Çözüldü Onay kutuları ile grafik oluşturmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

erolozp

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Birden fazla onay kutusu ile biraz karmaşık bir tabloda seçimler yaparak dinamik grafik oluşturmak istiyorum. Amacım Ürün/ürünler-Yıl/yıllar-Dönem/dönemler bazında seçilecek il/illerin ilçe/ilçelerindeki satışları onay kutularından ürün-yıl-dönem ve il-ilçe seçimleri yaparak çizgi grafikte görüntülemek. NAsıl yapabilirim? YArdımınız için şimdiden teşekkür ederim
1678560427703.png
1678560499960.png

Ekli dosyalar

• Dinamik Seçimli Grafik.xlsx
    31.7 KB · Gösterim: 8
Çözüm
1. örnek dosyanızdaki grafik "vbaÇizgi Grafik sorusu.xlsx" isimli dosyaya bağlantı içeriyor. onu eklememişsiniz.
2. Dosyanızdaki tablo yapmak istediğiniz işleme uygun olmadığı için değişiklik yaptım.
3. Sayfa2 de Form Aç düğmesine tıklayınca çıkan Formudan seçimlerinizi yapın.
4. Her Liste Kutusundan istediğiniz kadar yapabilirsiniz.
5. Seçim yapmadığınız Liste kutusu olursa, listedeki tüm seçenekleri istiyorsunuz demektir
Tamam düğmesine tıklayın.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
1. örnek dosyanızdaki grafik "vbaÇizgi Grafik sorusu.xlsx" isimli dosyaya bağlantı içeriyor. onu eklememişsiniz.
2. Dosyanızdaki tablo yapmak istediğiniz işleme uygun olmadığı için değişiklik yaptım.
3. Sayfa2 de Form Aç düğmesine tıklayınca çıkan Formudan seçimlerinizi yapın.
4. Her Liste Kutusundan istediğiniz kadar yapabilirsiniz.
5. Seçim yapmadığınız Liste kutusu olursa, listedeki tüm seçenekleri istiyorsunuz demektir
Tamam düğmesine tıklayın.

Ekli dosyalar

• Dinamik Seçimli Grafik.xlsm
    36.3 KB · Gösterim: 8
Son düzenleme:
Çözüm

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
5. açıklama, İL/İLÇE dışındaki Liste Kutuları için geçerli.

erolozp

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hocam harika olmuş elinize sağlık. Bunu nasıl yaptığınız konusunda mantığı ve algoritmasını da anlatabilir misiniz. Ben elimdeki bir işi birilerine yaptırmak için sormadım öncelikle bunu belirteyim. Mevcut bilgimle bunu yapamadım. işin mantığını da öğrenmek isterim, imkan olursa

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Dosyada makronun arasına açıklamalar ekleyeceğim.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konu, Mükemmel bir çözümle, çözümlenmiş olsa da,
Dilimleyicilerle bir alternatifin de bulunmasını istedim.

Öncelikle söylemeliyim ki, Birleştirilmiş Hücreler, görünüm açısından güzellik katsa da, işlem yapılması açısından (formülle veri alınması, Makro yazılması, Tablo yapılması.....) her zaman büyük problem yaratır. Hücre birleştirmelerden Kaçınılması gerekir...

301.png
Veri Tablosu
1 - Tablonun Başlık Satırında düzenleme yapıldı.
Bu düzenlemenin amacı, Şehir isimlerinin birleştirilmesi formülle veri alınmasında, aramalarda çok fazla sorun yaratacaktı. Aynı zamanda Dilimleyicilerde alfabetik sıralamalarda düzen bozulacaktı.
2 - Ürün ve Yıl Hücre birleştirilmelerinde ise, kolaylık sağlaması açısından V kolonunda bir yardımcı kolon yapıldı ve aramalarda bu kolon kullanıldı.
3 - Dilimleyicilerle seçim yapılacak başlıklara yönelik, Pivot Tablolar için, Benzersiz başlıkların birer listesi yapıldı ve seçimler için kullanıldı.
302.png
Graf sayfasında, aşağıdaki resimde görülecek olan dilimleyicilerle seçim yapıldığında, Graf sayfası J kolonundan itibaren, seçilenlere yönelik veriler formüllerle Veri sayfasından getirildi.
Bu veriler için
** Verilerin tüm kapladığı alana yönelik Ad Tanımlaması yapıldı ve makroda kullanıldı.
Ad Tanımlamaları için Bak. Formüller >>> Ad Yöneticisi
303.png
Dilimleyiciler için B ve E kolonunda Pivot Tablolar oluşturuldu. Bu pivot Tablolardan hareketle de Dilimleyiciler yapıldı.
Pivot tabloların her biri için Ad Tanımlamaları yapılıp, Veri getirilmesi için kullanılan formüllerde bu Ad Tanımlamaları kullanıldı.
** Grafik oluşturuldu ve isimlendirilip makroda bu isim kullanıldı.
** Dilimleyicilerle seçim yapıldığında tetiklenen bir makro kodu yazıldı. Ve bu kod tetiklendiğinde grafiğin oluşturulması sağlandı.
Sayfadaki kod
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Not :
1 - Dosya makro içermekte.
2 - Veri Tablosunda, kolon ekleme/ çıkarma, SATIR ekleme/çıkarma gibi durumlarda formülleri yeniden düzenleme gerekecektir. Özetle, gerek formüller ve gerekse Dilimleyiciler ...vs, bu Veri Tablosuna göre düzenlenmiştir.

Ekli dosyalar

• Grafik_Slicer_Coksecim.xlsm
    61.7 KB · Gösterim: 7
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar