• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kurum bilgileri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDAL

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
43
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşalar,

Daha önceden "Kurum bilgilerini güncelle" başlığı altında açtığım konunun bir parçası olan Kurum bilgilerini güncelle başlığı ile ilgili büyük dosyalarda çok yavaş olması nedeniyle Refaz Hocamın yardımlarıyla rs.GetRows yöntemi yöntemini uygulayarak oluşturduğumuz kodu (Buradan kendisine çok teşekkür ederim) buraya uyarlama konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Yapılacak işlemeler;
Eğer Kaynak dosyadaki Kurum_kodu Hedef dosyadaki kurum_koduna eşitse; Kaynak dosyadaki ilçe, genel müdürlük, kurum türü, kurum adı, telefon ve adras başlıkları altındaki verilerin Hedef dosyadaki ilgili ilgili başlıklar altına getirmek.
Ayrıca eğer güncelleme sırasında kaynak dosyadaki Kurum_adı Hedef dosyadaki kurum_adından farklıysa (yani değişmiş ise), Hedef dosyadaki Açıklama başlığına; Kurum Adı Degisti (11.06.2024) şeklinde not düşmesi ve mesaj olarakta Kurum kodu >>......ilçe.......>>Kurum Adı......Kurum Adı Değişti şeklinde bilgi vermesi
Üzerinde uğraştığım kod Hedef dosyasında Deneme adılı modüldedir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Kurum Bilgileri (Hedef).xlsb
    33 KB · Gösterim: 5
  • Kurum Bilgileri (Kayanak).xlsx
    11.4 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Dosyanın son hali ekte.
ilk sorum şu:Hedef dosyadaki kurum adında veriler var kod çalıştı değiştiyse açıklamalar eklendi.
ikinci çalıştırmada ise kurum kodları eşleşenlerin kurum adları tekrar geldiği için açıklama sütununundaki veriler otomatik temizlenmiş oluyor tüm kurum adları güncellendiğin için.Burası nasıl olacak?
2.Soru ise:Kaynak exceldeki kurum kodları sütununda veriler birden fazla tekrarlanıyormu ben tekrarlanmıyor farzettim.
Son hali gifteki gibi çalışıyor.

66.gif
Merhaba.Önceden evet kodları yazmıştım ama parantez içindekileri böyle yazmamıştım hatırlıyorum zira öyle olmaz zaten.
Karıştırmışsınız zaten.Eğer 1 saat içinde felan bitmezse akşam tekrar bakarım.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Biraz düzenledim ama akşam tam biter.
ilçe, genel müdürlük, kurum türü, kurum adı, telefon ve adres başlıkları altındaki verilerin Hedef dosyadaki ilgili ilgili başlıklar altına getirmek.
Bunları getirttim.
Getirirken güncelleme olayı kaldı onuda artık akşam nasipse yaparım.

Ekli dosyalar

38.2 KB · Gösterim: 1
Son olarak güncellemeyide yaptım ama tam test edemedim akşam bakacağım zamanım bitti.
Kontrol edin eksik yada yanlışları yazarsınız.
Ayrıca kaynak dosyada hedef dosya ile aynı yerde olacaksa kodda yazdığım gibi bırakın yol satırını devamlı ayarlamak zorunda kalıyoruz.

Ekli dosyalar

41.5 KB · Gösterim: 3
Hocam teşekkür ederim. elinize emeğinize sağlık
arr_KodDic_icin(i, 1) = CStr(dizi(i, 1)) 'Kurum Kodu(Güncelleme icin)
Bu kısmı anlayamadım.

Hocam teşekkür ederim. elinize emeğinize sağlık
arr_KodDic_icin(i, 1) = CStr(dizi(i, 1)) 'Kurum Kodu(Güncelleme icin)
Bu kısmı anlayamadım.
Rica ederim.
Onları sonradan ekledim kodları karşılaştırmak için dictionary içine almak içindi sanırım unuttum.
Güncelleme için ise düşüncem şuydu;
Kapalı excelde kurum kodu ve kurum adını ayraç(|||)gibi birşeyle birleştirip dictionary içine almıştım.
Sonra açık excelde döngü kurup kurum adı ve kurum kodununuda aynı ayraçla birleştirip dictionary ile varmı gibi şartla yapmıştım.
Öncedende dediğim gibi akşam tam düzenleyip sın halini eklerim.

Kapalı excelde kurum kodu ve kurum adını ayraç(|||)gibi birşeyle birleştirip
mesela kurum kodu=1 ve kurum adı=x varsa ve başka satırdada kurum kodu=2 ve kurum adı=x gibi aynı ad ile kurum adı olabilir diye birleştirdim garanti olsun diye yoksa birleştirmeden kriter olarak sadece kurum adı olarakta aratılıp yapılabilinirdi.

Hocam, tek ayırt edici kriter Kurum_Kodu TC gibi

Hocam; Eğer güncelleme sırasında kaynak dosyadaki Kurum_adı Hedef dosyadaki kurum_adından farklıysa (yani değişmiş ise), Hedef dosyadaki Açıklama başlığına; Kurum Adı Degisti (11.06.2024) şeklinde not düşmesi ve mesaj olarakta Kurum kodu >>......ilçe.......>>Kurum Adı......Kurum Adı Değişti şeklinde bilgi vermesi

Eğer güncelleme sırasında kaynak dosyadaki Kurum_adı Hedef dosyadaki kurum_adından farklıysa
Zaten öyle yaptım ama işte kurum adı birden zala aynı olabilir diye kurum kodunuda eklemek gerekiyordu.

Evet hocam haklısınız. Az da olsa aynı adı taşıyan kurumlar var.
Bunu şu şekilde yaparsak olur mu;

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Yani her iki dosyada kurum kodları eşitse ve kurum adları farklı ise
ws.Cells(i, "P") = "Kurum Adi Degisti" & " (" & Format(Date, "dd.mm.yyyy") & ")" şeklinde

Hocam son eklediğiniz dosyayı denedim. Aynı kurum adlarında sorun çıkarmıyor.
Aynı addaki kurumlardan sadece birinin adı değişiyor.

Dosyanın son hali ekte.
ilk sorum şu:Hedef dosyadaki kurum adında veriler var kod çalıştı değiştiyse açıklamalar eklendi.
ikinci çalıştırmada ise kurum kodları eşleşenlerin kurum adları tekrar geldiği için açıklama sütununundaki veriler otomatik temizlenmiş oluyor tüm kurum adları güncellendiğin için.Burası nasıl olacak?
2.Soru ise:Kaynak exceldeki kurum kodları sütununda veriler birden fazla tekrarlanıyormu ben tekrarlanmıyor farzettim.

66.gif

Ekli dosyalar

41.8 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Dosyanın son hali ekte.

Ekli dosyayı görüntüle 26339
Hocam teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.
İlçe, Gen Müd, Kurum türü ve Kurum adları her çalıştırdığımda güncellenecek. Sadece kurum adı değişenlerin bilgileri Açıklama başlığı altında not olarak kalacak.
Hocam buradaki notlar kalacak.
'ws.Range("p2:p" & Rows.Count).ClearContents

Kaynak dosyada ve hedef dosyada her zaman için kurum kodları tek oluyor.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri