• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İsim ve soyisim kısaltma formülü

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

teyadih

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
107
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizden 2 formül talebim olacak.
1-Ekli dosyada görüldüğü üzere uzun soy ismi olanları C sütunundaki gibi anlamlı olacak şekilde baş harfinden sonra . koyarak bölebilir miyiz?
2-Birden fazla isim ve soyisim olanlarda C sütunundaki gibi birinci isim ve soy isimlerde baş harfinde sonra . koyarak kısaltabilir miyiz?
Yazım düzeni olanlar isim, büyükharf olanlar ise soyisim
Umarım anlatabilmişimdir? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• kısaltma.xlsx
    8.9 KB · Gösterim: 14
Çözüm
Tahmin ettiğim kadarıyla Excelin ya da bir başka yazılımın, uzun soy isimlerini, ortadan ikiye bölmesi, kısaltması, ya da hem kısaltıp hem de başına nokta koyması mümkün değil.

Bunu yapabilmesi için ayrılması-bölünmesi gereken tüm isimlerin, daha önceden bu programa tanıtılmış olması gerekir.

Bir de örnek dosyanıza göre iki değil daha fazla formüle ihtiyacınız olduğunu gördüm.

Çünkü,

Hatice Kübra SATICI
H.Kübra SATICI olarak kısaltılıyor.

Ayşe YANAR YILMAZ
Ayşe Y. YILMAZ olarak kısaltılıyor.

Çiğdem Leyla AKSOY DENİZ ise
Ç.Leyla A.DENİZ olarak kısaltılıyor.

Değerli hocalarımızın izniyle, sizin için bir dosya hazırladım.

Eğer kısaltılması gereken soy isimleri, yazarken, ayrı iki isim gibi girerseniz, dosyadaki formüller işinize...
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizden 2 formül talebim olacak.
1-Ekli dosyada görüldüğü üzere uzun soy ismi olanları C sütunundaki gibi anlamlı olacak şekilde baş harfinden sonra . koyarak bölebilir miyiz?
2-Birden fazla isim ve soyisim olanlarda C sütunundaki gibi birinci isim ve soy isimlerde baş harfinde sonra . koyarak kısaltabilir miyiz?
Yazım düzeni olanlar isim, büyükharf olanlar ise soyisim
Umarım anlatabilmişimdir? Teşekkür ederim.
bunun yapılması insanın algılamasına ve düşünmeye bağlı olduğu için mümkün değildir.
1. sebebi ilk kelime ali KARAVELİOĞLU.
Bunu ancak bir insan algılayabilir. makineye bu kodu algılamayı vermek imkansızdır.
Türk Dil Kurumundaki bütün kelimeleri yükleseniz birleşik ve ekli kelimeleri de algılaması mümkün olmadığı gibi, birleşik kelimeyi nereden böleceğini bilmesi imkansızdır. bu mümkün değildir.
2. mesela Ayşe YANAR YILMAZ bu ismin: 2. yani YANAR kelimesinin isim mi veya soy isim mi bunu algılaması imkansızdır. yine bu bir insan algılayabilir.

bu guruptakileri şöyle böl denilebilirse böyle bir çalışma yapılabilir.
Faka bu da güzel çalışmaz sürekli hata verebilir.

bu konuda sayın Ortak_Akıl ile aynı fikirdeyim
hatta bazı durumlarda insanların bile ana dillerindeki kelimeleri ayırmaları zor olabilir
yapay zekanın denemesi)
Ben: KARAVELİOĞLU kelimesinin hangi kelimelerden oluştuğunu söyleyebilir misin?
Yapay Zeka:
Evet, "KARAVELİOĞLU" kelimesi şu alt kelimelerden oluşmaktadır:
  1. KARA
  2. VE
  3. ELİ
  4. OĞLU
Bu alt kelimelerin birleşmesiyle "KARAVELİOĞLU" kelimesi oluşur.

Aslında burada en temel sorun gözden kaçıyor, ilk önce yapılacak olan TABLO TASARIMI ve veri yönetimi.
Genel sorun; excelde bir veri kümesi oluştururken, bu verilerin sütunlarının ne şekilde dizayn edilmesi gerektiği. Düzenli bir tablo tasarımı veritabanı şeklinde kullanmak istediğimiz dosyaları kullanışlı, aksi durumda ise içinden çıkılmaz bir hale sokar.
Kodlamadan ya da formülizasyondan önce tasarım düşüncesi gelmelidir. İsimler, Ad ve soyad ayrı olarak mı girilmeli? Yoksa birleşik mi girilmeli?, Tablo sütunları hangi kalemlerden oluşmalı? bu sütunların formatları (tarih, yazı, sayı... gibi) ne olmalı?
Ama bizde maalesef görsellik ön plana çıkarak tablolar tasarlanıyor, birleştirilmiş hücreler vs. ile görsellik katılan tablonun, daha sonra veri tabanı şeklinde kullanılmasına zorlanıyor. Bu da işi daha da karmaşık bir yapıya ve kod bloklarına götürüyor.

Tablolarınızı oluştururken bu temellere dayandırırsanız, işlemlerinizin ne kadar çabuk çözülebileceğinize inanın ki şaşıracaksınız.

Kısmen çalışıyor.

Ekli dosyalar

• kısaltma2.xlsx
    12.8 KB · Gösterim: 9
Teşekkür ederim sayın patron uygulayıp dönüş yapacağım

1.formul için bende pek umutlu değildim ama içimde kalmasın diye sordum

2. formül için ise isimler yazım düzeninde soyisimler ise büyük harfle olduğu için bu şekilde bir ayrım yapılabilir belki diye düşünmüştüm

1.formul için bende pek umutlu değildim ama içimde kalmasın diye sordum
2. formül için ise isimler yazım düzeninde soyisimler ise büyük harfle olduğu için bu şekilde bir ayrım yapılabilir belki diye düşünmüştüm
2 sütun birlikte çalışıyor.
B sütununa isim yazınca sonuç D sütununda görünecek.
C sütununu silmeyeceksiniz. Bu sütun ara hesaplama için.
1686575822737.png

Uygulayıp dönüş yapacağım sayın patron

Teşekkür ederim sayın Patron.
1.formülde sadece soy isminde oğlu olanlarda kısaltma yapıyor.
2.formülde 1. isim ve soy isimlerinin baş harflerini alarak kısaltma yapıyor. Ayrıca yine sadece soy isminde oğlu olanlarda kısaltma yapıyor.

Tahmin ettiğim kadarıyla Excelin ya da bir başka yazılımın, uzun soy isimlerini, ortadan ikiye bölmesi, kısaltması, ya da hem kısaltıp hem de başına nokta koyması mümkün değil.

Bunu yapabilmesi için ayrılması-bölünmesi gereken tüm isimlerin, daha önceden bu programa tanıtılmış olması gerekir.

Bir de örnek dosyanıza göre iki değil daha fazla formüle ihtiyacınız olduğunu gördüm.

Çünkü,

Hatice Kübra SATICI
H.Kübra SATICI olarak kısaltılıyor.

Ayşe YANAR YILMAZ
Ayşe Y. YILMAZ olarak kısaltılıyor.

Çiğdem Leyla AKSOY DENİZ ise
Ç.Leyla A.DENİZ olarak kısaltılıyor.

Değerli hocalarımızın izniyle, sizin için bir dosya hazırladım.

Eğer kısaltılması gereken soy isimleri, yazarken, ayrı iki isim gibi girerseniz, dosyadaki formüller işinize yarayabilir.

Fakat yine de dosyadaki gibi ayrı ayrı sayfalara girmeniz gerekiyor.

Elimden bu kadar geldi.

Dosyadaki örnekler şunlar:

1 VEYA 2 AD + KISA SOY ADLILAR
1 AD + UZUN SOY ADLILAR
2 AD + UZUN SOY ADLILAR

Faydalı olmasını dilerim

Ekli dosyalar

• Teyadih İçin Çalışma.xlsm
    11.2 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Teşekkür ederim sayın Patron.
1.formülde sadece soy isminde oğlu olanlarda kısaltma yapıyor.
2.formülde 1. isim ve soy isimlerinin baş harflerini alarak kısaltma yapıyor. Ayrıca yine sadece soy isminde oğlu olanlarda kısaltma yapıyor.
2 sütun birlikte çalışıyor.
B sütununa isim yazınca sonuç D sütununda görünecek.
C sütununu silmeyeceksiniz. Bu sütun ara hesaplama için.
Ekli dosyayı görüntüle 17851
#9 nolu mesajda da belirttiğim üzere 1. veya 2 formül şeklinde düşünmeyin.
"D" sütunu "C" sütununun devamı şelindedir.
Yani "D" sütunu "C" sütununu kullanır ve sonuca ulaşır.
Sayın hakki83 'ün de belirttiği gibi bu verilerle bu kadar olur.
Yani SUYABATMAZ kelimesini nereden böleceğini excele öğretemezsiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri