• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü ListView Seçim yapmadınız uyarısı verdirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
83
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kıymetli üstat hocalarım Sil komutu ile alakalı bir eksiğimi tamamlamanızı rica edeceğim mümkünse.
Şimdi Listede bulunan verilerden seçerek silme işlemi yapıyoruz, sorun yok tek sorun ListViewden eğer seçim yapmadan kazara sil dersek ilk sıradaki veriyi siliyor.
Benim istediğim bu durumu kaldırmak için: Uyarı vermesi HERHANGİ BİR VERİ SEÇMEDİNİZ demesini.
Bu kod lazım. ve yukarıdaki kodun neresine ekleyeceğiz hepsi bu.

Ekli dosyalar

• 02.png
    02.png
    435.4 KB · Gösterim: 5
Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm
Silme kodunuzu kısalttım.Anladığım tek satırlık siliyorsunuz bundan dolayı döngüye vs... ye gerek yok.
Resimdeki işaretli olanlarda eklendi.Kaydetme felan olaylarındada belki If secilimiListview = False Then ve secilimiListview = False gibi kodlar eklemeniz gerekebilinir sil kodundaki gibi.
Mesaj olarakta dosya no sunu verdirdim.

C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Tavsiye olarak global yani kodların olduğu en üst satıra mesela
Dim secilimi as boolean gibi(boolean yanlış yazmış olabilirim) ekleyip litviewin click gibi eventine secilimi=true yazarsınız.
Silme kodunada if secilimi= false then exit sub yada mesaj verdirilir.
Silme kodunun en alt satırı gibi bir yerede tekrar secilimi=false eklemeniz gerekir ve bu false olanı userforminitalieze içinede yazmanız gerskebilir.Mobilden bu şekilde yazabildim ama mantık böyle olmalı.

ListView1.Click eventine DsySec = True
Böyle bir kod olamaz :)
Ayrıca eklediğiniz kodları ilk mesajdaki gibi mesaj yazılan yerseki </> buna tıklayıp kodları içine yazarsanız daha anlaşılır olur.
Event derken click,change,afterupdate vb.... gibi olaylatı demwk istemiştim.Mesela sub textbox1_change() bu bir event oluyor farzı misal.

Yok hocam öyle yaptım yok böyle yaptım yok. beceremedim.
En yakın bu oldu uyarı verdi fakat bu defada seçim yapıyorum. seçim yapmadınız. uyarısı veriyor.

Kod:

MsgBox "Herhangi bir seçim yapmadınız Listeden Silinecek Dosya seçiniz", vbInformation, "SEÇİM YAPILMADI"
Çalışıyorsa bu kodun üst satırına else ekleyin.Yani say>0 şartı içine eklenmiş ve sıfırdan büyükse seçim yapılmış olıyor.

O mesaj kututunun altınada exit sub eklenecek ve ilk mesajda yazdığım kodları yani secilimi gibi kodlara gerek yok bu durumda çünkü döngü kurmuşsunuz.
En iyisi dosya ekleyip hangi form vs...olduğunu yazın halledeyim.

O mesaj kututunun altınada exit sub eklenecek ve ilk mesajda yazdığım kodları yani secilimi gibi kodlara gerek yok bu durumda çünkü döngü kurmuşsunuz.
En iyisi dosya ekleyip hangi form vs...olduğunu yazın halledeyim.
FrmGenelListe içinde DOSYA SİL Butonu

Ekli dosyalar

• deneme.xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 1
Silme kodunuzu kısalttım.Anladığım tek satırlık siliyorsunuz bundan dolayı döngüye vs... ye gerek yok.
Resimdeki işaretli olanlarda eklendi.Kaydetme felan olaylarındada belki If secilimiListview = False Then ve secilimiListview = False gibi kodlar eklemeniz gerekebilinir sil kodundaki gibi.
Mesaj olarakta dosya no sunu verdirdim.

C++:

1.png

Ekli dosyalar

• deneme.xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 5
Çözüm
Hocam çok çok sağolun emeğinize, yüreğinize sağlık. Tamamdır test ettim, konu kilit.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri