• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Hücrenin rengine göre ortalama almak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mert25

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
33
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Ekteki belgenin Ana Sayfasında AJ28 hücresinde TOPLA.ÇARPIM(--(Z7:AC21>AD7:AD21)*(AD7:AD21<>"")) formülü ile Z7-AC21 hücrelerindeki sayıların renkleri AD7-AD21 sütuna göre belirleniyor. Z7-AC21 hücrelerindeki kırmızı ve mavi renkteki sayıların ortalamasını Ana Sayfa AJ34-AK34 hücrelerine almak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Ekli dosyalar

• Basket Analiz-07.06.2024--deneme.xlsm
    1.1 MB · Gösterim: 8
pc başında değilim ctrl+shift+enter olarak deneyin (birleştirilmiş hücre de dizi formül olmuyordu sanırım)

Renklere göre hücre içinde ki sayıların toplamlarının ortalamasını almak istiyorsanız UDF lazım, yerleşik fonksiyonlarla yapılamaz diye biliyorum. Ayrıca sizin hücreleriniz dolgu ile değil formülle koşullu biçimlenerek renklendirildiği için biraz daha karışık.

Cevaplar için teşekkür ederim, olmuyorsa sağlık olsun.

merhabalar
formüller aj34 ve ak34 hücrelerine uygulandı kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• Basket Analiz-07.06.2024--deneme (1).xlsm
    1.1 MB · Gösterim: 1
merhabalar
formüller aj34 ve ak34 hücrelerine uygulandı kontrol edermisiniz

Hocam çok güzel olmuş, elinize sağlık.

Fakat formülü kopyalayıp başka bir hücreye yapıştırdığımda #DEĞER hatası alıyorum, formülün başı ve sonundaki { } işareti ne işe yarıyor, onları manuel yapınca hata veriyor. Neyi eksik ya da yanlış yapıyorum?

dizi formül ctrl+shift + enter tuşlarına basın

dizi formül ctrl+shift + enter tuşlarına basın

Hocam bu sorun düzeldi fakat formüller boş hücreleri de ortalama hesabına kattığı için sonuçlar yanlış çıkıyor. Bunun çözümü var mıdır?

Örnek olarak Basketbol sayfasındaki 31, 32 ve 33. satırdaki maçlara bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Basket Analiz-07.06.2024--deneme (1).xlsm
    1.1 MB · Gösterim: 2
boş hücreleree - işareti konuluyor sanırım
denermisiniz (ctrl+shift+enter) unutmayın
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Hocam şimdi sorun kalmadı. Üstteki formül kırmızı renkli olanların, alttaki formül de mavi renkli olanların ortalamasını alıyor. Formüllerin açıklaması ne bilemiyorum ama sonuçlar doğru. Teşekkür ederim, elinize sağlık.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri