• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Makro Çalışmıyorsa Excel Açılmasın

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Erdogan34

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
20
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Değerli Hocalarım,

Bir konuda fikir almak istiyorum. Herhangi bir cihazda makro çalışmasını engelleyen bir durum varsa (makro engelleyici, telefon vs.) excelin o cihazda açılmasını engelleyebilecek bir kod var mıdır?

Saygılarımla,

Çözüm

Bir konuda fikir almak istiyorum. Herhangi bir cihazda makro çalışmasını engelleyen bir durum varsa (makro engelleyici, telefon vs.) excelin o cihazda açılmasını engelleyebilecek bir kod var mıdır?

Saygılarımla,
hocam mantığın yanlış olmuş bence. Exceline sayfa koruması ve calışma kitabı koruması koy. Makrolara

Sub auto_open ()
Araya sayfa korumayı ve çalışma kitabı kormasını kaldıran makroru yaz.
End Sub

Buradaki amacımız nedir. Eğer excelde açılışta makrolar çalışmaz ise excel korumalı açılacak ve kulanıcı hiç bir işlem yapamayacak. Excelde makrolar çalışırsa auto open kodu otomatik çalıştığı için açılışra senin yazdığın kod korumaları kaldıracak kullanıcı işlem yapabilecek.
Makrolar çalışmıyorsa, makro kodlarıyla açılma engelleme yapılamaz zaten. Ama farklı çözüm var mıdır bilmemiyorum. APİ lerle bişeyler deneyenler vardı ama çok uzak olduğum bir konu.

Hocam o dediğiniz mümkün değil excelin çalışma prensibine aykırı makronun çalışmasını devre dışı bırakılmışsa excel açılmasın diye bir engel koyulamaz çünkü öncelikle makronun çalışması lazım ki açtığı gibi kapatsın kısır döngü yani. Onun yanı sıra bunu neden dolayı istiyorsun hikayeyi tam anlatırsan farklı bir şekilde yönlendirme yapalım sana (Şifre çalmak için yapılan exceller var insanlarda bu konuda makronun otomatik çalışmasını değil manuel olarak çalışmasını tercih ediyor şahsen bende bilmediğim bir exceli PC de açınca kodlara bir göz atıyorum)

Saygılarımla,
hocam mantığın yanlış olmuş bence. Exceline sayfa koruması ve calışma kitabı koruması koy. Makrolara

Sub auto_open ()
Araya sayfa korumayı ve çalışma kitabı kormasını kaldıran makroru yaz.
End Sub

Buradaki amacımız nedir. Eğer excelde açılışta makrolar çalışmaz ise excel korumalı açılacak ve kulanıcı hiç bir işlem yapamayacak. Excelde makrolar çalışırsa auto open kodu otomatik çalıştığı için açılışra senin yazdığın kod korumaları kaldıracak kullanıcı işlem yapabilecek.

Çözüm
Belirttiğiniz şekilde çözdüm. Desteğiniz için teşekkür ederim. Ana mantık belirli seri noya sahip cihazlar dışında excel içeriğine erişimi kısıtlama yönündeydi. Makro engeli tam ihtiyacımı karşılamamı engelliyordu ancak sayfa koruması imdadıma yetişti. Teşekkürler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri