• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Metine % ekleyip Çarpma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

talip21

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
184
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
-- Hayırlı Günler arkadaşlar. Ekli dosyamda C sütununda bulunan pozisyonlardan yıpranma yüzdesine göre yıpranma bulunuyor.
-- 1. Kişinin C sütununda bulunan şahsın pozisyonu Düz işçi yıpranma yüzdesi 15 tir. Yani Yevmiye*15% (250,00*15%=37,50) dir.
--Burada Pozisyonlardan yevmiye ile çarparak yıpranma bulma imkanımız var mı acaba. İyi çalışmalar diliyorum.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    10.3 KB · Gösterim: 3
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
istediğiniz bu değil mi?

0 ke
Sayın askan hocam isteğim aynen böyle ama ben sadece iki pozisyon paylaştım. Nerden baksan 30 pozisyon var daha kısa yolu var mı acaba.
30 kere içiçe eğer girmek demektir. Sanırım vba ile çözülür istediğiniz

Merhaba ,

2 sütunda oluşan bir veri tablonuz olmalı. Pozisyon ve buna denk gelen yıpranma yüzdesinden oluşan. Bu veri olduktan sonra formül / vba farketmez, çözüm sağlanacaktır.

Evet önerilen çözümde sorun yok. olasılık fazla olduğu için bir tablo hazırlayın. bir önceki mesajımda belirttiğim gibi. Sonuçta vba da olsa "hangi pozisyonda hangi yıpranma payı" bilgisine ihtiyaç var. bu bilgi olunca farklı formül çözümleri ya da vba işinizi görecektir.

Şöyle bir çözüm olabilir inceleyin

Ekli dosyalar

• Kitap1 (5).xlsx
    11.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm

Ekli dosyalar

• pozisyon.xlsx
    11.6 KB · Gösterim: 5
Verdiğiniz tabloya "pozisyon" adında isim tanımlandı. Seçeneklerden biri olan DÜŞEYARA işlevi kullanılarak çözüm oluşturuldu.

Ekli dosyalar

• pozisyon V1.xlsx
    12.5 KB · Gösterim: 5

Ekli dosyalar

• Kitap1 (5).xlsx
    14.1 KB · Gösterim: 10
Verdiğiniz tabloya "pozisyon" adında isim tanımlandı. Seçeneklerden biri olan DÜŞEYARA işlevi kullanılarak çözüm oluşturuldu.
Sayın hocam çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Hakkınızı helal edin.

@askan hocama ve Galapagos hocama ilgilerinden ve yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Her iki yolda işimi görüyor. inşallah. ALLAHA emanet olun.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri