabah farklı akşam farklı güzergaha gidebiliyor.

Bu sebepler yüzünden ekteki basit tabloda şoför-güzergah-plaka defalarca tekrar edebiliyor bu şekilde de veri toparlamam zor oluyor.

Bu belgeyi nasıl daha kullanışlı hale getirebilirim bir türlü fikir yürütemedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İlgili konunun birebir rastgele isim-veri içeren örneği ektedir.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK-1.xlsx
    17.6 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Ekteki dosyada 3 sayfa var.
bilgi sayfası, firma, plaka, şoför... gibi bilgiler var, gerçek bilgileri ilgili sütunlara yazın.
veri sayfası, günlük yapılan seferler kayıtları olacak.
rapor sayfası, veri sayfasında kayıtlı bilgilere göre istenildiğinde rapor oluşacak.
Dosya açılırken ve veri sayfasındaki düğme ile açılan bir bilgi giriş formu oluşturdum.
Bu forma giriş yapılıp, KAYDET düğmesine basınca veri sayfasına kayıt yapıyor.
RAPOR düğmesine tıklayınca, girilmiş verilere göre rapor hazırlıyor. Bu raporu ay sonunda veya her istediğinizde oluşturabilirsiniz.
YENİ AY düğmesi aylık rapor alındıktan sonra yeni ay için veri sayfasını temizliyor.
bilgi sayfası, firma, plaka, şoför... gibi bilgiler var, gerçek bilgileri ilgili sütunlara yazın.
rapor sayfası, veri sayfasında kayıtlı bilgilere göre istenildiğinde rapor oluşacak.
Dosya açılırken ve veri sayfasındaki düğme ile açılan bir bilgi giriş formu oluşturdum.
RAPOR düğmesine tıklayınca, girilmiş verilere göre rapor hazırlıyor. Bu raporu ay sonunda veya her istediğinizde oluşturabilirsiniz.
YENİ AY düğmesi aylık rapor alındıktan sonra yeni ay için veri sayfasını temizliyor.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK-1.xlsm
    40.4 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Formüllü Alternatif.
Sabitler sayfasına bilgileri giriniz.
Veri Sayfası her seferi alt alta işleyiniz.
Filtre sayfasından istediğiniz verileri filtreleyebilirsiniz.
Renkli alanlara veri giremezsiniz.
Program 1000 kayıt için yapılmıştır.

Ekli dosyalar

• Sefer.xlsx
    121.3 KB · Gösterim: 3
Hocam bu dosya tam aradığım şey olmuş gerçekten ama açılırken hata veriyor benim sürümden kaynaklı mı bilmiyorum.
Rapor da vermiyor.

Bir de yeni ay butonu ayrı bir yere alınabilir mi? Zira yanlışlıkla basıldığında ay içinde girilmiş yüzlerce veri silinebilir sanırım.

Office sürüm bilgilerim, rapor ekranı ve açılışta gelen hata görüntüleri ektedir.

1720158841461.png

1720158794231.png

1720158675292.png

Formüllü Alternatif.
Sabitler sayfasına bilgileri giriniz.
Veri Sayfası her seferi alt alta işleyiniz.
Filtre sayfasından istediğiniz verileri filtreleyebilirsiniz.
Renkli alanlara veri giremezsiniz.
Program 1000 kayıt için yapılmıştır.
Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş Alicimri hocamın yaptığı benim için daha işlevsel görünüyor. Sizin yaptığınız da güzel olmuş gerçekten elinize sağlık.

Yukarıda #2 nolu mesajdaki dosyayı güncelledim.
Açılırken oluşan hatanın nedenini anlamadım bende (Ofis 2013) düzgün çalışıyor.
Siz Ofis 365 kullanıyorsunuz. Dosyayı kendi sürümünüze uygun farklı kaydederek, deneyin.
1. Rapor sayfasındaki fazladan ilave edilen <> F sütunu işi çözüldü.
2. Formdaki YENİ AY butonunu veri sayfasına aldım.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri