• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Metne Çevir

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

lion2577

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
16
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba, seçtiğim hücreleri metne çevirecek ve istediğim yere aktaracak. Metne çevirirkende hangi formatta istediğimi soracak bir makro oluşturmak mümkünmü acaba. Yardımlarınızı bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Ali bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Yardım istediğimiz makro konusunu şöyle açayım.

Diyelim ki herhangi bir sütunda sayı veya tarih formatında değerler var. (Değer adeti önemli değil) Bu değerlerin hepsini veya istediğimiz kadarını seçip herhangi bir yere metne çevirip aktarmak istiyoruz. Aktarma yapmadan önce biçim metnini girip ( Örnek seçtiğimiz değerler tarih ise metne çevirirken istediğimiz biçim metni "gg.aa.yyyy" veya sayı ise "##.##" biçiminde veya daha farklı biçimlerde olabilir.) sonra aktarım yapılmasını istiyoruz.

Ali bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Yardım istediğimiz makro konusunu şöyle açayım.

Diyelim ki herhangi bir sütunda sayı veya tarih formatında değerler var. (Değer adeti önemli değil) Bu değerlerin hepsini veya istediğimiz kadarını seçip herhangi bir yere metne çevirip aktarmak istiyoruz. Aktarma yapmadan önce biçim metnini girip ( Örnek seçtiğimiz değerler tarih ise metne çevirirken istediğimiz biçim metni "gg.aa.yyyy" veya sayı ise "##.##" biçiminde veya daha farklı biçimlerde olabilir.) sonra aktarım yapılmasını istiyoruz.
Biçim metni sabit olmayıp isteğe bağlı olacak.

Merhaba,
Excelin zaten bu işlem için pratik özelliği var neden makro ile uğraşıyorsunuz ?

Merhaba.
Alttaki gibi kod olabilir.
Tek sütun seçilmeli.
Koddaki formatlamayı değiştirebilirsiniz.
Koda göre sayı seçilirse aktarmada metin gibi sonu veriyor formattan dolayı onada çözüm yapılabilir istediğiniz böyle ise.

Çıkan inputboxun ilkine hücreleri tek tek yada çoklu seçtirebilirsiniz.
İkinciye ise sadece sonuç hücresi olarak hangi hücreye aktarılacaksa o seçilecek örnek c1.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Buda sadece sayı ve tarih için.
Burda hücreye aktarınca koda yazdıklarım giçi aktarır formatları metin gibi olmaz hücrede mesela sayı.

C#:

Buda sadece sayı ve tarih için.
Burda hücreye aktarınca koda yazdıklarım giçi aktarır formatları metin gibi olmaz hücrede mesela sayı.

C#:
Ellerinize sağlık. . Sizin yaptığınız sadece tarih veya sayıysa geçerli.. İşlem yaparken biçimi sorsa. Bizde biçimi girsek. Sonuç ona göre ayarlansa olabilir mi acaba. Teşekkürler

Ellerinize sağlık. . Sizin yaptığınız sadece tarih veya sayıysa geçerli.. İşlem yaparken biçimi sorsa. Bizde biçimi girsek. Sonuç ona göre ayarlansa olabilir mi acaba. Teşekkürler
Rica ederim.
Örnek dosya eklerseniz ve veri felan girerseniz anlamış oluruz.
Mesela 1 adet metin seçtiniz bir adet tarih ve bir adette sayı.
Bu durumda biçimlendirme tarih olacaksa metin nasıl tarih olarak ayarlanacak.
Normalde kodda ufak tefek değişiklik yapılmalı.Ben extra sayı ve tarih için yapmıştım.

Rica ederim.
Normalde kodda ufak tefek değişiklik yapılmalı.Ben extra sayı ve tarih için yapmıştım.

Sadece standart sayı ve tarih formatı olmasın. Hücreyi seçelim biçimi biz kendimiz ayarlayalım. Örneğin tarih formatı 25.01.2021 veya 25/07/2021 olabilir. Sayı formatı 2/5, 4-5, 100.25,36 olabilir. Metin formatı Y-1, 15-Y şeklinde olabilir. Bunun için biçimi sorup bizim girmemiz daha verimli olur diye düşünüyorum. Teşekkürler

Rica ederim.
Sadece standart sayı ve tarih formatı olmasın. Hücreyi seçelim biçimi biz kendimiz ayarlayalım. Örneğin tarih formatı 25.01.2021 veya 25/07/2021 olabilir. Sayı formatı 2/5, 4-5, 100.25,36 olabilir. Metin formatı Y-1, 15-Y şeklinde olabilir. Bunun için biçimi sorup bizim girmemiz daha verimli olur diye düşünüyorum. Teşekkürler.

Tek tekmi format gireceksiniz atıyorum 100 hücre seçtiniz.Bu 100 hücre için yek tek inputboxmu açılacak?

Tek tekmi format gireceksiniz atıyorum 100 hücre seçtiniz.Bu 100 hücre için yek tek inputboxmu açılacak?
Evet seçilen hücrelerdeki veriler tek format. Tarihse hepsi tarih, sayıysa hepsi sayı ve metinse hepsi metin.

Peki hücreleri secince tümü sayı yada metin yada tarih olarak karışıkmı seçeceksiniz?

Peki hücreleri secince tümü sayı yada metin yada tarih olarak karışıkmı seçeceksiniz?
Diyelim ki a sütununda tarihler var. Şuan onları seçtim. B sütununda sayılar var. Birazdan onları seçicem. Yani seçtiklerim aynı formatta olacak. Aynı anda yapılan seçimde birden fazla formatta veri yok. Tek format.

Anladım abey hallederiz inşAllah.
Zaten kod hazır ufak tefek değişiklikler olacak.

Sizdende abey.
Sayı formatı #,##0.00 gibi olursa hücrede metin olarak görüküyor.Onuda hallederiz doğru çalışıyorsa kod.

C#:

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri