• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü iki ay arası toplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

AHMET4615

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
89
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar yandaki liste iki ay arası toplamları bulmak istiyorum.Çaprazara formülü ile yapıyorum olur fakat evde ofis 365 iş yerinde ofis 2016 kullanıyorum sarı dolgudaki formül hata veriyor yardımcı olurmusunuz.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    11.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Selamlar,
Evet daha önce bu konuya cevap yazmıştım.
Mesajım, sistemin güncellenmesi sırasında silinmiş olduğundan tekrar yazmayı deniyorum.

C18 hücresinde şöyle bir formülünüz var.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Yapılmak istenilen, A17 ve A18 hücrelerinde, seçilecek aylara göre komple sütunların Toplamı olduğundan
Formülünüz aşağıdaki şekilde revize edilebilir.

İNDİS işlevinin söz dizimini genel olarak yazarsak
İNDİS(Alan ; Satır_No ; Sütun_No)

Buna göre,

1 ) Eğer ki, seçilen ay isimlerini A2 den başlayarak 2. satırda aratacaksanız, İNDİS işlevindeki Alan parametresi de A kolonundan başlamalıdır. Çünkü KAÇINCI işleviyle bulunan Sütun_No , Alan...
Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    12.3 KB · Gösterim: 5
İndis kaçıncı ile yapabilirmisiniz

Selamlar,
Evet daha önce bu konuya cevap yazmıştım.
Mesajım, sistemin güncellenmesi sırasında silinmiş olduğundan tekrar yazmayı deniyorum.

C18 hücresinde şöyle bir formülünüz var.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Yapılmak istenilen, A17 ve A18 hücrelerinde, seçilecek aylara göre komple sütunların Toplamı olduğundan
Formülünüz aşağıdaki şekilde revize edilebilir.

İNDİS işlevinin söz dizimini genel olarak yazarsak
İNDİS(Alan ; Satır_No ; Sütun_No)

Buna göre,

1 ) Eğer ki, seçilen ay isimlerini A2 den başlayarak 2. satırda aratacaksanız, İNDİS işlevindeki Alan parametresi de A kolonundan başlamalıdır. Çünkü KAÇINCI işleviyle bulunan Sütun_No , Alan parametresindeki Sütuna karşılık gelecektir.
Bu durumda Alan = A3 : F12 olmalıdır. B3 : B12 değil..

2 ) İNDİS işleviyle, alanda, komple satır ya da sütun seçilebilir.
Komple Satır seçmek için, Satır_No parametresi değer alırken Sütun_No parametresi = 0 olmalıdır.
Komple Sütun seçmek için, Sütun_No parametresi değer alırken Satır_No parametresi = 0 olmalıdır.
0 yerine ; ayracından sonra değer yazılmadan BOŞ bırakılabilir.
Sizde Komple Sütun seçileceğinden, Satır_No parametresine 0 yazılmalıdır. (Ya da ;; şeklinde BOŞ bırakılmalıdır)

3 ) Şimdi dinamik alan işlemi yapılacak. Bu durumda, : (iki nokta üst üste) operatörü kullanılarak (Bu operatörün Exceldeki tanımı Hücre aralığı ya da alan operatörü dür) komple alan oluşturulur. Yani

İNDİS(Alan;0;KAÇINCI(A17;A2 : F2;0)) ile ilk ayın komple sütunu seçildi
İNDİS(Alan;0;KAÇINCI(A18;A2 : F2;0)) ile 2. ayın komple sütunu seçildi..

Bu seçilme işlemlerine ait formüllerin arasına : konulduğunda, dinamik olarak komple sütunaralığı seçilmiş olacaktır.
Bu durumda Formül

Kod:

şeklinde olacaktır.

Not : Burada A17 Küçük Ay, A18 Büyük Ay olacak şeklinde bir kural yoktur. Çünkü bu düzenlemeyi Excel otomatik olarak gerçekleştirecektir.
Burada TEK Koşul var... Seçilen aylar A2 : F2 aralığında MEVCUT olmalı. Eğer mevcut değilse, KAÇINCI işlevi #YOK htası döndürecektir. Sonuç ta #YOK hatası olacaktır.

** Eğer,
seçilen Ay isimlerini B2 den itibaren 2. satırda aratacaksanız (yani aratılacak alan B2 : F2 olacaksa)
Alan parametresi = B3 : F12 olacaktır.
Bu durumda da formül

Kod:

şeklinde olacaktır.

Dosyanızı da ekliyorum..

Ekli dosyalar

• Kitap_01.xlsx
    11.5 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri