• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İf komutun da şartlardan birini sağlamasa da çalışsın

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

Mesut

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Başlıktan anlaşılmayacağını biliyorum şöyle izah edeyim

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Tarzı bir kodda şartlardan hepsinin sağlaması durumunda veya sadece1 tanesinin sağlamaması durumunda çalışmasını istiyorum. Her varyasyonu tek tek yazmalı mıyım yoksa basit bir yöntemi varmı şartlar kısmını örnek verdim biraz daha kompleks olacak.

"ve" için "and"
"ya da" için "or"
Doğrudur @Ahmet hocam ama benim anlatmak istediğim farklı bir şey belki de cevabı vermişsinizdir ben anlamamışımdır ama benim istediğim şey şu bu verdiğim şartlardan en fazla herhangi 1 tanesi sağlamasa da çalışsın.

IF komutu içinde AND kullandığında, IF komutunun çalışabilmesi için tüm şartların DOĞRU sonucunu vermesi gerekiyor.
IF komutu içinde OR kullandığında, IF komutunun çalışabilmesi için şartlardan birinin DOĞRU sonucunu vermesi yeterlidir.

Koşul için birinden biri yeterli c<b , b>c ikiside aynı.

Başlıktan anlaşılmayacağını biliyorum şöyle izah edeyim

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Tarzı bir kodda şartlardan hepsinin sağlaması durumunda veya sadece1 tanesinin sağlamaması durumunda çalışmasını istiyorum. Her varyasyonu tek tek yazmalı mıyım yoksa basit bir yöntemi varmı şartlar kısmını örnek verdim biraz daha kompleks olacak.
Kod:

Than Değil Then.

Hocam Bütün şartları tek tek yazınca satıra sığmıyor aşağı atıyor ve kod satırı kırmızı yanıp tanımsız oluyor. Nasıl bu sorunu çözebilirim alt satırdan devam etmesi veya benzeri bir durum

kodu bölmek istediğin yerin son harfinden sonra bir boşluk devamında _ alt tire tekrar bir boşlu alt satırdan devam edebilirsin

Çözüm
Hocam Bütün şartları tek tek yazınca satıra sığmıyor aşağı atıyor ve kod satırı kırmızı yanıp tanımsız oluyor. Nasıl bu sorunu çözebilirim alt satırdan devam etmesi veya benzeri bir durum
Anlaşılan çok şart var. Hepsine tek tek işçilik yapmak yerine mantık zinciri olan bil algoritmayla kısa yoldan halledebilirsiniz.

Konuyu okuyanlar

Geri