• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Odak Denetime Taşınamıyor Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
83
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Hayır akşamlar ve İyi Kandiller. Kandiliniz Mübarek olsun.
Başlık bulamayınca hatanın adını vermek zorunda kaldım.
Kıymetli üstat hocalarım, bir önceki konusunu açtığım https://excelcozum.com/konu/userform-kullanici-yetkileri-degistirme-ve-ekleme.8174/ userkullanıcı özellikli konuyu düzenlemesini yaparken uzun süre cevap vermeyince konu halloldu diye kapanmış. o yüzden mecburen yeni konu açmak durumunda kaldım. Uzun süre cevap veremeyişimin sebebi Refaz hocamın verdiği formun üzerinde çalışmalarımı sürdürüyordum ve dün aldığım hatayı düzeltmek için uğraşırken beceremeyince bugün tekrardan konuyu açma ihtiyacı duydum. Gelelim sorunuma:

Resimde görünen hatayı alıyorum ve yardımlarınızı rica ediyorum.
Ardından aynı konu ve olay için 2 hatam daha var
1. Şifresini unutan son kullanıcı için Admin tarafından kullanıcıya yeni şifre oluşturma olayı
2. Kısıtlı kullanıcı penceresi Yani AYARLAR butonu sadece admin tarafından gözüksün user kullanıcılar ayarlara müdahele edemesin.
Öncelik olark resimdeki hatayı düzeltmek gerekiyor ama diger sorunları halletmek için bu arada;

YÖNETİCİ GİRİŞİ İÇİN:
Kullanıcı adı: admin
Şifre: 1

KULLANICI GİRİŞİ İÇİN:
Kullanıcı Adı: user1
Şifre: 1

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    95.8 KB · Gösterim: 6
  • DENEME.xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 1
Çözüm
Yani son resimdeki bul kısımlarında ufak tefek değişiklikler olacak diğer kodlar yazılmayacak.
Find içindeki adminyada olan kısım comboboxadı.value olacak .
İkinci if satır silinip alttaki mantık gibi kod eklenecek.
Biraz uğraşın bence yaparsınız olmazsa gün içinde hallederim.
Alttaki b olan harf şifre olan sütun olacak.

.cells(bul.value,"b").value= yenişifretextbox.value
Sayın hocam.
Gördüğünüz gibi heralde %90 with ve find komutları yazıyoruz ve dosyanızdada tonlarca örnekler var ve yanılmıyorsam öncedende tam açıklamıştım ne neye yarıyor.

Harf duyayrlılık için userfforminitalieze kodundaki find içinede resimdeki gibi ,,,true komut ekleyebilirsiniz.True yerine False yazarsanız tersi olur yanılmıyorsam default false idi ve...
Merheba sizinde.
Resimdekileri ekleyin.

1.png
2.png

3.png

4.png

Ekli dosyalar

• 4.png
    4.png
    78.9 KB · Gösterim: 4
1. Şifresini unutan son kullanıcı için Admin tarafından kullanıcıya yeni şifre oluşturma olayı
Bunun için en pratik olayı Kullanıcılar sayfasını admin görüntüleyip ordan şifre değişmirmesi.Yani admin kendi bilgileri ile girip excel gibi bir buton varsa ona tıklayıp dediğim sayfada şifre değiştirebilir.
Yada tam incelemedim ama belki bunun için yeni bir formda eklenmesi gerekebilir yada mevcut formlardanda olabilir.Gün içinde bir incelerim.

Hocam çok teşekkürler ilki tam olmuş bir kaç dene yaptım sorun yok.
1. sorunum ise Burada şifresini unutan kullanıcıya yeni şifre vermek için kullanacağız yani aslında:
ComboBox'dan seçilecek Kullanıcı adının şifresini TextBox'dan Veri güncelle mantığı yani.

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    68.1 KB · Gösterim: 1
  • DENEME.xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 0
Rica ederim.
Aslında sondaki resimdeki işaretli mantığın aynısı uygulanacak resimden anladığım kadarı ile.
Yaklaşık tüm kodlar aynı olacak set bul gibi olanlar ve C yerine şifre sütun(B idi galiba).Bu B sütununa yeni şifre textbox değeri yazdırılacak.Kısaca basit ve unutmazsam gün içinde hallederim.

Yani son resimdeki bul kısımlarında ufak tefek değişiklikler olacak diğer kodlar yazılmayacak.

Sayın hocam.
Gördüğünüz gibi heralde %90 with ve find komutları yazıyoruz ve dosyanızdada tonlarca örnekler var ve yanılmıyorsam öncedende tam açıklamıştım ne neye yarıyor.

Harf duyayrlılık için userfforminitalieze kodundaki find içinede resimdeki gibi ,,,true komut ekleyebilirsiniz.True yerine False yazarsanız tersi olur yanılmıyorsam default false idi ve denersiniz.

Kullanıcıadı ve şifre boşsa mesaj ver ve şifre değişsinmi gibi sorular çıksın istiyorsanız kendinizin yapacağınıza inanıyorum ve dosyadada örnekler olması gerek.

1.png

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    98.8 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:
Çözüm
Konunun daha fazla uzamaması ve konu başlığındaki sorun çözüldüğü için taşınıp kilitlenmiştir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri