Soru Kalan Miktara Göre Maliyet Hesaplama

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlar,

Göndermiş olduğum dosyada ve ekran görüntüsünde belirtmiş olduğum K sütununda yapmış olduğum hesaplama ağırlık ortalamaya göre formülledim ancak eldeki adetleri satıp yeniden aldığım zaman doğru olan ortalama maliyetim hesaplamadığım olmuyor yanlış oluyor.

1703522474058.png

Şimdi bir hisse adından örnek verecek olursam; ekran görüntüsü göndermiş olduğum AGHOL hissesinin ortalama maliyet bu formülüme göre 194,81 TL

1703522576898.png

Ama ben ayrıca dosyada Hisse hareketleri diye bir sayfa yaptım aslında FIFO maliyetine göre hesaplıyor ama şu anda doğru olan maliyet bu hesaplamadır. AGHOL hissesinde asıl maliyetim 193,41 TL. dir.
1703522686317.png

Ama bu borsa hareketleri sayfasında kalan lot olmadığı zaman maliyet vermiyor.

Alışlar sayfası K sütununa nasıl bir formül uygularsam bu değere ulaşabilirim ve 0 sıfır lot kalsa da yine ortalama maliyete ulaşabilirim. ?

Konuyla ilgili yardımınızı rica ederim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Borsa Portföy Takip.xlsx
    320.7 KB · Gösterim: 12

asax

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 TR

ERKAN YILMAZ bey izlenimlerim o ki siz sayfalar ve sayfa formülleri ile içi içe oldukça işler karmaşık hal almakta.​

İsterseniz size daha çok detayları barındıran, tüm işlemlerinizin daha fazlası ile yapabilecek form oluştura bilirim.​

saatlik, günlük, hafatlık, aylık, yıllık cirolar. Anlık değişen kur, hisse senedi, borsa takibi, tanımlı kimliğinizle tek tuşla almak, satmak, anlaşmalı bankalarınız ile anlık çalışmak .................. şeklinde sonlandırılmış takipsiz Python tabanlı uygulama yapabilirim

Sizin tutkunuz hisse, borsa, kripto olsun. Bizim tutkumuz Temiz Kod :D

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
270
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.

Dosyanızı açtığımda bende hata verdi.

Ekran_01.png

Sanırım diğer kısımlarda da sıkıntılar var. AGHOL listede birden fazla var. Belki siz öyle olmasını istediniz tam bilemiyorum.

Ortalama maliyet hakkında bilgi vermek gerekirse, iki türlü hesaplanır.
1-) Hareketli Ortalama ; Her alıştan sonra Ortalama maliyetin hesaplanmasıdır. Yani her alış sonrası, Toplam alış tutarı toplam alış miktarına bölünür.

2-) Ortalama Maliyet : Dönem sonlarında hesaplanır. O güne kadarki tüm alış lar dikkate alınarak hesaplanır. En son hareketli ortalama maliyeti ile aynı sonucu verir. Vermiyorsa hatalı bir veri mevcuttur. Örneğin 31/12/2023 teki hareketli ortalama ile Ortalama maliyet birbirine eşittir.

Bu fark, dönem içindeki karlılık hesaplarınızı ve tutarları değiştirecektir. Dönem içinde hareketli ortalama atıyorum , 194,31 , 192,31 vb gibi alışlara göre değişir. Dolayısıyla Dönem içi satış karları da değişir. Ama Ortalama maliyet dönem sonunda hesaplandığından 194,31 gibi tek bir sonuç bulunur ve dönem sonu karlılık hareketli ortalamadan farklı çıkar.

Hesaplama formülü ise her ikisinin de aynıdır. Sadece veriler farklılaşır.
Formül şöyle ;
Toplam Alış Tutarı / Toplam Alış Miktarı = Ortalama Maliyet.

Formülleriniz bende hatalı çıktığı için fark nerede tam inceleyemedim ama genel mantığı yukarıda açıkladığım gibi.

Şunuda belirteyim, Fifo maliyeti ile Ortalama maliyet farklı yöntemler olduğu için farklı çıkması doğal. Karlılıklarında farklı çıkması doğal. Hareketli ortalama da hesaplanan maliyet ile dönem sonuna göre hesaplanan karlılığın da farklı çıkması doğal.

Buda aklıma herkesin bildiği o meşhur muhasebeci fıkrası geliyor aklıma. Sonunda, patronun 2 * 2 kaç eder diye sorduğu, ile alınanın ise 2 * 2 = yazdıktan sonra dönüp; " Efendim siz kaç etmesini istiyorsunuz ? " dediği.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan

ERKAN YILMAZ bey izlenimlerim o ki siz sayfalar ve sayfa formülleri ile içi içe oldukça işler karmaşık hal almakta.​

İsterseniz size daha çok detayları barındıran, tüm işlemlerinizin daha fazlası ile yapabilecek form oluştura bilirim.​

saatlik, günlük, hafatlık, aylık, yıllık cirolar. Anlık değişen kur, hisse senedi, borsa takibi, tanımlı kimliğinizle tek tuşla almak, satmak, anlaşmalı bankalarınız ile anlık çalışmak .................. şeklinde sonlandırılmış takipsiz Python tabanlı uygulama yapabilirim

Sizin tutkunuz hisse, borsa, kripto olsun. Bizim tutkumuz Temiz Kod :D

Merhaba Sayın asax ,

Cevabınızı çok geç gördüm. Aslında iyi olabilir. Teşekkür ederim cevabınız için...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

Dosyanızı açtığımda bende hata verdi.

Ekli dosyayı görüntüle 22698

Sanırım diğer kısımlarda da sıkıntılar var. AGHOL listede birden fazla var. Belki siz öyle olmasını istediniz tam bilemiyorum.

Ortalama maliyet hakkında bilgi vermek gerekirse, iki türlü hesaplanır.
1-) Hareketli Ortalama ; Her alıştan sonra Ortalama maliyetin hesaplanmasıdır. Yani her alış sonrası, Toplam alış tutarı toplam alış miktarına bölünür.

2-) Ortalama Maliyet : Dönem sonlarında hesaplanır. O güne kadarki tüm alış lar dikkate alınarak hesaplanır. En son hareketli ortalama maliyeti ile aynı sonucu verir. Vermiyorsa hatalı bir veri mevcuttur. Örneğin 31/12/2023 teki hareketli ortalama ile Ortalama maliyet birbirine eşittir.

Bu fark, dönem içindeki karlılık hesaplarınızı ve tutarları değiştirecektir. Dönem içinde hareketli ortalama atıyorum , 194,31 , 192,31 vb gibi alışlara göre değişir. Dolayısıyla Dönem içi satış karları da değişir. Ama Ortalama maliyet dönem sonunda hesaplandığından 194,31 gibi tek bir sonuç bulunur ve dönem sonu karlılık hareketli ortalamadan farklı çıkar.

Hesaplama formülü ise her ikisinin de aynıdır. Sadece veriler farklılaşır.
Formül şöyle ;
Toplam Alış Tutarı / Toplam Alış Miktarı = Ortalama Maliyet.

Formülleriniz bende hatalı çıktığı için fark nerede tam inceleyemedim ama genel mantığı yukarıda açıkladığım gibi.

Şunuda belirteyim, Fifo maliyeti ile Ortalama maliyet farklı yöntemler olduğu için farklı çıkması doğal. Karlılıklarında farklı çıkması doğal. Hareketli ortalama da hesaplanan maliyet ile dönem sonuna göre hesaplanan karlılığın da farklı çıkması doğal.

Buda aklıma herkesin bildiği o meşhur muhasebeci fıkrası geliyor aklıma. Sonunda, patronun 2 * 2 kaç eder diye sorduğu, ile alınanın ise 2 * 2 = yazdıktan sonra dönüp; " Efendim siz kaç etmesini istiyorsunuz ? " dediği.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.
Merhaba Sayın KarıncaZ,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Alışlar sayfasında ki K sütununda ki formüllerim ve sonuçlarım normalde doğru ama benim istediğim alışlar sayfasında ki K Sütununa FIFO maliyetlerini getirmek. Bunu formülle nasıl yapabiliriz yada makroyla nasıl yapabiliriz ?

Kendimde hem genel muhasebeci ve maliyet uzmanı olduğum için Ortalama Maliyeti, Ağırlıklı Ortalama Maliyeti ve FIFO'nun mantığını biliyorum sadece formüllere dökemedim. Sadece Tek ürünün giriş ve çıkışlarını listelediğim zaman formül yapabildim.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
595
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Sayın ERKAN YILMAZ
Ekteki dosyayı kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• userx_Borsa_Portföy_Takip.xlsm