• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Listbox'taki veriler üzerinde ADO ile arama yapmak mümkün mü.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, herkese sağlıklı günler dilerim. Açtığım konu başlığı ile sorumun devamında açıkladığım konu birbiri ile ilişkili. Bulması kolay olsun diye bu şekilde açtım konuyu. VBA kodları ile formumun üzerinde arama yapıyorum. Belirli bir yere kadar metinsel ifadelerde sorun yaşamıyorum fakat eğer comboboxın sonuncu indeksi olan durumu kriterinde arama yapmak istersem, textboxa aktif yada pasif de yazsam kod yürümüyor fakat hata da vermiyor. AD soyad tckimlik no vs gibi alanlarda kriterler çalışıyor ve filtreleme yapıyor. Sonuncu indekste ise çalışmıyor. 1. sorum bu sorunun kaynağı nedir. 2.sorum sadece metinsel alanlarda değilde sayısal alanlarda da arama yapabilmek için kod nasıl revize edilmeli.
3- Asıl konu ise Bu listboxta arama yapmak konusunda, ilerde uygulamayı veritabanı ile çalışacak şekilde revize edeceğimden, arama işlevini ADO ile yapmak mümkün mü.(ADO ile bozdum kafayı :) )

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• durumu.png
    durumu.png
    15.4 KB · Gösterim: 5
  • aktif-pasif.png
    aktif-pasif.png
    2.4 KB · Gösterim: 5
  • forum hata arama.xlsm
    315.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm
İyi anlaşılması açısından adım adım anlatacağım.

ComboBox_Filtre_Change() olayında;
1. sutunAd dizisinde "X" harfi yok. Dolayısı ile sütun sırası bozuluyor ve kriter değişkenine boş sütun ismi geliyor.
2. yine sutunAd dizisinde o harfi yerine sıfır yazılmış. eğer yanlışlıkla yazılmışsa düzeltelim.
3. düzeltmeler sonrası 34 sütun harfine çıkacağımızdan for döngüsüde 34 de bitecek.
bunları yaptıktan sonra çalışır.
4. ado ile sorgu yapmak evet mümkün yukarıdaki kodlar tamamen değişir. değiştirme biraz zahmetli olur ama değer. nasıl yapacağım dersen onu da başaracak azim var sende belli. :) kolay gelsin.

1. sutunAd dizisinde "X" harfi yok. Dolayısı ile sütun sırası bozuluyor ve kriter değişkenine boş sütun ismi geliyor.
2. yine sutunAd dizisinde o harfi yerine sıfır yazılmış. eğer yanlışlıkla yazılmışsa düzeltelim.
3. düzeltmeler sonrası 34 sütun harfine çıkacağımızdan for döngüsüde 34 de bitecek.
4. ado ile sorgu yapmak evet mümkün yukarıdaki kodlar tamamen değişir. değiştirme biraz zahmetli olur ama değer. nasıl yapacağım dersen onu da başaracak azim var sende belli. :) kolay gelsin.

Çözüm

martinmax hocam, x hadi benim kör gözüm görmedi ama sıfır ve "O"harfini nasıl gördünüz diycem ama tecrübe böyle bir şey demek ki. Hatayı nerde aramak gerek bildiğinizde çözüme ulaşmak daha kolay. Maalesef azim bende varda matematik ve dikkat bende yok, gerisini tamamlamaya ömür yeter mi bilmem. :) Çok teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri