• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kaydet ile ListView' in Güncelleme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
83
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Kıymetli hocalarım ve üstatlarım biliyorum çok oldum ama finale giderken son testlerimi yapıyorum ve yaptıkça ufak tefek eksiklikler çıktığının fark ediyorum kusura bakmayın. Çok az bilgi ile uğraşıyorum ve yapamayınca ocağınıza düşüyorum maalesef.

FrmGenelListe de YENİ KAYIT butonuna tıklıyorum ve FrmGenelKayit formu açılıyor. Yeni veri girişlerini yapıyorum. ArsivListe sayfasına kaydı yapıyor anında fakat FrmGenelListe ListView 'de yenileme yapmıyor ancak GÜNCELLE butonuna tıklarsak güncelliyor. Oysa aynı olay ListView 'de çift tıklama ile veri güncellerken sorunsuz olarak hem sayfada hemde ListView 'de otomatik güncelleme yapıyor.

Şimdi tıpkı güncellemede olduğu gibi yeni kayıtta da ListView 'in günceme yapmasını istiyorum. umarım net anlatabildim kıymetli üstatlar.

Ekli dosyalar

• Deneme.xlsm
    1.3 MB · Gösterim: 2
Deneyiniz

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-Deneme.xlsm
    1.3 MB · Gösterim: 1
Hocam kayıt tamam gözüküyor fakat formun sayısalları güncellemesi eksik ve Modül4 de Güncelleme yapıncada hata verdi.
Yani:
1,- Yeni kayıtta üstteki sayısallara verilere yeni kayıt sayısı girişi girmemiş.
2.- Güncellemede Modül4 hatası (Gerekli Nesne?)

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-Deneme.xlsm
  • 01.png
    01.png
    368.4 KB · Gösterim: 5
Hocam kayıt tamam gözüküyor fakat formun sayısalları güncellemesi eksik ve Modül4 de Güncelleme yapıncada hata verdi.
Yani:
1,- Yeni kayıtta üstteki sayısallara verilere yeni kayıt sayısı girişi girmemiş.
Dosya gayet düzgün çalışıyor. Kayıtta da sorun yok.

Ekli dosyalar

• FORM.gif
    FORM.gif
    2.1 MB · Gösterim: 7
  • FORM2.gif
    FORM2.gif
    968.4 KB · Gösterim: 7
Hocam siz güncelle Butonuna tıklayarak sayfa yenileniyor.
Ben bir önceki açtığım konuda girilen veriler doğrultusunda sayfa kendini yeniliyordu Düzelttik ve siz tekrar eski haline getirmiş gibi oldunuz yani.
Bu arada o güncelle butonu aslında farklı bir görev için yani onu dikkate almayın demek istiyorum.
2.- Güncellemede Modül4 hatası (Gerekli Nesne?) hatada . Veri güncellemesi yaparken yani ListViewde veri seçiyoruz ve çift tık ile günceleme sayfası açılıyor. veriyi güncelle deyince hatayı verdi.

Yani:
Resimden anladığım kadarıyla hatalı kod Modül4 de.Bundan dolayı hata veriyor.Userform içinde olacak.Yada userform adını parametre olarak gönderip ayarlamalar yapabilirsiniz.

Hocam dediklerinizi yaptım. Yanlızca sayısal verilerin yansıması kaldı örnek resim ekledim.

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    632.9 KB · Gösterim: 5
  • Deneme.xlsm
  • 02.png
    02.png
    501.9 KB · Gösterim: 5
Resimdeki gibi ekleyin ve Label10 içinde aynı kodu ekleyin.
With ile Form adını kısaltabilirsiniz istiyorsanız.

Screenshot 2024-09-05 212620.png

Hocam 2 yöntem hata verdi fakat 1 yöntem oldu ama resimdeki gi sadece genel toplamlarda oldu ayrıntılarda değişen yok anladımca Label2 den 8'e de kod lazım sanki

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    511.6 KB · Gösterim: 2
  • 02.png
    02.png
    425.5 KB · Gösterim: 2
Hocam 2 yöntem hata verdi fakat 1 yöntem oldu ama resimdeki gi sadece genel toplamlarda oldu ayrıntılarda değişen yok anladımca Label2 den 8'e de kod lazım sanki
2.Kooda çalışmıştı bende.
Evet benim ilk yazdığım koda eklemer yapmanız gerek ben yol gösterdim size.

Yada kaydet koduna alttaki açık olan userformun activate yada initalieze yani mobilden tam yazamıyorum formgenelliste_initalieze yada formgenelliste_activate bu satırı yazarsanız kodlarnı yazabilirsiniz ama sizin dosya zaten karışmış birbirine gördüğüm kadarıyla.

Yada kaydet tıklayınca her iki formuda kapattırın ve formgenelliste.show gibi kod yazıp deneyin form adını salladım aklımda kaldığı kadarıyla.

Yada kaydet tıklayınca her iki formuda kapattırın ve formgenelliste.show gibi kod yazıp deneyin form adını salladım aklımda kaldığı kadarıyla.
Bunu yaparsanız boşuna kod çalışmaması için listviewguncelle gibi satır vardı onu silerseniz daha iyi olur gibi.

Hocam yok beceremedim hatta test yaptıkça veri sayısı çoğal diye DOSYA SİL butonundan silim dedidim aynı sorun bunda da var. Silinen dosya excelden silindi ve güncelledi, ListViewden silldi ama güncellemedi. Sayısalda genel toplamlar güncellendi ama detaylı olanlar yani label2-8 olanlar güncellenmedi.

Yani genel olarak Bu sayısalların günceleme işlemi ve DOSYASİL olayı baya uzun ve kafam karıştı açıkçası.

Ekli dosyalar

• Deneme.xlsm
    1.3 MB · Gösterim: 3
Akşama bakabilirim ve dediğim gibi dosyanız karışık ama halledilir.

Allah razı olsun hocam.
Benim bu işi daha doğrusu hangi kod neye yarıyor gibi bununla ilgi bir kaynak varmı hocam.
Atıyorum ıf, ıtems bunlar gibi mesela nedir neye yarar bunların tanımı anlaşılır örnekli kaynak varmı acaba yoksa sadece kurs ile mi oluyor bu işler.
Tam bitti son diyorum. tık bitane eksik. hallediyoz başka bitane şiştim vallahi hocam. Pes etmekte istemiyorum.
Kusura bakmayın sizde hakkınızı helal edin.

Allah razı olsun hocam.
Benim bu işi daha doğrusu hangi kod neye yarıyor gibi bununla ilgi bir kaynak varmı hocam.
Atıyorum ıf, ıtems bunlar gibi mesela nedir neye yarar bunların tanımı anlaşılır örnekli kaynak varmı acaba yoksa sadece kurs ile mi oluyor bu işler.
Tam bitti son diyorum. tık bitane eksik. hallediyoz başka bitane şiştim vallahi hocam. Pes etmekte istemiyorum.
Kusura bakmayın sizde hakkınızı helal edin.
Sizdende hocam.
hendi adıma yazayım ben hiç kod vs... bilmezken bir Türkçe foruma denk gelmiştim.Orda soru sorarak sağolsunlar bana yardımcı olmuşlardı öyle öğrenmiştim.
Ayrıca Youtubede çok fazla video var ingilizce vba olarak ama Türkçe yok denecek kadar az galiba.
Ben youtubeden bayağıda çözmüştüm olayı.
Özet olarak gerçekten öğrenmek istiyorsanız çokça araştırmanız gerek ve zamanla kavrarsınız ve ben dahi çok fazla bilmiyorum.

if,for döngüleri,diziler,birazda Ado,birazda dictonary,birazda class ları çözerseniz kavrarsınız.
Ben kurs almadım belki faydası olur.

Ben açık konuşan biriyim gerçek hayattada.
Bu yüzden bana göre çimdiye kadar çoktan orta seviyeye kadar gelmeniz gerekiyordu en azından if,for,with gibi olayları çözmaniz gerek.
Birde belki en az 10 kez listview konunuzda çözüm yapmıştım ama görüyorumki daha bunu aşamadınız hocam :) (Yanlış anlamayın)

Birde ChatGpt diye yapay zeka varmış bende bununla tanışalı 3 ayoldu.Artık millet ona kod yazdırıyor :)
Bende bazen soru soruyorum tabii biraz saçmalıyor ama çok faydalı :)

Sağolun hocam ama benim yaş 51 ben çalıştığım kurum için yaklaşık 5 senedir birşeyler bakim diye başladım. Ahmet' den aldım bir örnek Mehmet' den aldım bir örnek birleştirip kendimize uyarlama ile yapa yapa kodların nedir ne işe yarar tam anlamam baya geciktirdi aslında. if, for, with gibi kodların anlamını, görevini veya eklenecek yeri bilmeyince sıfırdan yazmak benim için imkansız o yüzden yapa yapa anlamaya çalışıyorum ama galiba baya zormuş dün nerdeyse sinirden arkadaşıma çatıyordum. Neyse inşaAllah anlamaya çalışacam bakalım uğraşıyorum bende.

Aslında zor değil pratik yspa yapa öğrenirsiniz.Zaten yaşta ilerlemiş bence çok takmayın hocam :)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri