• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Koşula göre veri girişini engelleme, Veri doğrulama ile

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
300
Excel V
Office 2024 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

Veri doğrulama ile, hücreye belirtilen koşula göre veri girişini engellemek istiyorum. Veri doğrulama nın Özel kısmından aşağıdaki formülü kullanıyorum.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
ancak hiçbir hücreye veri girmeye izin vermiyor.
Örnek dosya ektedir.
Uygulama Puantaj çalışmasıdır. Puantaj verisine göre mesai kısımlarına veri girişini engellemek istiyorum.
Mantığı şöyle; 11 inci satıra Y-H-R-E-T-İ-S harflerinden biri yazılmış ise 12 inci satır herhangi bir veri girişi yapılamasın.
Bu harfler çalışmamızda HYS olarak Ad ile tanımlanmıştır. Mümkünse
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
gibi dizi formülüyle bir çözüm olursa daha güzel olur. Böylelikle yasak harfler kişiler tarafından da belirlene bilir.

Çözüm makro ile mümkün ancak veri doğrulamayla olması gerekiyor, mümkünse.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 00_Ornek_Puantaj_Rev_01.xls
    217.5 KB · Gösterim: 10
D12 içindir.
Veri girişini engellemek için kesin çözüm değildir.
Hücreyi kulağından tutup sağa doğru çektiğinizde veri girişi olabilir.
önce mesai girip, sonra üste harf kodlaması yapılarak veri girişi olabilir.
Kod:

Merhaba Sayın Ahmet ve Sayın Balta
Yardımlarınız için teşekkürler.

Sayın Balta sizin formülünüzü ilgili satırın tamamını seçerek girdiğimde diğer harflerde de engelledi. Her hücreye tek tek mi tanımlamak gerekiyor.

Formülleri tam anlamak adına bir sorumda olacak.
Kod:
Formülünü Excelde bir hücreye yazdığımda MYS dizisi kadar hücreye veri yazıyor ama var olan harfi sayıyor. Veri Doğrulamada neden çalışmadı, birçok satıra yazması gerektiği için mi, yoksa dizi formülleri Veri Doğrulamada çalışmıyor mu. MYS yerine diziyi dinamik tanımlayan formülleri yazsam çalışır mı?

Deneyiniz.
Kod:
Formülünü Excelde bir hücreye yazdığımda MYS dizisi kadar hücreye veri yazıyor ama var olan harfi sayıyor. Veri Doğrulamada neden çalışmadı, birçok satıra yazması gerektiği için mi, yoksa dizi formülleri Veri Doğrulamada çalışmıyor mu. MYS yerine diziyi dinamik tanımlayan formülleri yazsam çalışır mı?
Eğersay , N11 deki değerin MYS veri grubunda kaç tane olduğunu sayar.
yoksa 0 sayar ve yasaklı olmadığı sonucu çıkar.
formülü EĞERSAY(N11;MYS)>0 şeklinde girerseniz çalışır sanırım.
D11=MYS uygulaması ekte.

Ekli dosyalar

• Puantaj.xls
    217.5 KB · Gösterim: 5
Merhaba Sayın Balta ve Sayın Ahmet
Veri doğrulamada Özel seçeneği ile formül kullanıyorum.
Kod:

Veri doğrulamada Boşluğu yoksayı işaretlersem yani onay işareti varken formüllerdeki
Kod:
kısımlarını uygulamıyor. Yani D11 boş olsa bile mesai girişine izin veriyor.

Veri doğrulamada Boşluğu yoksay daki işareti kaldırırsam bu sefer mesai yazınca izin vermiyor bu kısım tamam ancak yazılanı silince sürekli hata uyarısı çıkıyor ve hücrede takılıp kalıyor, yazılanı silip iptal seçeneğiyle çıkmamız gerekiyor. Var mıdır bir çözümü. Boşluğu yoksay seçeneği tam anlamıyla ne amaçla kullanılıyor.

Size tavsiyem bu işlemi kod ile halletmeniz olacaktır.

Merhaba Sayın Balta ve Sayın Ahmet
Veri doğrulamada Özel seçeneği ile formül kullanıyorum.
Kod:

Veri doğrulamada Boşluğu yoksayı işaretlersem yani onay işareti varken formüllerdeki
Kod:
kısımlarını uygulamıyor. Yani D11 boş olsa bile mesai girişine izin veriyor.

Veri doğrulamada Boşluğu yoksay daki işareti kaldırırsam bu sefer mesai yazınca izin vermiyor bu kısım tamam ancak yazılanı silince sürekli hata uyarısı çıkıyor ve hücrede takılıp kalıyor, yazılanı silip iptal seçeneğiyle çıkmamız gerekiyor. Var mıdır bir çözümü. Boşluğu yoksay seçeneği tam anlamıyla ne amaçla kullanılıyor.
Tavsiyem aktif sayfada boş bir hücreyi referans gösterin. Örneğin A1 hücresinin boş olduğunu varsayarsak; D$11 = $A$1 şeklinde sorununuz çözülecektir diye tahmin ediyorum

Sayın KarıncaZ örnek dosyanız ektedir.
İyi çalışmalar diliyorum.

Ekli dosyalar

• 00_Ornek_Puantaj_Rev_01 (2).xlsm
    79.5 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Merhaba.

İlginiz için çok teşekkürler.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri