• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kod yazılması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
42
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Herkese kolay gelsin. Ekli dosyanın "İltisak Hattı Ank.Gnd." sayfasında J,K,L,M sütunlarında formül var. Talebim, bu formüllerin işlevin KOD ile yapılması. Ancak KKY DOLAN ve KKY BOŞALAN sayfalarındaki Firma adlarından hangilerinden veri alınacağını ÇENTİKLE seçenek sunarak işlem yapması gerekmekte. Nedeni ise veritabanına her ay farklı firmalar girebilmekte.

Ekli dosyalar

• Ayrıştırma Haziran 2024 İlt.Ht..xlsm
    2.9 MB · Gösterim: 6
Ergün dosyanı inceledim.
1. KKY BOŞALAN ve KKY DOLAN sayfalarında aylardaki verileri gösteren iki hücre aralığı var. (KKY BOŞALAN sayfasında F5.AC5 ve AD5:BA5 aralıklarında)
2. Formüllerinde Kaçıncı fonksiyonu ilk HAZİRAN ayının sütun numarasını (16) buluyor ama gidip, ikinci HAZİRAN ın 41. sütunun altındaki verileri getiriyor.
Kısaca hangi veri aralığı esas alınacak.

O sütunundan sonra gizlenmiş sayfalar var, sayfaları açarsanız formülün yarısı orada. birde kod yazılacağı için formülün doğrusunu kıyoldan dodla siz daha iyi yazarsınız

İltisak Hattı Ank.Gnd. Sayfasındaki AKTAR düğmesine tıklayın.

Ekli dosyalar

• Ayrıştırma Haziran 2024 İlt.Ht. (1).xlsm
    2.8 MB · Gösterim: 2
Çözüm
Sn. hocam, Kod ile veri getirme tamam, ancak KKY DOLAN sayfasındaki H, KKY BOŞALAN sayfasındaki E sütunundaki firmaların hangilerine işlem yapılacağını açılır pencere ile bana seçtirmesi gerekmekte. Yapılması gereken dosyasını ekliyorum, ondan faydoalanabilirsiniz belki (Bu uygulamayı ben yapamadım.)

Ekli dosyalar

• Adım 1.docx
    22.1 KB · Gösterim: 2
Sorunuza cevap verdim, sizde tamam diyorsunuz, bu konuyu çözüm olarak işaretleyin.

Ergün Kendi 2. sorunuzu değil benim cevabımı ÇÖZÜM olarak işaretleyeceksiniz.

Sayın Ergün
İltisak Hattı Ank.Gnd. Sayfasındaki AKTAR düğmesini tıkladığınızda
bir UserForm açılır. Orada İşle butonuna tıkladığınızda Word dosyasındaki
kodlar çalışır. Fakat bu kodlarda bir sıkıntı var gibi. Siz bir çalıştırın
kalanına bakarız.
Siz çözüldü demeden bu soru çözülmüş sayılmaz.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Ayrıştırma Haziran 2024 İlt.Ht. (1).xlsm
    2.9 MB · Gösterim: 4
Sn.Hocam, konuyu anladınız inşaallah. Başlamışken tamamlayabilirmiyiz. AKTAR'a tıklayınca açılan kutuya İltisak Hattı Ank.Gnd." sayfası "D" sütunu işyerlerinden önce KKY DOLAN, Sonra KKY Boşalan sayfalarında eşleşen işyerlerini ve firmaları getirecek, kullanıcı çentikle hangil işyerini ve firmayı seçerse onların o aykı toplam vagon adedini ve tonunu getirecek. Bana yardımcı olun lütfen

Sayın Ergün
Soruyu anlamadım.
Ben size yollanan Word dosyasındaki kodları
aktive ettim. 8 nolu mesajdaki dosyayı indirin
Aktar butonuna tıklayın. Pencere dediğiniz
aslında UserForm. O açılacak. İşle butonuna tıklayın.
Bakın bakalım ne oluyor. Ben tıklamadım. Tıklasam da ne anlayacağımı bilmiyorum.
Size verilen kodlar bunlar. Bana kalırsa bu kodlarda sıkıntı var.
Ama önce deneyin sonucu bildirin.
Kolay gelsin.

Üstadım ben kodu ChatGPT programına yazdırdım. Doğru olmayabilir. Ancak yapılması gereken : AKTAR butonuna tıklayınca açılan kutuya "İltisak Hattı Ank.Gnd." sayfasındaki "D" sütunu işyerlerine zdenk gelen KKY DOLAN, Sonra KKY Boşalan sayfalarında eşleşen işyerlerini ve firmaları getirecek, kullanıcı çentikle hangi işyerinin hizasındaki firmayı seçerse o işyerinden o firmanın o ayki tüm taşımalarını toplayarak yazacak. (Ana konu "İltisak Hattı Ank.Gnd." sayfasındaki işyerlerinin seçilen ayda yapmış olduğu taşımadaki vagon adedi ve tonu. Yani bir firma A işyerinden örnek Ocak 2024 ayında kaç vagonla kaç ton taşıma yapmış, kaç vafonla kaç ton boşaltılmış) Bu yapmaya çalışıyoruz

ChatGPT programının notunu da ekleyeyim.

Ekli dosyalar

• VBA kodunu çalıştırmak.docx
    23.7 KB · Gösterim: 2
Sayın Ergün
Şimdi siz konuyu ve soruyu çok dallandırıp budaklandırdınız. :)
Burda bu konu dağılır. İkincisi konu bütünlüğü açısından
1. mesajdan farklı bir durumda.
Bu hem sorunuzu yanıtlamak isteyenlere
hem de bu konuyu takip edenlere haksızlık olur.
Bu soruyu başka bir başlık altında sorun. Oradan takip edelim.
4.mesajı çözüldü olarak işaretleyin, soruyu burada kapatın.
Eğer aşağıdaki link bu konu ile ilgiliyse bu linkteki
dosyayı 8 nolu mesajdaki dosya ile yenileyin.
Kolay gelsin.

Tamam Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri