• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Liste sıralaması değiştiğinde yan satırdaki aynı verinin sıralaması nı da değiştirme

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
42
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı sabahlar cümleten.
Bu konu ile ilgili dün soru açtım, çözüldü dedim ancak soruyu yanlış sormuşum.
Ekteki dosyada sol tarafta kısa bir liste var, bu listede sıralama zaman zaman değişmekte, sıralama değiştiğinde sağdaki listede aynı şekilde sıralanması değişmesi gerekmekte .
Sorum, : Soldaki sıralama değiştiğinde sağdaki listenin iki satırı da birlikte değişsin

Ekli dosyalar

• Örnek belge (1).xlsx
    17 KB · Gösterim: 1
Merhabalar
formül sarı hücrelere uygulanmıştır
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• Örnek belge (1).xlsx
    21.4 KB · Gösterim: 2
Sn. Hocam, veriyi sayfa 1 den almış, Sayfa 2 deki F G den alması gerekmekte

* örneğin
amasyanın karşılığı 5 / erzincanın - 24 / çin - çn sayfa2 de bu kısaltmaların karşılığı yok (örneğin amasyanın karşılığının 5 olduğunu gösteren bir veri olması gerekli o veride sayfa1de var)
*eğer sayfa2 de kısaltmanın karşılığı gösteren bir veri varsa ozaman f1 hücresindeki formülü aşağıdaki gibi
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
kısaltmanın olduğu hücreyide yine verinin olduğu hücreyi göstere bilirsiniz

Hocam Doğru dosyayı tekrar koydum,
"İl Bazında Toplam Taşımalar" sayfası Yeşil renkli V sütununda bulunan işyerleri zaman zaman sıralama değiştirmekte,
V sütunu verilerinin sıralaması değiştiğinden Sarı rankli "W,X,Y" sütunlarında bulunan verilerde yeşil renkli veriler ile aynı satıra sıralamaya gelmesi gerekmekte

Ekli dosyalar

• Yük Taşıması Kasım 2023 - Kopya.7z
    2.5 MB · Gösterim: 1
anladığım kadarı ile
*V sütunundaki değer değişince W-V-Y hücreleride değişecek
*formül ile çözülmesi için W-X sütunlarındaki verileri nereden alındığı bilinmesi gerekiyor ?

Doğru anlaşılmıştır. W,X,Y, Sütunlarındaki verileri elle yazdım.

SORUNDA BU ZATEN, YEXİL RENKTEKİ SIRALAMA DEĞİŞİNCE ORADA OTAMATİK DEĞİŞSİN

Eğer W-X değerleri sabit ise arşiv oluşturularak formül ile çözülebilir
* W-X değerleride sürekli değişen veri ise sanırım makro ile çözülür . malesef bende makro bilmiyorum

EĞER W-X değerleri sabit, aynı sayfanın sonlarına doğru arşiv oluşturularak formül ile çözmeniz mümkünmüdür

Konuyu okuyanlar

Geri