• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kademeli vergi matrahı artışı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ferhataata

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba tekrar, forumda baktım ama bulamadım sorumun cevabını bu yüzden mesaj yazmak zorunda kaldım.
CoffeeScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

bu vergi matrahı oranlarına göre vergi kesintisi formulü, sorun yok çalışıyor. fakat bizim kullandığımız otomasyon sisteminde kademeli artırarak vergi hesaplama var. örneğin 90000 vergi matrahı sonraki ay 125000 olduğunda 90-110 arasını %15'ten 110-125 arasını da %20den hesaplıyor. bu durumu bu formule nasıl yansıtırım yardım istiyorum.

Merhaba tekrar, forumda baktım ama bulamadım sorumun cevabını bu yüzden mesaj yazmak zorunda kaldım.
CoffeeScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

bu vergi matrahı oranlarına göre vergi kesintisi formulü, sorun yok çalışıyor. fakat bizim kullandığımız otomasyon sisteminde kademeli artırarak vergi hesaplama var. örneğin 90000 vergi matrahı sonraki ay 125000 olduğunda 90-110 arasını %15'ten 110-125 arasını da %20den hesaplıyor. bu durumu bu formule nasıl yansıtırım yardım istiyorum.
Sayın ferhataata ben muhasebeden anlamam ama İnşaallah mantığını doğru anlamışımdır.

Ekli dosyalar

• VERGİ MATRAHI.xlsx
    8.7 KB · Gösterim: 3
teşekkür ederim hocam, fakat istediğim şey bu değil. bir bordro hesaplamasında örneğin d27 alanında süregelen vergi matrahı var. d28 alanında tahakkuk tutarı var. d29 alanına da kesilen gelir vergisi tutarı olacak, fakat yukarıda da yazdığım gibi yıllık matrah vergi dilimi oran sınırını aştığında örneğin kişinin yıllık matrahı 90 binden 125 bine çıktığında 90-110 arasını 15%'ten 110-125 arasını 20%'den yapmasını istiyorum. bizim kullandığımız otomasyon sistemi vergiyi kademeli artırıyor. mesela 110 bin TL'ye kadar vergi oranı %15 ise kişinin yıllığı 125 bin olduğunda %15 değil de 17 kesiyor örneğin

teşekkür ederim hocam, fakat istediğim şey bu değil. bir bordro hesaplamasında örneğin d27 alanında süregelen vergi matrahı var. d28 alanında tahakkuk tutarı var. d29 alanına da kesilen gelir vergisi tutarı olacak, fakat yukarıda da yazdığım gibi yıllık matrah vergi dilimi oran sınırını aştığında örneğin kişinin yıllık matrahı 90 binden 125 bine çıktığında 90-110 arasını 15%'ten 110-125 arasını 20%'den yapmasını istiyorum. bizim kullandığımız otomasyon sistemi vergiyi kademeli artırıyor. mesela 110 bin TL'ye kadar vergi oranı %15 ise kişinin yıllığı 125 bin olduğunda %15 değil de 17 kesiyor örneği
Dediğim gibi ben muhasebeden anlamıyorum ama burada yardımcı OLABİLMEMİZ için keşke ayrıntılı bir örnek dosya gönderseniz.

Hocam, bu hücre kodu mu yoksa fonksiyon kodu mu? Size dosyayı özelden göndersem dosya içerisinde bakabilmeniz mümkün mü?

Sonradan hatırladım, yukarıdaki formül tek ay için doğru ama bu vergi kümülatif yıllık uygulanıyor.
D27 Hücresindeki 755792,71 e D27 hücresindeki 78147,66 dahil mi? Ona göre hesaplanacak

Konunun tam mantığını öğrenmek için soruyorum.
Örneğin vergi matrağı 20.000 olan bir kişinin, ilk 9 ay toplam vergi matrağı 180.000 olduğu için 1. dilimden vergi tahakkuk edilecek 10. ay matrağının yarısı (10.000 i) 1. dilimden diğer yarısı ile 11. ve 12. ay 2. dilimden vergi tahakkuk edecek.
Formül bu mantığa göre mi yapılacak.

Hocam örnek vererek anlatmaya çalışayım. Diyelim ki 110.000 %15, 220.000 %20
Benim toplam vergi matrahım 180.000 iken sonraki ay 230.000 oldu. Aradaki 50.000 artışın 40.000 TL'sini %15'ten 10.000''lik kısmı da 20'den hesaplayıp aylık vergi kesintisine buluyoruz. Biraz karmaşık oldu, bizim otomasyon sistemi bu şekilde. Hesaplıyor. Bir şöyle anlatmaya çalışayım, 78 bin TL tahakkuk tutarından %27'lik dilimden kesinti yapması gerekiyor. Hesap makinesinde 18000 çıkarken, otomasyon bunu 22 bin çıkarıyor. Yani bir kısmını %20'den bir kısmını da 27'den hesaplıyor. İnşallah anlatabilmişimdir.

Eğer D27 hücresindeki Süregelen Vergi Matrahı, geçmiş ayların vergi matrağı toplamı, D28 yeni ayın matrağı ise
Kod:

Çözüm
Teşekkür ederim, elinize sağlık, iyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri