• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İç içe eğer(ve kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mert25

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
49
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Eğer(ve kullanımı ile ilgili bir sorum olacak,

Eğer A1 B1 den büyükse (veya küçükse) ve A2 B2 den büyükse (veya küçükse) A1 ve B1 hücrelerindeki sayılar D1 ve E1 hücrelerine aktarılacak
A4-B4 ve A5-B5 teki gibi tüm sayılar eşitse A1 ve B1 hücrelerindeki sayılar D1 ve E1 hücrelerine aktarılacak
yukarıdaki şartla oluşmamışsa D1 ve E1 hücrelerine "No" yazılacak

Ekteki dosyada örneği var. Ben işin içinden çıkamadım.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    10 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Şöyle olacak; EĞER A1 B1 den küçükse ve A2 B2 den küçükse ya da A1 B1 den büyükse A2 B2 den büyükse yani A1 ve A2 deki sayılar B1 ve B2 den ya ikisi de büyük veya ikisi de küçükse A1 ve B1 deki sonuç yazılacak değilse yani örneğin A1 B1 den büyük fakat A2 B2 den küçük ya da eşitse (tersi de aynı) o zaman No ya da Yok yazmalı.

Aynı şekilde A1 B1 ve A2 B2 eşitse A1 ve B1 deki sayılar yazılacak, değilse No ya da Yok yazılacak.
Ben de AYNI şekilde yorumlayarak cevap yazdım.
Yani, verilerin tamamı olarak
A kolonu B kolonundan BÜYÜK
ya da
A kolonu B kolonundan KÜÇÜK
ya da
A kolonu B kolonuna EŞİT
Kontrol edilecek sayılar A1 B1 ve A2 B2 hücrelerinde, ben örnek olsun diye A4 A5 ve A7 A8 hücrelerine sayı girdim.
Veriler...
Bir çözüm,
D1 hücresine yazın
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
ve E1 hücresine de D1 hücresine yazdığınızı kopyalayın.

Merhaba;
Burada NO yazma ihtimali A1 yada B1 hücrelerin boş olması mı?
Eğere öyle ise (büyük,küçük,eşitlik halinde değer yazdırılıyor.) eki inceleyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mert25-İç içe eğer ve kullanımı.zip
    7.6 KB · Gösterim: 4
Diğer bir çözüm
DİZİ formül olarak D1 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu arada, verdiğim 2 formül de çok satırlı verilere uygun olarak ve de İLK hücre verilerini farklı bir satıra yazdırabilmeye uygun olarak verildi.
Verilerin ilk satırına değer yazdırılacaksa, İNDİS($A$1:$B$2;1;SÜTUNSAY($A$1:A$1)) yerine direkt olarak A$1 yazılabilir.

Eğer ki, verşleriniz daima 2 satır ve 2 kolon şeklinde olacaksa yani A1 : B2 aralığında olup A1 ve B1 değerleri yazdırılacaksa
Kod:

Bir çözüm,
D1 hücresine yazın
Kod:
ve E1 hücresine de D1 hücresine yazdığınızı kopyalayın.

Merhaba, hata bende, tam olarak anlatamamışım,

Şöyle olacak; Eğer A1 B1 den küçükse ve A2 B2 den küçükse ya da A1 B1 den büyükse A2 B2 den büyükse yani A1 ve A2 deki sayılar B1 ve B2 den ya ikisi de büyük veya ikisi de küçükse A1 ve B1 deki sonuç yazılacak değilse yani örneğin A1 B1 den büyük fakat A2 B2 den küçük ya da eşitse (tersi de aynı) o zaman No ya da Yok yazmalı.

Aynı şekilde A1 B1 ve A2 B2 eşitse A1 ve B1 deki sayılar yazılacak, değilse No ya da Yok yazılacak.

Kontrol edilecek sayılar A1 B1 ve A2 B2 hücrelerinde, ben örnek olsun diye A4 A5 ve A7 A8 hücrelerine sayı girdim.

Merhaba;
Burada NO yazma ihtimali A1 yada B1 hücrelerin boş olması mı?
Eğere öyle ise (büyük,küçük,eşitlik halinde değer yazdırılıyor.) eki inceleyin.
İyi çalışmalar.

Merhaba, yukarıdaki mesajda açıkladım, ilk mesajımda tam anlatamamıştım

Şöyle olacak; EĞER A1 B1 den küçükse ve A2 B2 den küçükse ya da A1 B1 den büyükse A2 B2 den büyükse yani A1 ve A2 deki sayılar B1 ve B2 den ya ikisi de büyük veya ikisi de küçükse A1 ve B1 deki sonuç yazılacak değilse yani örneğin A1 B1 den büyük fakat A2 B2 den küçük ya da eşitse (tersi de aynı) o zaman No ya da Yok yazmalı.

ya da
ya da
A kolonu B kolonuna EŞİT
Veriler sadece 2 satır ve 2 kolondan ibaretse, 4. mesajdaki 2. formüle bakın.

Resme bakınız.
R371.png

Çözüm
Bu arada,
Muhtemelen, sanıyorum sizin hatanız burada...
Formülü DİZİ Formül olarak girmek gerekecektir.
Formülü hücreye yazıp ENTER yaparsanız formül Normal formül gibi girilir.
Oysa ki, DİZİ Formüller için, formülü hücreye yazdıktan sonra, formülün hücreye girişi sadece ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3üne AYNI anda basılarak yapılmalıdır.
CTRL+SHIFT+ENTER ile formül doğru şekilde girildiğinde, Excel otomatik olarak formülü { } parantezleri içerisine alacaktır. Ve Dizi formül olarak görecek ve o şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
1 - Formül doğru şekilde girilmediğinde, ya da
2 - { } parantezleri formüle MANUEL olarak eklenildiğinde
formül düzgün çalışmayacaktır. Muhtemelen ilk değeri döndürecektir. Ya da Yanlış bir sonuç üretecektir.

ya da
ya da
A kolonu B kolonuna EŞİT

Veriler sadece 2 satır ve 2 kolondan ibaretse, 4. mesajdaki 2. formüle bakın.

Resme bakınız.
Ekli dosyayı görüntüle 20537

Eyvallah hocam, tam istediğim buydu, eline sağlık, çok teşekkür ederim.

Bu arada,
Muhtemelen, sanıyorum sizin hatanız burada...
Formülü DİZİ Formül olarak girmek gerekecektir.
Formülü hücreye yazıp ENTER yaparsanız formül Normal formül gibi girilir.
Oysa ki, DİZİ Formüller için, formülü hücreye yazdıktan sonra, formülün hücreye girişi sadece ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3üne AYNI anda basılarak yapılmalıdır.
CTRL+SHIFT+ENTER ile formül doğru şekilde girildiğinde, Excel otomatik olarak formülü { } parantezleri içerisine alacaktır. Ve Dizi formül olarak görecek ve o şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
1 - Formül doğru şekilde girilmediğinde, ya da
2 - { } parantezleri formüle MANUEL olarak eklenildiğinde
formül düzgün çalışmayacaktır. Muhtemelen ilk değeri döndürecektir. Ya da Yanlış bir sonuç üretecektir.

Bunu bilmiyordum, teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri