• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İstatislik ve verimlilik hesaplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

arslanbey

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
3
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar;

Hastane laboratuvarında kalite sorumlusu olarak çalışıyorum ekte deki dosyada aylık indikatör hesaplama yaptığım. Excel dosyası hesaplamayı beceremedim bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Yapmak istediğim şuan bur da yazamıyorum ama dosyada ne yapmak istediğimi anlayacaksınız.

Ekli dosyalar

• frm0033-surec-performans-izleme-karnesi-spik.xlsx
    40.2 KB · Gösterim: 22
hocam excele bindim bir tur attım her tarafı serum serum hastane kokan bir excel ama ne yapmak istediğinizi anlamadım. Hocam bu gibi durumlarda exceli makyaj yaptırmak isteyen bir kadın gibi düşünün bizide makyaj yapan kişiler olarak bilirsiniz kadınlar makyaj konusunda nazlı olurlar ve bir şeyi beğenmezler nerenin hangi renge boyanacağını dudağına mı kaşına mı nereye müdahale yapılacağını söylemesi lazım şimdi sen bu excelde saç kesimi mi yaptırcan yoksa sakal mı abi (uykumu almadan uyandım bugün galiba :) )

İlk olarak cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Excelde yapmak istediğim hocam Tsh sayfasında verilen kit sayısı, iç depo , çalışılan test sayısı imha edilmişse imha sayısı bu verileri toplayıp yada çıkartıp fark bulmak istiyorum. laboratuvarımızda veririmlilik yapmak istiyorum ana depodan çıkan malzemelerden kayıpları bulmak istiyorum.

Hocam işin espiri bir yana bayadır bakıyom ama gerçekten anlayamadım. TSH sayfasında aylara göre kit sayısı test sayısı felan var sonra dönüp form sayfasına bakıyorum miadı geçen ürün sayısı felan var ama bu ürün hangi ürün ket sayısı mı ayrıca iç depo sayısı var depodaki heşeyin genel toplam sayısı mı. (Şimdi söyle düşünün ben sizin yanınızda bugün işe başladım ve işi hiç bilmiyorum anladığım kadarıyla önce işi öğrenmem lazım şimdi siz ket diyince ne olduğunu biliyorsunuz o yüzden excelinizi siz anlıyosunuz ama ket ne demek ben bilmiyorum :) ket diyince benim aklıma kızarmış et geliyo :) )

mesela şöyle yönlendirebilirseniz ayrıca bakayım depo sayısından miadı geçenler aylara göre düşülecek sonra ket sayılarına oran alınacak gibi gibi...

Mana97 Bey;

Haklısınız ben tam anlatamadım, Verilen Kit Sayısı (ana depo) çıkan kit dediğim malzeme gibi düşünün ana depo ,İç Depo ne kadar malzeme vermiş ve bu iç depo ne kadarını harcamış ve imha edilmiş ise ne kadar malzeme imha edilmiş ana deponun iç deponun ve ne kadar malzeme harcanmış bunların hepsini toplayıp aradaki malzemeyi farkı bulmak istiyorum.

Yapmak istediğim şuan bur da yazamıyorum ama dosyada ne yapmak istediğimi anlayacaksınız.
Yardım bulmak istiyorsanız sorunuzu daha net ifade eder misiniz?
Burada destek olmaya çalışan herkes özel zamanından işinden gücünden feragat edip sizlere yardımcı olmaya çalışıyorlar. Sizin kafanızın içinden geçenleri ya da işinizi bizim bilme şansımız da, bulmaca çözer gibi her soru için ekstra zaman harcama lüksümüz de ne yazık ki yok.

Dolayısı ile işleyişi ve yapmak istediğinizi net ifadelerle açıklamadığınız takdirde yardımcı olma şansımız bulunmuyor.

Merhabalar ;

Excel'de verimlilik hesabı yapmaya çalıştım fakat iki değer arasındaki farkı bulamadım. Formül demi yanlışlık yaptım veya benim hesapta yanlışlık var yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Verimlilik.xlsx
    302.7 KB · Gösterim: 13
Yardım bulmak istiyorsanız sorunuzu daha net ifade eder misiniz?
Burada destek olmaya çalışan herkes özel zamanından işinden gücünden feragat edip sizlere yardımcı olmaya çalışıyorlar. Sizin kafanızın içinden geçenleri ya da işinizi bizim bilme şansımız da, bulmaca çözer gibi her soru için ekstra zaman harcama lüksümüz de ne yazık ki yok.

Dolayısı ile işleyişi ve yapmak istediğinizi net ifadelerle açıklamadığınız takdirde yardımcı olma şansımız bulunmuyor.

Abi bizi yapay zeka olarak düşünmüş olabilir baksana açıklamaları tam ona göre ( Bilmiyom belki benim yetersizliğimdir anlayamadım çünkü ne istendiğini ) :) :)

Nasıl düşündüğünün önemi yok. Netice itibarı ile iş kendisinin, sorun kendisinin; kendisi sorusuna sahip çıkıp nerede ne yapmaya çalışıyor mantığı işleyişi bize açıklamadıktan sonra en azından şahsım adına gaipten bilgi gelmeyeceğine göre yardımcı olmak gibi bir şansımız yok. Keyfi bilir.

Nasıl düşündüğünün önemi yok. Netice itibarı ile iş kendisinin, sorun kendisinin; kendisi sorusuna sahip çıkıp nerede ne yapmaya çalışıyor mantığı işleyişi bize açıklamadıktan sonra en azından şahsım adına gaipten bilgi gelmeyeceğine göre yardımcı olmak gibi bir şansımız yok. Keyfi bilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Yapmak istediğim şu şekilde ;
bir ay boyunca X4 Depodan verilen malzeme miktarı.
X5 deki ise bir önceki aydan ve X4 deki verinin toplam aldırdım.
X11 de ise x6 dan x10 kadar topladım ve tekrar X4 çıkarmasını yaptım.
X12 de iç depo sayımını yaptım son olarak X13 de ise X11 ve X12 çıkartıp bu ay içerisi de kar mı zarar mı fark yapmak istiyorum.

Bu işlemler zaten dosyanızda olan şeyler. Yapamadığınız nedir?

Atoykan bey;

Yapamadığım fark hesaplamasını yapamadım bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

.

Ekli dosyalar

• Verimlilik.xlsx
    296.3 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri