• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Ortalamaya Sıfırları da Katsın

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

wunss

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
8
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
İyi geceler.

Okulumuzda denemeler oluyor ve ben öğrencilerin okuldaki derecelerine göre sıra oluşturuyorum. Ama formülümde hata var.

Okulda 2 deneme oldu. Ali birinci denemede 10. ikinci denemede de 2. oldu. İkisinin ortalamasına göre derecesi 6. oluyor.

Ama diyelim ki Mert sadece bir denemeye girdi ve o denemede de 11. oldu. Bu durumda mert haksız şekilde Ali'nin önüne geçiyor. Bunu nasıl düzelteceğim.

- Girmediği sınavı da hesaba katsın istiyorum formül.

- Hücre boş da olsa, eksi değer de olsa, sıfır da olsa hesaba katmalı yani.

Teşekkür ederim şimdiden

Üstte yanlış ifade etmişim, doğrusunu yazayım.

Okulumuzda denemeler oluyor ve ben öğrencilerin okuldaki derecelerine göre sıra oluşturuyorum. Ama formülümde hata var.

Okulda 2 deneme oldu. Ali birinci denemede 20 net ikinci denemede de 10 net yaptı. İkisinin ortalamasına göre 15 neti oluyor.

Ama diyelim ki Mert sadece bir denemeye girdi ve o denemede de 16 net yaptı. Bu durumda mert haksız şekilde Ali'nin önüne geçiyor. Bunu nasıl düzelteceğim.

- Girmediği sınavı da hesaba katsın istiyorum formül.

- Hücre boş da olsa, eksi değer de olsa, sıfır da olsa hesaba katmalı yani.

Direk:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünü kullansanız çözülmez mi?

Direk:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünü kullansanız çözülmez mi?
Eğer 12 denemenin tümü yapıldı ise doğru olur.

Ama daha 2 deneme yaptık, bu nedenle 2'ye bölmeli. Her denemeden sonra formülü değiştirmek gerekir. Bu da hatalara sebep olabilir.

=ORTALAMA(D164:O164)

Yukarıdaki formülü denedim ama bu seferde sıfırları hesaba katmıyor.

Eğer 12 denemenin tümü yapıldı ise doğru olur.

Ama daha 2 deneme yaptık, bu nedenle 2'ye bölmeli. Her denemeden sonra formülü değiştirmek gerekir. Bu da hatalara sebep olabilir.

=ORTALAMA(D164:O164)

Yukarıdaki formülü denedim ama bu seferde sıfırları hesaba katmıyor.
girilmediğini belirten kriter nedir? boş hücremi ?

Çözüm
Denedim.

Öğrencinin birinci sınavı 20, ikinci sınav GİRMEDİ.

İkiye bölüp 10 yazmasını istiyordum ama hala 20 yazıyor.

hocam sınav olmayan hücreleri girmedi değilde başka bir ifade kullanmanız gerekir. Çünkü GİRMEDİ gördüklerini yazdığım formül dikkate almayacaktır.

Bunu nasıl çözerim bilmiyorum.

O öğrenci mi sınava girmedi yoksa o sınav henüz yapılmadı mı, bunun ayrımını nasıl yaptırabilirim, çok karmaşık bir yerde tıkandı.

Bunu aşmak için örneğin
2047ECRİN UYANIKSOY
Bu şahıs 2. denemeye girmemiş ve listede yok bu öğrenciyi listeye ekleyip "gelmedi" gibi bir ifade kullanabilirsiniz. Düşeyarada bu değer gelemedi olarak görünecek dolaysıyla ortalamaya alacaktır

Anladım. Çok mantıklı, teşekkür ederim.

Peki o denemenin verilerinin olduğu listede sınav verisi olmayan yani GELMEYEN'leri otomatik bulup ekleyecek bir formül yazılabilir mi?

Öğrenci listeleri TALEBE sekmesinde, oraya bakacak, listede olmayan'ı ekleyip GELMEDİ yazacak. Yazdığım şey çok uçuk oldu galiba.

Zahmet verdim, tekrar teşekkür ederim. Dediğiniz yöntemi hemen uygulayayım.

Kimin olup olmadığını o sayfada eğersay ile bulabilirsiniz

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi geceler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri