• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kapalı dosyadan veri alma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Herkese merhaba. Forumda yeniyim, bir kaç gündür üstesinden gelemediğim bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ben kapalı Excel dosyasından formül ile veri almak istiyorum. Mesela Veri adlı dosyanın sayfa1 A1 hücresinden veriyi alıp Deneme adlı dosyasının sayfa1 A1 hücresine yazdırmak istiyorum. Bir çok araştırma yaptım ama sonuca ulaşamadım. Bunu formül ile yapmanın bir yolu yok mu ?

Çözüm
hocam sana lazım olan 3 tane formülü söylüyorum onları araştır Düşeyara, Hücre, Dolaylı (bu 3 formülün birleşimiyle yapılıyor istediğin olay ancak karışık)
iki dosyada B sütunundan birbirinden veri almaktadır. inceleyip benzerini yapabilirsiniz.

misal yapılışı: dosya1 'de c2 hücresine "=" eşittir yazarak diğer dosyadaki yani dosya2 deki, mesela B2 hücresini (veya veri alacak hücreyi) tıklayıp enter' e basarsanız. veriyi doğrudan çekmiş olursunuz.

kural1: dosyanız kapalı veya açık olsa da veri alır ancak; veri alan dosya açıldığında bağlantıları güncellemek için sizden izin ister. bağlantıları güncellemeyi işaretlemeniz gerekir.
kural2: bağlantıları güncellenecek dosyanın yeri yani konumu ve dosya adı değiştirilmemelidir. veya dosya silinmemelidir. bunlar olursa dosyanın yerini veya kendisini bulamadığı için dosyayı güncelleyemez.
kural3:dosyanın yerini değiştirirseniz. bağlantının yerini dosyanın konumuna göre değiştirmelisiniz. veya baştan bağlantı kurmalısınız.

Ekli dosyalar

• dosya2.xlsx
    10.8 KB · Gösterim: 5
  • dosya1.xlsx
    10.8 KB · Gösterim: 4
Peki hocam formüldeki dosya isimlerini bir referansla başka bir hücreden alabilir miyiz? Yani mesela H10 hücresinin değeri ne ise formüldeki dosya ismi ona göre değişsin. Araştırdığım kadarıyla bu işlem DOLAYLI fonksiyonu ile yapılıyormuş ama o da kapalı dosyalarda işe yaramıyormuş. Bunun alternatif bir yolu var mı ?

dolaylı fonksiyonunu araştırdım. dediğiniz şekliyle bir kullanım bulamadım.
diğer dosyalardan veri alan hücrelerin, dosyasını değiştirmek için bağlantıları kullanıyorum.
iyi çalışmalar dilerim

hocam sana lazım olan 3 tane formülü söylüyorum onları araştır Düşeyara, Hücre, Dolaylı (bu 3 formülün birleşimiyle yapılıyor istediğin olay ancak karışık)

Çözüm
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri