• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Nöbet cizelgesi hk

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Saknussem01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese kolay gelsin boyle bi tablo yapmak istiyorum ama yardimci olabilir misini?
Oncelikle bi listemiz var bide kisi tablomuz var
Ben bu tabloya kisilerin 4 ve 3 gun gelmedigi zamani yazdirmak istiyorum.
Yani
Carsamba gelen kisi tekrar pazartesi geliyorsa tabloya 4 yazsin(cunku 4 gun yok)
Carsamba gelen tekrar pazar geliyorsa 3 yazsin
Persembe gelen tekrar pazartesi geliyorsa 3 yazsin
Persembe gelip tekrar pazar geliyorsa sıfır veya bise yazmasin
Bu tablo sadece Çarşamba ve pazar arasini kapsasin.
Yani pazar gelen tekrar persembe gelirse ordaki 3 gunu yazmasin istiyorum
Varmi bunun oluru 🙂

Ekli dosyalar

• Nöbet.xlsx
    14.9 KB · Gösterim: 24
Çözüm
Sayın Saknusseem01 ben dosyayı hazırlamaya başladığımda
Perşembe işin içinde yoktu. Bitirdim o da gelmiş. :)
Önce Çarşamba ile ilgili kısmı çözelim. Kurgu doğruysa
aynı kurguyla Perşembe için de bir tablo hazırlanır ve sonra
bu iki tablo birleştirilir.
Dosyanızı yeniden düzenledim. PERSONEL ve RAPOR sayfaları ekledim.
PERSONEL sayfasında A1 hücresine yazdığınız tarihin ayının günlerini
yatay olarak listeleyen bir tarih makrosu var. Onun bir satır altına da
günlerin isimlerini listeledim.

4.satırdan itibaren de personel isimleri var. İlgili tarihte çalışmışsa
1 yazar değilse 0. Tablonuzu bu şekilde tutun. Bu şekil bir tablo işinize
yarayacaksa daha fonksiyonel hale getirilebilir. Bu sonraki iş. TASLAK sayfasını
baz alarak tabloyu...
Öncelikle özür dilerim. Çok yoğun olduğum için bir soruya oturup ayıracak blok bir zaman dilimi pek bulamıyorum. Bir işi 10 kerede yapınca da işte böyle oluyor.
Bu arada sayfayı biraz düzenledim. Birleştirilmiş tarih hücrelerini ayırıp boş olanları uygun olarak doldurdum. Bilgi içermeyen kısmı sildim v.s. Soruya yardımcı sütunlarla yaklaştım. Alt toplamla da sonuç elde ettim. (A Sütununun sol tarafında yer alan) Alt toplam seviyelerini (1,2,3,4) üzerlerine tıklayarak değiştirirseniz farklı şekilde, özet yada detay olarak sonuçları görebilirsiniz. Dosyayı ekte gönderiyorum. Umarım işinize yarar. Mevcut formüllerden ilham alarak kendiniz de (soru sahibi) bazı düzenlemelere gidebilirsiniz ve farklı çözümler de üretebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Nöbet - cvp.xlsx
    18.5 KB · Gösterim: 12
Anladığım kadarıyla cevaplamaya çalıştım inşallah işinizi görür.

Ekli dosyalar

• Nöbet.xlsx
    20.5 KB · Gösterim: 16
Merhaba konuyu tam anlayamadım ,
🙂
Şöyle anlatayim bi tablomuz var bu tabloya 4 ve 3 leri yazmak istiyorum.
Çarşamba gunu gelen kişi 4 gun yoksa 4 yazsin 3 gun yoksa 3 yazsin.(carsamba pazartesi gelirse aradaki 4 gunu yazsin)
(Carsamba ve pazar geliyorsa aradaki 3 gunu yazsin)

Persembe gunu gelen 3 gun yoksa 3 yazsin ( aradaki 3 gun)
Umarim aciklayaci olmustur

Sayın Saknussem01, bir bakayım dedim ama yazdıklarınız bana Çince gibi geliyor. Biz neden oraya 3 başka bir yere 4 yazıyoruz, Cumartesi olursa neden sayıyoruz, Pazar gelmezse neden saymıyoruz... gibi olayın mantığını açıklamazsanız, neyi neden yapacağımızı anlamazsak size yardımcı olamayız. Nereye neyi yazmak istediğinizden daha önemlisi onu yazarken hangi ölçüye göre yazmamız gerektiğidir.
Mesela;

ATIYORUM
İş yerinde vardiyalı 5 kişi çalışıyor. Mevcut sisteme göre ayın 1'inde çalışan kişi (atıyorum) ayın 4'ünde ya da 5'inde işe gelmesi gerekiyor. Hafta içinde ilk iş günü ile ikinci iş günü arasında boş geçen günleri saymam gerekiyor. Hafta sonunu SAYMAM (Ya da SAYMAMAM) gerekiyor. Tatil günlerini SAYMAM (Ya da SAYMAMAM) gerekiyor. ŞUNU ya da BUNU YAPMAM gerekiyor... Ve bilmemiz gereken diğer AYRINTILAR...

Carsamba gelen tekrar pazar geliyorsa 3 yazsin

Yani pazar gelen tekrar persembe gelirse ordaki 3 gunu yazmasin istiyorum

Buradaki mantık ilişkisini anlamamız gerekiyor.
İkisinde de 3 gün olduğu halde neden birini SAYIP diğerini SAYMAMAMIZ gerektiğini (ve bunun gibi olan diğer sorularınızı) anlamazsak yazacağımız formül ya da makro bir işlemde doğru sonuç verirken başka bir işlemde hatalı sonuç verecektir...

Sayın Saknussem01, bir bakayım dedim ama yazdıklarınız bana Çince gibi geliyor. Biz neden oraya 3 başka bir yere 4 yazıyoruz, Cumartesi olursa neden sayıyoruz, Pazar gelmezse neden saymıyoruz... gibi olayın mantığını açıklamazsanız, neyi neden yapacağımızı anlamazsak size yardımcı olamayız. Nereye neyi yazmak istediğinizden daha önemlisi onu yazarken hangi ölçüye göre yazmamız gerektiğidir.
Mesela;

ATIYORUM
İş yerinde vardiyalı 5 kişi çalışıyor. Mevcut sisteme göre ayın 1'inde çalışan kişi (atıyorum) ayın 4'ünde ya da 5'inde işe gelmesi gerekiyor. Hafta içinde ilk iş günü ile ikinci iş günü arasında boş geçen günleri saymam gerekiyor. Hafta sonunu SAYMAM (Ya da SAYMAMAM) gerekiyor. Tatil günlerini SAYMAM (Ya da SAYMAMAM) gerekiyor. ŞUNU ya da BUNU YAPMAM gerekiyor... Ve bilmemiz gereken diğer AYRINTILAR...

Buradaki mantık ilişkisini anlamamız gerekiyor.
İkisinde de 3 gün olduğu halde neden birini SAYIP diğerini SAYMAMAMIZ gerektiğini (ve bunun gibi olan diğer sorularınızı) anlamazsak yazacağımız formül ya da makro bir işlemde doğru sonuç verirken başka bir işlemde hatalı sonuç verecektir...
Oncelikle sorunu cozmekten vazgeçtim biraz zor görünüyor.
Her ay elimle yazmak daha kolay gibi gorunuyor

Yapmak istediğim şu
Elimde bi nöbet listesi var
Nobet listesinin haftasonu tutanlarin tablosu mevcut var elimde. Haftasonu birinin adini yazdigimda haftasonuna 1 ekleniyor bu kolaydi varsa 1 yaz dedim tamam.
Ama
Ayriyetten kişilerin olmadığı günleri hesaplayabilir miyiz diye düşündüm ama biraz zor görünüyor.
Tablo sadece carsamba Perşembe cuma cumartesi pazar
Günlerini kapsamali ve sadece kisinin 3 gun veya 4 gun gelmedigi gunlerini yazmak istiyorum.
Ahmet carsamba ve cumartesi geliyorsa bunu yazmak istemiyorum cunku ahmet 2 gun yok.
Ahmet carsamba Pazar geliyorsa tabloya 3 yazmak istiyorum cunku ahmet 3 gün yok.
Ahmet carsamba pazartesi geliyorsa tabloya 4 yazsin. Çünkü ahmet 4 gun yok

Carsamba gunu bu kadar.

Perşembe günü olayi da persembe ve cumartesi geliyorsa bunu yazmak istemiyorum. Cunku ahmet 1 gun yok.
Persembe pazar geliyorsa yazmasin cunku ahmet 2 gun yok.
Persembe pazartesi geliyorsa yazsin cunku ahmet 3 gun yok.

Ve

Örneğin
Ahmet pazartesi persembe geliyorsa 2 gun olmadigi icin yazmasin. 2 ler zaten yazilmiyor
+
Peki ahmet pazartesi cuma gelirse .?
Yine yazmasin cunku carsamba persembe cuma cumartesi pazar gunleri içinde değil.

Amaç : ilk nöbet carsamba ve persembedeyse bu islem çalışsin
Pazartesi cuma varsa 3 gun yok oldugu icin yazilmaz .
İlk nöbet carsamba persembe de değil.

Sorun cozulse dahi bu mart ayı sonu persembede bitiyor mesela e nisan ayiyla bağlantılı oldugu icin burda calisacak bi formul veya makro lazim
.

Umarim aciklayici olmuştur.

yarayacaksa daha fonksiyonel hale getirilebilir. Bu sonraki iş. TASLAK sayfasını
baz alarak tabloyu oluşturdum. Ben çalışmayı da bu tabloya göre yaptım.
Çarşamba 1 yazıyorsa bir sonraki pazar gününe bakar. Orda da 1 yazıyorsa 3 değeri atar.
Çarşamba 1 yazıyorsa bir sonraki pazartesi gününe bakar. Orda da 1 yazıyorsa 4 değeri atar.
Bunları sayar sonra da RAPOR sayfasına listeler.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Nöbet_mkr_1 - Kopya.xlsm
    40 KB · Gösterim: 20
Çözüm

baz alarak tabloyu oluşturdum. Ben çalışmayı da bu tabloya göre yaptım.
Çarşamba 1 yazıyorsa bir sonraki pazar gününe bakar. Orda da 1 yazıyorsa 3 değeri atar.
Çarşamba 1 yazıyorsa bir sonraki pazartesi gününe bakar. Orda da 1 yazıyorsa 4 değeri atar.
Bunları sayar sonra da RAPOR sayfasına listeler.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
istediğim tamda buydu. elbetteki çarşamba için. ELİNİZE SAĞLIK. Perşembe günüde dediğiniz gibi eklenebilir.

TEK EKSİK VAR. AY GEÇİŞİNDE ÇALIŞMAMASI.

30 MART ÇARŞAMBAYA AHMET YAZDIĞIMDA VE 4 NİSAN PAZARTESİYE AHMET YAZDIĞIMDA ÇALIŞMAMASI.:)
30 mart çarşamba ile 4 nisan haftası tablodaki 5. hafta olarak geçiyor. :) uğraşmışsınız elinize sağlık.

TEK EKSİK VAR. AY GEÇİŞİNDE ÇALIŞMAMASI.
Sayın Saknusseem01 tablonun çalışma mantığı şöyle.
A1 hücresine 01.04.2022 yazıp tarih butonuna tıkladığınızda
size nisan ayını tarih ve gün formatında 2 satıra yatay olarak listeler.
Personel sütununu zaten siz kendiniz oluşturacaksınız. Ayrılan personel varsa mesela
onu sileceksiniz. yeni personeli ekleyeceksiniz. vs. Bundan sonra çalışma gününe göre
o tabloyu ilgili tarihte çalışan personele göre çalıştıysa 1 çalışmadıysa 0 olarak
günlük siz dolduracaksınız. Puantaj tablosu gibi yani. Tablodaki şu anki görüntü sizin
TASLAK sayfanızdaki verilerin düzenlenmiş halidir. Bugün ayın 8'i. Aslında o tabloda
8'inden sonra veri olmaması gerekiyor. Kısaca 4.satıradan itibaren personeli günlük olarak
çalıştıysa 1 çalışmadıysa 0 olarak siz dolduracaksınız. İsterseniz B:AF satırını toplayarak
o ay kaç gün çalışıldığını da hesaplayabilirsiniz.
Kodlarda aydan aya geçiş yok. Hesaplamalar sadece 1 ay için.
Aydan aya geçişe göre oluşturmak istersek bütün tablo formatını değiştirmek gerekecek.
5 hafta için değil 52 hafta için kurgulamak gerekecek. Bunun için bir tecihte bulunmalısınız.
Ben şimdilik bu formatta Perşembe'yi de yapacağım. Çarşamba ile birleştirip aylık bazda tek tablo
olarak oluşturacağım. Bu da bir iki gün sürer. Bilginize.
Unutmayın Excel iyi bir dosttur. :)

Sayın Saknusseem01 tablonun çalışma mantığı şöyle.
A1 hücresine 01.04.2022 yazıp tarih butonuna tıkladığınızda
size nisan ayını tarih ve gün formatında 2 satıra yatay olarak listeler.
Personel sütununu zaten siz kendiniz oluşturacaksınız. Ayrılan personel varsa mesela
onu sileceksiniz. yeni personeli ekleyeceksiniz. vs. Bundan sonra çalışma gününe göre
o tabloyu ilgili tarihte çalışan personele göre çalıştıysa 1 çalışmadıysa 0 olarak
günlük siz dolduracaksınız. Puantaj tablosu gibi yani. Tablodaki şu anki görüntü sizin
TASLAK sayfanızdaki verilerin düzenlenmiş halidir. Bugün ayın 8'i. Aslında o tabloda
8'inden sonra veri olmaması gerekiyor. Kısaca 4.satıradan itibaren personeli günlük olarak
çalıştıysa 1 çalışmadıysa 0 olarak siz dolduracaksınız. İsterseniz B:AF satırını toplayarak
o ay kaç gün çalışıldığını da hesaplayabilirsiniz.
Kodlarda aydan aya geçiş yok. Hesaplamalar sadece 1 ay için.
Aydan aya geçişe göre oluşturmak istersek bütün tablo formatını değiştirmek gerekecek.
5 hafta için değil 52 hafta için kurgulamak gerekecek. Bunun için bir tecihte bulunmalısınız.
Ben şimdilik bu formatta Perşembe'yi de yapacağım. Çarşamba ile birleştirip aylık bazda tek tablo
olarak oluşturacağım. Bu da bir iki gün sürer. Bilginize.
Unutmayın Excel iyi bir dosttur. :)
ELBETTE ANLADIM. KURCALADIM VE ÇÖZDÜM ZATEN.

UĞRAŞMIŞSINIZ BU KADAR. ELİNİZE KOLUNUZA SAĞLIK.👏:giggle:
İŞİME YARAYACAK OLAN LİSTE PUANTAJ TABLOSU ŞEKLİNDE DEĞİLDE.
YUKARDAN AŞAĞI TARİH VE İSİM LİSTESİ ŞEKLİNDE.

ZAMANINIZI HİÇ ALMAYAYIM İSTERSENİZ BU KADARDA UĞRAŞMIŞSINIZ ELİNİZE SAĞLIK TEKRAR.
KOLAY BİŞEYSE BEN YAPABİLİRMİYİZ DİYE SORAYIM DEDİM
SİZLERİN ZAMANINI BU KADAR ALACAĞINI DÜŞÜNEMEDİM 🙏

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri