• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kapalı Dosyadan veri alma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

meyill

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Değerli arkadaşlar merhaba;
Bir açık.xlsm dosyam var. Buna kapalı olan aynı düzen ve farklı isimlerde dosyalardan ve sayfalardan veri almak istiyorum.
Bağlantı oluşturduğumda, kod sayfa isimleri tek kelime ise hiç bir sorun olmadan çalışmaktadır. Fakat sayfa isminde (.) nokta varsa veya Sayfa isimleri birden fazla kelimeden oluşuyor ise kod çalışmamakta. Kodumun çalışmayan kısmını aşağıda paylaştım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Not: Dosya isimleri almak istediğim sayfa isimleri ile aynıdır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Açık.xlsm
    12.7 KB · Gösterim: 28
Çözüm
worksheets(1) bildiğim kadarıyla sadece açık kitaplarda kullanılabiliyor
kapalı kitaplardan veri almak için ADO , sayfa adlarını almak için de ADOX kullanılıyor ama bu alfabetik alıyor
aşağıdaki kod da işe yarar ama aslında kitapları açıyor
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Değerli arkadaşlar merhaba;
Bir açık.xlsm dosyam var. Buna kapalı olan aynı düzen ve farklı isimlerde dosyalardan ve sayfalardan veri almak istiyorum.
Bağlantı oluşturduğumda, kod sayfa isimleri tek kelime ise hiç bir sorun olmadan çalışmaktadır. Fakat sayfa isminde (.) nokta varsa veya Sayfa isimleri birden fazla kelimeden oluşuyor ise kod çalışmamakta. Kodumun çalışmayan kısmını aşağıda paylaştım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Not: Dosya isimleri almak istediğim sayfa isimleri ile aynıdır.
Kod:
Bunun için yapabilecek bir şey yok maalesef.

Nasıl ki VBA'da değişken tanımlamanın belli kuralları varsa (değişkende rakam başta olamaz boşluk olamaz gibi kurallar) ADO'nun da tablo isimleri(sayfa isimleri) ile ilgili bazı kuralları var.

keşke sorun çıkaran kapalı dosyalarınızı da ekleseydiniz sorunun neden kaynaklandığını görüp çözmeye çalışırdık
mesela "." olan dosya adlarını alırken bazen # ile değiştirince dosya ismi değişmeden de veri alınabiliyor
isterseniz ekleyin inceleyelim

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Bir sorum daha olacak. Kapalı dosyadaki sayfanın adını bilmeden, kapalı dosyadaki ilk sayfayı ADO ile açık dosyaya aktarabilir miyim?

açmadan sayfa adını alfabetik sırayla alıyor dolayısıyla maalesef henüz gerçek anlamda açmadan ilk sayfayı alabilen koda rastlamadım

açmadan sayfa adını alfabetik sırayla alıyor dolayısıyla maalesef henüz gerçek anlamda açmadan ilk sayfayı alabilen koda rastlamadım
Halil hocam worksheets(1) anahtarını orada uygulayamazmıyız? veya worksheets.name i

Teşekkürler askan bey, worksheets(1) anahtarını denedim. Fakat olmadı...

worksheets(1) bildiğim kadarıyla sadece açık kitaplarda kullanılabiliyor
kapalı kitaplardan veri almak için ADO , sayfa adlarını almak için de ADOX kullanılıyor ama bu alfabetik alıyor
aşağıdaki kod da işe yarar ama aslında kitapları açıyor
Kod:

Çözüm
rica ederim
eğer sorunuz çözümlendiyse cevaplanmış olarak işaretleyelim mi?

Sorunum çözüldü. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri