• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

fatiherol

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
16
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba
Arkadaşlar elimde iki sütun var yan yana burda sipariş numaraları aynı olanları aynı renge boyamasını istiyorum.
örnek görseli ekledim bakabilirmisiniz ?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    169 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Sizin icin bir makro hazirladim
AA, AB, AC, AD sutunlarinda ilgili siparis no icin kullanilan renklerin R G B kodlari storelanmaktadir.
Makroyu her seferinde yeniden renk kodlayacak sekilde olusturdum ancak bu degistirilebilir. Bu degisiklik islemi macroya eklenecek bir Elseif statement ile saglanabilir. Umarim isinizi gorur.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Merhaba
Resim yerine örnek dosyanızı ekler misiniz?

Örnek dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• AZ (1).xlsx
    106.2 KB · Gösterim: 3
Merhaba koşullu biçimlendirme kullanıldı,

Ekli dosyalar

• AZ (1).xlsx
    109 KB · Gösterim: 6
hocam koşullu biçimlendirmede yan yana olunca mı boyuyor sadece ?
bir kod buldum aslında ama sadece G sütununu boyuyor F sütununda karşısına gelenleri boyamıyor onda değişiklik yapabilir misiniz ?

CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

hocam koşullu biçimlendirmede yan yana olunca mı boyuyor sadece ?
bir kod buldum aslında ama sadece G sütununu boyuyor F sütununda karşısına gelenleri boyamıyor onda değişiklik yapabilir misiniz ?

Sub ExtendOffice_CompareTwoRanges()
'UpdatebyKutools20201019

Dim xRg, xRgC1, xRgC2, xRgF1, xRgF2 As Range

SRg:

Set xRgC1 = Application.InputBox("Select the column you want compare according to", "Kutools for Excel", , , , , , 8)

If xRgC1 Is Nothing Then Exit Sub

If xRgC1.Columns.Count <> 1 Then

MsgBox "Please select a single column"

GoTo SRg

End If

SsRg:

Set xRgC2 = Application.InputBox("Select the column you want to highlight duplicates in:", "Kutools for Excel", , , , , , 8)

If xRgC2 Is Nothing Then Exit Sub

If xRgC2.Columns.Count <> 1 Then

MsgBox "Please select a single column"

GoTo SsRg

End If

For Each xRgF1 In xRgC1

For Each xRgF2 In xRgC2

If xRgF1.Value = xRgF2.Value Then

xRgF2.Interior.ColorIndex = 38 '(you can change the color index as you need)

End If

Next

Next

End Sub
Tam olarak istenen nedir?
"iki sütun var yan yana burda sipariş numaraları aynı olanları aynı renge boyamasını istiyorum." dermişsiniz.

hocam yan yana olan sütunlardaki veriler yan yana tam eşit düşmüyor örneğin F1 hücresindeki eşleşen veri G30 da olabiliyor bunlar makroyla eşleşince sarıya boyansın ,
F4 hücresiyle eşleşen veri G80 deyse ikisi yeşile boyansın bunun gibi.

Olması gerekeni manüel olarak yapar mısınız?
Soru net değil.

Ekli dosyalar

• AZ (1) (1).xlsx
    180.2 KB · Gösterim: 1
Merhaba ,
kontrol eder misiniz ?

Ekli dosyalar

• AZ V1.xlsx
    180.3 KB · Gösterim: 6
Merhaba
Farklı renkler olabilir mi örneğin 1 - 1 eşleşince yeşil 2-2 eşleşince kırmızı farklı hücrelerde olduğu için görmesi kolay olsun her eşleşen farklı renk olsun gibi.

Merhaba ,
Sorunuzdan istenilen biçimlendirmenin olduğunu anlıyorum ama siz her eşleşme için farklı bir renk istiyorsunuz.
Gönderdiğim çözüm koşullu b. ile yapıldı. Koşullu biçimlendirmede koşul tanımlanırken HER BİR DURUM için ayrı tanımlama yapılıyor. Sizin sorunuzdan hareket edersek 1 ile 1 eşleşirse kırmızı, 4 ile 4 eşleşirse mavi..... gibi tek tek tanımlama gerekir. Renk skalasındaki ana renklerin sayısını düşününce ve listenin uzunluğunu da göz önüne alınırsa bu tanımlama olmaz. Aynı renkler farklı eşleşmeler için kullanılmalı, liste uzun olduğu için ve farklı değerler olduğu için tek tek tanımlama yapılmalı. Liste güncellenirse tanımlar da güncellenmeli vs. vs...
VBA ile çözüm olabilir mi bilgim yok. Ama sadece şunu söyleyebilirim skaladaki renk sayısı belli , 25 -30 adet farklı eşleşme olduğunda ortaya çıkacak olan renklendirme ne kadar anlaşılır / kullanışlı olur bilemiyorum.
Yine de benim aklıma gelmeyen çözüm önerileri olan arkadaşlarımız varsa onlar da görüşlerini paylaşacaktır.
Kolay gelsin,

Sizin icin bir makro hazirladim
AA, AB, AC, AD sutunlarinda ilgili siparis no icin kullanilan renklerin R G B kodlari storelanmaktadir.
Makroyu her seferinde yeniden renk kodlayacak sekilde olusturdum ancak bu degistirilebilir. Bu degisiklik islemi macroya eklenecek bir Elseif statement ile saglanabilir. Umarim isinizi gorur.

Kod:

Ekli dosyalar

• AZ Vmuco.xlsm
    153.5 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri