• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Metin Olarak Saklanan Sayı Hatası

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

RBozkurt

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
164
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

2sayfadan oluşan bir çalışma düşünelim
Sayfa2 de F Sütununda değerler alttaki gibi Metin Olarak Saklanan Sayı şeklinde.

Her seferinde hücreye tıklayıp çıkarak veya F2+Enter ile bu ibareyi kaldırıyorum.

Konu ile ilgili varsa kod önerebilirmisiniz?

Adsız.png

Çözüm
Sayın RBozkurt 8 nolu mesajdaki kodlarda
F sütununa verilerin nasıl geldiği belli
değil. Dosyanızı indirdim sadece N sütununda
veri var neyi nasıl yapacağımı anlamadım.
Ama aşağıdaki kodlar işinizi görür.

CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Yeni bir döngü oluşturmanıza gerek yok.

Paylaştığınız kodlarda;

Bu kodları
Range("N" & i + 2).NumberFormat = "0"
Range("N" & i + 2) = Range("N" & i + 2) * 1

Destination:=Worksheets("doldur").Range("N" & i + 2)
satırının altına ekleyip denemeniz yeterlidir.

Sayın ubak bunu denemiştim fakat çalışmadı

Tamam. Zaten Sayın excelcan çözmüş. İyi günler.

Sonuna bunu ekleyiniz.
Cells(Rows.Count, Columns.Count).Clear

ubak abey aslında 1 yazdırmaya gerek yok ama yinede sizin kodu denedim bende çalışmadı ne hikmetse gerçi denemiştimde benzerini.
Gifteki gibi yapınca sayı yapıyor ama o kodları çalıştırınca olmuyor.Belki benim pc ile alakalıdır.
Gifteki kodu buraya eklememiştim o kodda F sütunun son yani 1048576 boş hücresine göre yaptırmıştım esasen ama çalışmadı.

rrr.gif

Refaz Hocam ONDALIKLI demişsiniz sonradan fark ettim.
Ondalıklı sayı denedim bende de çalışmadı. :)
Benim derdim alanı tek seferde halletmekti. Anlaşılan döngüye sokmadan olmuyor.

Sonuç şu:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ondalıklı sayı denedim bende de çalışmadı. :)
Benim derdim alanı tek seferde halletmekti.
23.mesajdakide döngüsüzdü abey.O kodu eklemeden önce ondalıklıdada çalıştı zannedip eklemiştim :)

Birde eğer fazla veri olup döngü ile tek tek satır dönüştürmektense bir diziye aldırıp uyanları sonra sayfayı temizleyip dizidekilerde topluca aktarılır aklıma böyle birşey daha geldi.Ama kasmaz yada yavaş çalışmazsa eklediğiniz kodlarda olur normal kalıp olarak.

Son düzenleme:
23.mesajdakide döngüsüzdü abey.O kodu eklemeden önce ondalıklıdada çalıştı zannedip eklemiştim :)
Üstat sen söyleyene kadar ben de bilmiyordum. :) :) Neyse dönmeye devam. Hayırlı geceler.

Dizi olayı aklıma geldi ama beceremedim. Diziye alırken yada kolona aktarırken döngü ile almak zorunda kalacağız galiba.
Çünkü veriyi çekerken yada aktarırken sayı dönüşümü yapmak problem oluyor. Veriyi direk diziden alıp tekrar kolona aktarsak kolay.
Ama sayı dönüşümünü dizi içinde topluca yapamadım. Döngü ile yapınca da bu da dönüyor o da dönüyor. :) :) Dizide dönmek belki hücrede dönmekten hızlı olur ama o kadar çok veri olmaz sanıyorum.

Dizide döngü olsa bile saniye içinde işlem yapar abey veriler Ram da toplanıyormuş galiba yanlış yazmayayım.Diziyle alırkende mesela cdbl(dizi(say,1)) gibi yazıp sayfaya aktarınca sayısal olacağını tahmin ediyorum abey.

Tam söylediğini yapmaya çalıştım beceremedim. Valla aklıma kurt düşürdün gene... :) :)

Abey alttaki kodu denedim çalıştı.Tabii bazı if şartlar eklenmesi gerekebilir mesela son küçükse 2 veya ubound(dizi) burda hata vaerebilir tek satı veri varsa.Bunun için şart eklemedim ama kolay o.

Rich (BB code):

Üstat ben bunu yaptım. Hatta aynen böyle 2. dizi de yaptım. Ama döngüsüz yapamadığım için bıraktım.
Zaten sonuç ortada döngüsüz olmuyor. :) Bunu yapabiliyorum. Dediğim gibi, dönmeye devam. :)

Keşke döngüsüz olsaydı abey ama buda roket gibi :)
Aslında sub deger(byval harf as string) gibi kod içine alıp harf yerinede sütun harf yazılıp deger "H" gibi kısaltılabilinir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri