• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İki tarih arasında tablo oluşturma formül yardım

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
85
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Personelin yıllık izinleri ile alakalı yardıma ihtiyacım var Başlangıç ve Bitiş tarihi girildiği zaman Cumartesi Pazar ve Resmi tatil hariç olarak haftalara bölünmüş şekilde tekrar başlangıç ve bitiş tarihlerine tablo olarak dönüşmesi gerekiyor (Şirketin kullandığı programın formatı bu) aşağıda örnek olarak ekledim bu iki tarih girildiğinde sonuç olarak bu tablonun oluşması lazım yardım edebilir misiniz.

Not: Makro ile sorun çözülüyor ancak çalışanlar makroya öcü gibi baktığı için formüle ihtiyacım var ☺

İZİN BAŞLANGIÇ TARİHİİZİN BİTİŞ TARİHİ
1.09.202318.09.2023
TABLO▼
1.09.20231.09.2023
4.09.20238.09.2023
11.09.202315.09.2023
18.09.202318.09.2023

Çözüm
Selamlar,
2000 kişi diyorsanız, bana göre en uygun çözüm Makro ile çözüm olacaktır. (Ki, siz bunu zaten yapmışsınız... Diğer taraftan, Benim makro bilgim ancak kendime kadar.)
Çünkü sayfa formüllerle dolu olacak ve performans problemi yaşayabilirsiniz. Gerçi formüller dizi formül değiller. Ama yine de böyle bir risk var.
Profilinizde Excel2013 yazmakta. Eğer ki, 365 kullanıcısı olsaydınız, TEK bir formülle istenilen alan kadar dökülmeli olarak bu işlem yapılabilirdi. Ancak 2013 için böyle bir durum da yok maalesef.
örneğin bu yaptığınız 5 haftalık başlangıç ve bitiş tarihli bir tablo bu tablo bir personele ait olsun bu 5 haftanın yanında personelin adı yazsın sonra diğer personelleri hesaplasın gibi gibi sayfalar...
merhabalar
  • bir tabloda başlangıç tarihi - arada pazartesi günleri-bitiş tarihi
  • diğer tabloda başlangıç tarihi - arada cuma günleri-bitiş tarihi

bu şekildemi tablo isteniyor tam anlamadım

merhabalar
  • bir tabloda başlangıç tarihi - arada pazartesi günleri-bitiş tarihi
  • diğer tabloda başlangıç tarihi - arada cuma günleri-bitiş tarihi

bu şekildemi tablo isteniyor tam anlamadım
Hocam bildiğimiz yıllık izin kullanıyor personel cts pazar izin kotasından düşmemesi için tarih aralığında cts pzr olmaması gerekiyor asıl mesele pts ve cuma arası değil haftanın ilk iş günü ve son iş günü olarak yani personelin izni salı günüde başlayabilir cuma günü resmi tatil olduğu için bitiş perşembe olması gerekiyor

Selamlar,
Sanıyorum, istenilen tablo resimdeki gibidir..
R368.png
1 - Tatil sayfasında, Resmi Tatil ve Dini Bayramlar Listesi var. (2020-2030)
2 - Eğer Arife günleri Tatilden sayılmayıp İşGünü olacaksa, Tatil Listesinde Arife Günlerinin tarihleri (ya da komple satırları) silinmelidir.
Çünkü, şu haliyle Arife günleri Tatil olarak değerlendirilmekte.
3 - Formüller aşağıya doğru kopyalanacak şekilde formüle edildi. B5, C5 ve D5 hücrelerinde ayrı formüller var. B5 : D5 seçilip aşağıya doğru kopyalanır.
4 - Sayfada formüller, 50 satır olarak kopyalanarak çoğaltıldı. Gerektiğinde daha fazla aşağıya doğru kopyalanarak çoğaltılabilir.
5 - Her satır için , İzin Gün hesabı da eklendi... Silinebilir... Ayrıca kontrol amaçlı olarak, gerek bu izin günlerin toplamı ve gerekse Baş. ve Bitiş tarihinden hareketle hesaplanan izin gün adetleri de üst tarafa eklendi. Bunlar da silinebilir...

Ekli dosyalar

• Izin_HaftalikTablo.xlsx
    16.8 KB · Gösterim: 7
Selamlar,
Sanıyorum, istenilen tablo resimdeki gibidir..
Ekli dosyayı görüntüle 20491
1 - Tatil sayfasında, Resmi Tatil ve Dini Bayramlar Listesi var. (2020-2030)
2 - Eğer Arife günleri Tatilden sayılmayıp İşGünü olacaksa, Tatil Listesinde Arife Günlerinin tarihleri (ya da komple satırları) silinmelidir.
Çünkü, şu haliyle Arife günleri Tatil olarak değerlendirilmekte.
3 - Formüller aşağıya doğru kopyalanacak şekilde formüle edildi. B5, C5 ve D5 hücrelerinde ayrı formüller var. B5 : D5 seçilip aşağıya doğru kopyalanır.
4 - Sayfada formüller, 50 satır olarak kopyalanarak çoğaltıldı. Gerektiğinde daha fazla aşağıya doğru kopyalanarak çoğaltılabilir.
5 - Her satır için , İzin Gün hesabı da eklendi... Silinebilir... Ayrıca kontrol amaçlı olarak, gerek bu izin günlerin toplamı ve gerekse Baş. ve Bitiş tarihinden hareketle hesaplanan izin gün adetleri de üst tarafa eklendi. Bunlar da silinebilir...

Hocam elinize sağlık tam olarak istediğim şey olmuş bunu bir versiyon güncellemek istesek burda 1 kişinin yıllık izni hesaplanmış oluyor kişi sayısını 2000 e nasıl çıkarırırz :) (ben sizin formülleri çoğaltmayı yana yatırmayı gibi gibi denedim ama ilerleyemedim)

örneğin bu yaptığınız 5 haftalık başlangıç ve bitiş tarihli bir tablo bu tablo bir personele ait olsun bu 5 haftanın yanında personelin adı yazsın sonra diğer personelleri hesaplasın gibi gibi sayfalar arasında geçişler olabilir böyle bir şey yapabilmeniz mümkün müdür acaba

yada isterseniz şöyle yapalım bu konuyla alakalı kullandığım makrolu excelimi paylaşiyim siz o exceli formüler çevirebilir misiniz.

Selamlar,
2000 kişi diyorsanız, bana göre en uygun çözüm Makro ile çözüm olacaktır. (Ki, siz bunu zaten yapmışsınız... Diğer taraftan, Benim makro bilgim ancak kendime kadar.)
Çünkü sayfa formüllerle dolu olacak ve performans problemi yaşayabilirsiniz. Gerçi formüller dizi formül değiller. Ama yine de böyle bir risk var.
Profilinizde Excel2013 yazmakta. Eğer ki, 365 kullanıcısı olsaydınız, TEK bir formülle istenilen alan kadar dökülmeli olarak bu işlem yapılabilirdi. Ancak 2013 için böyle bir durum da yok maalesef.
örneğin bu yaptığınız 5 haftalık başlangıç ve bitiş tarihli bir tablo bu tablo bir personele ait olsun bu 5 haftanın yanında personelin adı yazsın sonra diğer personelleri hesaplasın gibi gibi sayfalar arasında geçişler olabilir böyle bir şey yapabilmeniz mümkün müdür acaba
Standart bir yapı olsa belki çok daha kolay formüle edilebilir.
Örneğin her personel için 10 satır ayıralım. Kimisi 3 satırda tamamlanır, kimisi 5 satır vs... Ancak 10 satırdan fazla başlangıç - bitiş olursa 10. satırdan sonrakiler yazılmayacaktır şeklinde bir risk de var.
Not : Eklenen dosyada Sayfa 4 inceleyiniz... (Formüller sağa ve aşağıya kopyalanacak şekilde formüle edildi)

Yine de örnek olması açısından
(ben sizin formülleri çoğaltmayı yana yatırmayı gibi gibi denedim ama ilerleyemedim)
aşağıdaki şekildeki gibi formüle ettim. Belki işinize yarayabilir.
R374.png
Formülü F3 hücresine yazdım. Sağa ve aşağıya doğru kopyaladım.
Dosyayı da ekliyorum..

Ekli dosyalar

• Izin_Hafta_Yatay.xlsx
    64.9 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Selamlar,

Standart bir yapı olsa belki çok daha kolay formüle edilebilir.
Örneğin her personel için 10 satır ayıralım. Kimisi 3 satırda tamamlanır, kimisi 5 satır vs... Ancak 10 satırdan fazla başlangıç - bitiş olursa 10. satırdan sonrakiler yazılmayacaktır şeklinde bir risk de var.
Not : Eklenen dosyada Sayfa 4 inceleyiniz... (Formüller sağa ve aşağıya kopyalanacak şekilde formüle edildi)

Yine de örnek olması açısından

aşağıdaki şekildeki gibi formüle ettim. Belki işinize yarayabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 20579
Formülü F3 hücresine yazdım. Sağa ve aşağıya doğru kopyaladım.
Dosyayı da ekliyorum..
Hocam elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş teşekkür ederim

Konu çözüldü olarak nasıl kapatıldığını bilmiyorum konu çözüldü olarak kapatılabilir hocam tekrar çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime sevindim.
Profilinizde Excel2013 yazmakta. EĞER ki, 365 kullanıcısı olsaydınız, TEK bir formülle istenilen alan kadar dökülmeli olarak bu işlem yapılabilirdi. Ancak 2013 için böyle bir durum da yok maalesef.
Her ne kadar 365 kullanıcısı olmasanız da, belki365 kullanıcısı olup da benzer işleme ihtiyacı olabilecek üyelerin yararlanabilmesi açısından örnek bir çözümü ekliyorum.
  • sayfada rastgele tarihlerden oluşturulmuş 2025 adet izin kaydı var.
  • her bir satıra tek tek özyineleme işlemi uygulanmakta. Ve bu işlemler sonucunda ~8050 satır veri elde edilmekte.
  • formül sadece tek bir hücrede. (Resme göre, H2 hücresinde). Ve tüm sonuçlar komple dökülüyor.
  • İki defa öz yineleme yapıldığından dolayı da yavaş çalışmakta.
  • ilk açılışta ve yeniden hesaplamalarda, benim eski PC de, liste 40 - 45 saniyede oluşuyor.
  • söylemiş olduğum gibi en uygun çözüm makro ile çözümdür.
Çözüm resimdeki gibi... Dosyayı da ekliyorum.

R376.png

Ekli dosyalar

• dnm11.xlsx
    339.7 KB · Gösterim: 10
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri