• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Listbox da secilen veriyi Textbox a aktardiktan sonra veri güncelleme sorunu

Blitz2014

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 365 EN
Konuyu Başlatan
Arkadaslar Merhaba,
Listbox daki veriyi secince Textboxa aktarimini yapiyorum, fakat degisiklik yapamiyorum,aslinda sebebinin biliyorum ama cözüm bulamadim, listbox da secilen verinin ayni zamanda excel sayfasinda da secilmesi yani bulunmasi gerekiyor ki, textbox üzerinde yaptigim degisikliklik gerceklessin,
asagidaki kodlar ile listbox daki veriye cift tiklayinca textbox a getiriyorum

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

fakat bu verilerin excel sayfasindaki yerini bulmasi gerekiyor. resimde görüldügü gibi listbox da LK-21 secince,ona ait bütün bilgileri textboxlara getiriyor, fakat degisiklik yapmak istedigim zaman excel sayfasinda LK-21 nin kayitli oldugu satira gitmesi icin gereken kodlar veya izlenmesi gereken yolu bulamadim. Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ediyorum..
ornek.JPGornek.JPG

Örnek dosya olmadığı için formül yardımı
ListBox1.ListIndex ile ilgisi satır noyu bulabilirsiniz

Örnek dosya olmadan sonuç alamazsınız.
Resimden anladığım kadarıyla,
Listboxtaki veriler belirli bir kritere göre filtrelenmiş satırları içeriyor.
güncelleme yapabilmek için listboxınızda bir sütunda da (mesela son sütunda 6. sütun olsun)
o verinin excel sayfasındaki satır numaralar bulunması lazım.
fitreleme veya listeleme yaparken de listbox içine bu 6. sütunu da almış olmalısınız.
Filtrelediğinizda listboxa tıkladığınızda hangi satırdaki veriyi seçtiğinizi de görmüş olursunuz.
veriyi güncelleyip güncelle dediğinize:
resimden hareket edersek listboxın son sütununda 12 yazıyor olmalıdır.(sayfadaki işlem yapılan satır nosu)
çalışılan sayfa excelde seçili olması şartı ile aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

işin özü dosyanızda bir adet Sıra no(Nummer) gibi benzersiz alan olmalı.Böylece basitçe yapılır find gibi komutlarla.

Geri