• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü kalemleri bulup toplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDALOZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
28
Excel V
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
merhaba,
ekte farklı yıllara ait bilanço verileri bulunmakta, yapmak istediğim 153.satıra aşağıdaki kalemleri A sütununda bulup kendisi hücresine denk gelen her yıl için toplamasını ( aşağıdkai kalemleri toplamasını istiyorum)sağlamak, yani B153, C153, D153, E153, F153, G153 hücrelerinde toplamlarını sağlama, bunu formül ile tanımlamalıyız çünkü aşağıdaki kalemler farklı sayfalarda farklı satırlarda bulunabiliyor.
teşekkürler
BRÜT KAR (ZARAR)​
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)​
Genel Yönetim Giderleri (-)​
Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-)​
Amortisman Giderleri​

Ekli dosyalar

• malitablo (92).xlsx
    18 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Yani tüm kalemlerin yıl bazında toplamını almak istiyorsunuz. Bu durumda
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
olarak düzenleyeceğiniz formül işinizi görecektir. Bir üst mesajımda belirttiğim öet tablodan başlıkları alma işlemini burada da uygulayabilirsiniz.
İşlem kolay da hangi veriyi hangi sütunda toplayacak ?

Deneyiniz. Lütfen dönüş yapınız.

Ekli dosyalar

• malitablo (92).xlsx
    18.9 KB · Gösterim: 4
BRÜT KAR (ZARAR).....vs saydığınız kalemlerin B:G sütunları arasındaki yıllık değerlerinin toplamını sonuç olarak döndürmek istiyorsanız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülü işinize yarayacaktır. Bu formül ile Brüt Kar (Zarar) ibaresi geçen hücrenin A sütununda kaçıncı satırda olduğu Kaçıncı formülü kısmıyla tespit edilir (örneğinizde 84 değeri döndürür), Kaydır formülü ile ilgili satırda (örneğinizde 84. satırda) bir sütun sağa kayar ve B:G arasındaki 6 sütunu seçerek Topla formülü ile toplamını alır. Buna göre diğer kalemler için formülü düzenleyebilir, Kaçıncı formülündeki aranan terimi ifade eden "BRÜT KAR (ZARAR)" kısmını

BRÜT KAR (ZARAR)
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)

gibi özet tablo oluşturacak olursanız ilgili hücre değeri kullanacak şekilde örneğin bu başlıkları B200'den başlayarak yazdıysanız TOPLA(KAYDIR(A:A;KAÇINCI(B200;A:A;0)-1;1;1;6)) gibi düzenleyerek formül ile otomatik olarak hesaplayabiirsiniz.

BRÜT KAR (ZARAR).....vs saydığınız kalemlerin B:G sütunları arasındaki yıllık değerlerinin toplamını sonuç olarak döndürmek istiyorsanız
Kod:
formülü işinize yarayacaktır. Bu formül ile Brüt Kar (Zarar) ibaresi geçen hücrenin A sütununda kaçıncı satırda olduğu Kaçıncı formülü kısmıyla tespit edilir (örneğinizde 84 değeri döndürür), Kaydır formülü ile ilgili satırda (örneğinizde 84. satırda) bir sütun sağa kayar ve B:G arasındaki 6 sütunu seçerek Topla formülü ile toplamını alır. Buna göre diğer kalemler için formülü düzenleyebilir, Kaçıncı formülündeki aranan terimi ifade eden "BRÜT KAR (ZARAR)" kısmını

BRÜT KAR (ZARAR)
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)

gibi özet tablo oluşturacak olursanız ilgili hücre değeri kullanacak şekilde örneğin bu başlıkları B200'den başlayarak yazdıysanız TOPLA(KAYDIR(A:A;KAÇINCI(B200;A:A;0)-1;1;1;6)) gibi düzenleyerek formül ile otomatik olarak hesaplayabiirsiniz.
örneğin; B sütunundaki yani 2024/6 dönemi içinde yazdığım beş kalemin değerini bulup, birbiri ile toplasın ve bu toplam değeri B153 hücresinde göstersin istiyorum, C sütunundaki 2024/3 içinde C153 hücresinde toplamı göstersin, kısaca tüm sütunlardaki dönemler için 153.satırda kendi sütununda bu beş kalemin toplamını göstersin istiyorum. Formül bu kalemleri bularak yapmalı çünkü başka sayfalara da bu formülü uygulayacağım ve bu beş kalem farklı satırlarda olabiliyor.

Kod:
olarak düzenleyeceğiniz formül işinizi görecektir. Bir üst mesajımda belirttiğim öet tablodan başlıkları alma işlemini burada da uygulayabilirsiniz.

Çözüm
Kod:
burada bir sorum olacak; örneğin B sütununda kalemlerin karşılığı bulacağız , formülde o sütunu temsil eden kısım hangisi? C sütunu içinde değişecektir...

Formülde KAYDIR(A:A;KAÇINCI("BRÜT KAR (ZARAR)";A:A;0)-1;1;1;1) kısmı üzerinden açıklayayım.
KAÇINCI("BRÜT KAR (ZARAR)";A:A;0) kısmında aradığımız terim BRÜT KAR (ZARAR), A:A sütunu aranan aralık ve 0 tam eşleşme aradığımızı göstermekte. KAÇINCI("BRÜT KAR (ZARAR)";A:A;0)-1 ile bulduğumuz satırdan 1 çıkartıyoruz. KAYDIR fonksiyonu, bir hücreden başlayarak belirli bir sayıda satır ve sütun kayarak işlemi yapar ve sonrasında ulaşılan hücrenin değerini döndürür. KAYDIR(A:A;KAÇINCI("BRÜT KAR (ZARAR)";A:A;0)-1;1;1;1) ile A:A sütununda Brüt Kar Zararın yeri kçanıncı ile tespit edilip -1 çıkarttığımızda bulduğumuz hücre A sütunundaki başlangıç hücresidir. Formüldeki ilk 1, 1 sütun sağa kaymayı sonraki 1 seçilecek alanın yüksekliğini ve diğer 1 genişliğini yani 1*1 boyutunda bir hücre alanının seçileceğini ifade eder. Buna göre B sütunundaki değere göre arama yapacaksanız A:A yerine B:B, aramak istediğiniz metin ve hücre aralığı belirlemesini yapmanız gerekir.

KAYDIR(A:A;KAÇINCI("BRÜT KAR (ZARAR)";A:A;0)-1;1;1;1) 1 B:B Aralığında ki değerleri toplar 1 i 2 yaparsanız C:C aralığında ki verileri toplar 3 yaparsanız D:D aralığında ki verileri toplar...
burada bir sorum olacak; örneğin B sütununda kalemlerin karşılığı bulacağız , formülde o sütunu temsil eden kısım hangisi? C sütunu içinde değişecektir...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri