• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Ortalama alma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kokorecci

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
57
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
örnek sütünlarda % delik kısmı solda olunca yapmıyor ama sağda olursa yapıyor dosyamdaki veride sol da malesef nasıl bir ortalama alabilirim
a1 b1
%43 %25 böyle hat veriyor nasıl yapabilirim

Hocam o dediğinizi ben uyguladım bende problem yok alıyor örnek dosyanızı yükleyinde bakalım

dosya bu hocam yüzdeliklerin ortalmasını alamadım rengli olarak almak isitiğimi renglendirdim

Ekli dosyalar

• örnek data.xlsx
    13.4 KB · Gösterim: 4
Merhaba verileriniz metin halinde olduğundan ortalama işlevinizin içindeki A2 yada L2 gibi hücrelerin başına çift eksi(--) işareti koyarsanız sayıya çevrilip hesaplama yapar. Aşağı sürüklerseniz tüm hücreler hesaplanır. Yani formülünüzü böyle deneyin. Diğer 2 sütunda da aynısını uygularsınız.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba verileriniz metin halinde olduğundan ortalama işlevinizin içindeki A2 yada L2 gibi hücrelerin başına çift eksi(--) işareti koyarsanız sayıya çevrilip hesaplama yapar. Aşağı sürüklerseniz tüm hücreler hesaplanır. Yani formülünüzü böyle deneyin. Diğer 2 sütunda da aynısını uygularsınız.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
hemen deniyorum

teşekürler oldu ama şunu sorabilirmiyim
a2 de misal olarak
%0 %30 var sıfır değerini ortalıyor yanı %0 değeri varsa onu ortlama alamaması için ne yapmalıyım peki bu konuda yardımcı olurmusunuz

a2 de misal olarak
%0 %30 var sıfır değerini ortalıyor yanı %0 değeri varsa onu ortlama alamaması için ne yapmalıyım peki bu konuda yardımcı olurmusunuz
n2 Hücresine =EĞER(VE(A2=0;L2<>0);L2;EĞER(VE(A2<>0;L2=0);A2;ORTALAMA(--A2;--L2))) Formülünü koyup diğer hücrelerede uygula...

n2 Hücresine =EĞER(VE(A2=0;L2<>0);L2;EĞER(VE(A2<>0;L2=0);A2;ORTALAMA(--A2;--L2))) Formülünü koyup diğer hücrelerede uygula...Diğer formülleride uygulayıp dosyayı ekledim. Hayırlı geceler...
a2 de misal olarak

Ekli dosyalar

• örnek data.xlsx
    15.2 KB · Gösterim: 4
Sn. SEMAY77 de cevaplamış zaten bu da alternatif Olsun.

Kod:

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri