• Dikkat !!!
    Forumumuzdan en iyi şekilde yararlanmak için Lütfen Ücretsiz
    Üye OLUN !

İçişleri Bakanlığı açıkladı: İşte Ramazan ayı tedbirleri

Akuma

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
9 Mar 2021
Mesajlar
64
Excel Versiyonu
Office 2010 TR

Ramazan ayında alınacak önlemler açıklandı​TC İçişleri Bakanlığı bugün sosyal medya hesapları üzerinden Ramazan Tedbirleri Genelgesi yayınladı. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72. maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacağını söyleyen Bakanlık, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyeceğini bildirdi.
1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin arttırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak.

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

4. Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak.

5. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

6. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

7. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

8. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak. Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecek.

9. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak.

10. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

11. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecek.

Kaynak:
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

ZaLim

Administrator
Yönetici
Site Kurucusu
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
7 Mar 2021
Mesajlar
96
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
tedbirler yeterli değil, 1 ay tam kapanma yaşanırsa ancak virüsün önüne geçeriz.
 

Ahmet

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
9 Mar 2021
Mesajlar
150
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Tam kapanma çözüm değil. Neticede virüs dünyaya 1 kişiden yayıldı. Dünya üzerinde virüslü bir kişi kalsa, çok değil 3 aya gene dünyaya yayılmış olur. İnsanlar tedbiri elden bıraktığı sürece virüsle başa çıkamayız. Maske, Mesafe, Temizlik şart...

Hala toplu taşıma araçları kalabalık.
Hala yemek yeme yerleri kalabalık.
Hala AVM ler kalabalık.
Hala Kıraathaneler kalabalık.
Hala spor salonları kalabalık.
Hala insanlar bir araya gelip kutlama yapıyor.
 

Akuma

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
9 Mar 2021
Mesajlar
64
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
@Ahmet hocam bi ara 3 bin seviyelerine indi gevşeme olunca vakalarda yine artış söz konusu oldu , AŞI ile ne kadar ilerlenir bilmiyorum ama umarım en kısa zamanda Tüm dünya virüsten kurtulmuş olur.
Tam kapanma olursa eğer vakalard düşüş olur ama gevşeme olunca yine artışlar kaçınılmazdır.
 

Serap

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
11 Nis 2021
Mesajlar
21
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben devlette olsam şu an idari izinliydim (10 yaş altı çocuk) özel sektör çalışanı olunca haftanın 6 günü çalışıyorum. Yasaklar için o kadar çok istisna var ki... Firmalar bunu kullanıyor.
 

Akuma

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Katılım
9 Mar 2021
Mesajlar
64
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Ben devlette olsam şu an idari izinliydim (10 yaş altı çocuk) özel sektör çalışanı olunca haftanın 6 günü çalışıyorum. Yasaklar için o kadar çok istisna var ki... Firmalar bunu kullanıyor.
Doğrudur aynı durumdayız diye bilirim. Özel Sektör çalışanı olduğumuz için home office değil işe gelip gitmeye devam ediyoruz.
 
Üst