Eğitim Karmaşık Formüller Basit Teknikler Kullanarak Nasıl Kurulur

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Karmaşık formüller kurabilmek için kendi kullandığım bir tekniği paylaşmak istiyorum. Ekteki linkte bu konuyu video kaydına aldım ilgi örnekte Brüt maaşın Net maaşa çevrilmesinin tek hücrede formülize edilmesini göstermekteyim burada basit topla çıkar işlemleri kullandım ancak bu teknik ile istediğiniz tüm formülleri kafa karışıklığı yaşamadan birleştirme yapabilirsiniz. (Yanlış biliyorsam sayın ustalar düzeltsin Excelde ne kadar fazla hücreye formül ile dokunursan excel o kadar yavaş çalışmaktadır formül birleştirmek excelin hızlı çalışmasına bir miktar katkı sağlıyor) Umarım Video açıklayıcı olmuştur.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba,

Karmaşık formüller kurabilmek için kendi kullandığım bir tekniği paylaşmak istiyorum. Ekteki linkte bu konuyu video kaydına aldım ilgi örnekte Brüt maaşın Net maaşa çevrilmesinin tek hücrede formülize edilmesini göstermekteyim burada basit topla çıkar işlemleri kullandım ancak bu teknik ile istediğiniz tüm formülleri kafa karışıklığı yaşamadan birleştirme yapabilirsiniz. (Yanlış biliyorsam sayın ustalar düzeltsin Excelde ne kadar fazla hücreye formül ile dokunursan excel o kadar yavaş çalışmaktadır formül birleştirmek excelin hızlı çalışmasına bir miktar katkı sağlıyor) Umarım Video açıklayıcı olmuştur.

Ayrıca ufak bir makro bilgisi ile sık kullanılan kişisel hesaplamaları içeren formülleri kullanıcı tanımlı fonksiyona çevirmek gayet mantıklı bir seçenek olabiliyor.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Ayrıca ufak bir makro bilgisi ile sık kullanılan kişisel hesaplamaları içeren formülleri kullanıcı tanımlı fonksiyona çevirmek gayet mantıklı bir seçenek olabiliyor.

Bende ufak bir bilgi ekliyim hocamızın söylediği KTF makrosunu PC de bulunan tüm excellerde kullanabilmek için bir makroyu .xlam uzantılı olarak kaydedip vereceğim dosya yolunu kendi pc nize uygun olarak takip edip (AddIns) eklentiler klasörünü kopyalayın C:\Users\fatih\AppData\Roaming\Microsoft\AddIns

1707215529017.png

Sonraki aşama olarak Geliştirici sekmesinde Excel Eklentileri kısmında bu dosya yoluna kaydettiğiniz .xlam uzantılı excel görünecek bunun tik ini işaretleyip aktif hale getirin. Artık yapmış olduğu KTF macrosunu PC deki bütün excellerde kullanabilirsiniz.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Aslında dizin bilgisi vermenize de gerek yok. Gerekli fonksiyonları bir modüle public olarak yazdıktan sonra farklı kaydet ile AddIn seçtiğimizde otomatik olarak gitmesi gereken klasörü seçecektir.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Aslında dizin bilgisi vermenize de gerek yok. Gerekli fonksiyonları bir modüle public olarak yazdıktan sonra farklı kaydet ile AddIn seçtiğimizde otomatik olarak gitmesi gereken klasörü seçecektir.
Bunun kısayolu olduğunu bilmiyodum saolun :D

Ahmet

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
408
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Evet, formülleri tek seferde bir hücreye girmek, hem kafa karıştırıcı olabilir hem de hata alındığında çözümü zorlaştırabilir. Bu nedenle, formülleri önce parça parça ayrı hücrelere girmek ve ardından bu parçaları iç içe kullanmak daha pratik olabilir. Bu yaklaşım, formüllerin daha anlaşılır ve yönetilebilir olmasına yardımcı olabilir.

Konuyu okuyanlar