• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kullanıcı Giriş Ekranı (VBA User Login Screen)

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

RBozkurt

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
186
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba excelcozum ailesi

Hazırlamış olduğum çalışmaya giriş ekranı eklemeyi düşündüm.
Ekte bulunan Login Ekranı dosyasında ki userform üzerinden giriş yaptırmak istiyorum.
Giriş için şifre olmayacaktır. Giriş sorgusunu 2 değere atamak istiyorum. Bunlar altta link bıraktığım konudaki mantıkla çalışacaktır.
Olayı açıklamaya çalışacağım.

Kullanmış olduğumuz bilgisayarın bağlı olduğu domain: Örnek123Test ve kullanıcı adı ise rbozkurt olsun.

Öncelikle
Domain = CreateObject("WScript.Network").Userdomain bu kod ile domain adı biliniyor. Makro içine yazacağım değer ile bu çağrılan değer aynı ise makro çalışacak.

Domain = "Örnek123Test" Or Domain = "desktop12" Then gibi birden fazla domain eklenebilir.

İkinci kıstas ise login ekranındaki textbox..
Buraya sadece kullanıcı adı girilecektir. Yukarıdaki vermiş olduğum bilgilerde dosyayı açınca textbox içine rbozkurt yazarsam ve PC de Örnek123Test domainine bağlı ise dosya açılacak. (Domain sorgusu ekranda gözükmeyecek, işlem arka planda sessiz.)

rbozkurt yazdım ama PC farklı bir domainde bağlı ise ekrana x bir hata mesajı gelsin ve tamam ile excel kapansın.

Kullanıcı Adı = CreateObject("WScript.Network").UserName

Yukarıdaki işlemleri en son alttaki kodlar ile çalışma sonunda direk açılışa getireceğim.
Dosyayı açınca örnek eklediğim Örnek Açılış dosyası gibi olacak.

Diğer konu: Çözüldü - Açılışa Domain ve Kullanıcı Kontrolü Ekleme

Userform Kapatma Kodu
C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Dosyayı Direk Userform Ekranı Olarak Çalıştırma Kodu
C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Login Ekranı.xlsb
    75.6 KB · Gösterim: 20
  • Örnek Açılış.xlsb
    75.9 KB · Gösterim: 15
Çözüm
:D tekrar merhaba,
öncelikle dosyanız gümlemedi bunu söyleyeyim.
yeni bir excel dosyası açın, geliştirici sekmesinden visual basic'i tıklayın (ya da alt+f11)
dosyayı minimize edin ve gümledi dediğiniz dosyanızı açıp görev çubuğundan tekrar visual basic penceresini aktif edin.
sol tarafta bulunan vba project kısmından gümleyen dosyanızın adını seçip dur tuşuna basın.

Neyse gelelim asıl meseleye,
kodlarda sıralama hatası yapmışım, dosyayı yeniden düzenleyerek ekledim,
kolaylıklar dilerim.
Merhabalar,
Aşağıdaki dosyada istediğiniz şekilde basit bir prosedür oluşturdum,
Modül içerisindeki kodların yanlarına gerekli açıklamaları yaptım
Devamı size kalıyor :)
İyi günler dilerim

Ekli dosyalar

• Login Ekranı.xlsb
    79.8 KB · Gösterim: 13
Merhabalar,
Aşağıdaki dosyada istediğiniz şekilde basit bir prosedür oluşturdum,
Modül içerisindeki kodların yanlarına gerekli açıklamaları yaptım
Devamı size kalıyor :)
İyi günler dilerim

Merhaba sayın arschimet

Kullanıcı3 olarak CreateObject("WScript.Network").UserName değerini nasıl eşitleyebilirim?

Const kullanıcı2 = CreateObject("WScript.Network").UserName gibi denedim olmadı

Const olanlara bu şekilde değil string değer yazmalısınız,
örnek
Const kullanıcı2="ahmet"

prosedür içerisindeki kodlarda ise;
kullanıcıadı = CreateObject("WScript.Network").UserName

if kullanıcıadı = kullanıcı2 then şeklinde karşılaştırma yapmalısınız.

Const olanlara bu şekilde değil string değer yazmalısınız,
örnek
Const kullanıcı2="ahmet"

prosedür içerisindeki kodlarda ise;
kullanıcıadı = CreateObject("WScript.Network").UserName

if kullanıcıadı = kullanıcı2 then şeklinde karşılaştırma yapmalısınız.

Teşekkür ederim şimdi çözüldü. Biraz test yapayım farklı bir işlem olursa konu kapanmasın yazamıyorum D:
Gün içinde konuyu kapatırım. Elinize sağlık.

Teşekkür ederim şimdi çözüldü. Biraz test yapayım farklı bir işlem olursa konu kapanmasın yazamıyorum D:
Gün içinde konuyu kapatırım. Elinize sağlık.
rica ederim, kolaylıklar dilerim, iyi günler.

rica ederim, kolaylıklar dilerim, iyi günler.

Sayın arschimet
Userformdaki X kapatma işaretine basınca giriş ekranı veri yazmadan sayfalar açılıyor.

Açılışa
Kod:

Userforma'da
Kod:

Ekledim. Bu sefer doğru girsem bile kapatıyor :D Dosya gümledi. Yedekten tekrar düzenledim.

:D tekrar merhaba,
öncelikle dosyanız gümlemedi bunu söyleyeyim.
yeni bir excel dosyası açın, geliştirici sekmesinden visual basic'i tıklayın (ya da alt+f11)
dosyayı minimize edin ve gümledi dediğiniz dosyanızı açıp görev çubuğundan tekrar visual basic penceresini aktif edin.
sol tarafta bulunan vba project kısmından gümleyen dosyanızın adını seçip dur tuşuna basın.

Neyse gelelim asıl meseleye,
kodlarda sıralama hatası yapmışım, dosyayı yeniden düzenleyerek ekledim,
kolaylıklar dilerim.

Ekli dosyalar

• Login Ekranı.xlsb
    83.3 KB · Gösterim: 41
Çözüm
Sayın arschimet elinize sağlık. Baya kurcaladım yukardakilerin haricinde hataya denk gelmedim.
Teşekkür ederim 🙏

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri