• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Hücrelerde yazılı tarih sayısına göre bir tutarın tamamına eşit bir şekilde bölmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
123
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlarım,

Ek'te göndermiş olduğum dosyada, Giderler sayfasındaki verilere göre "Gider Dağılımı Hesaplama Günlük" sayfamda C5 hücresinde ki alış tarihi ve K5 hücresindeki bitiş tarihine göre M4 hücresinden başlayarak ayların isimlerini getiriyorum ve günlük sayılarına göre böldürüyorum sıkıntı yok.

Ancak yapmak istediğim ; "Gider Dağılımı Hesaplama Eşit" sayfamda C5 hücresinde ki alış tarihi ve K5 hücresindeki bitiş tarihine göre ayları getirmek ama son ayı getirmemesi gerekiyor. İlk sayfamda günlük hesaplattığım için 1 yıl için 13 ay getiriyordu b6 hücresinde ay sayısında olduğu gibi burada örnek tarih üzerinden gidecek olursak 15.08.2024 - 15.08.2025 alış ve bitiş tarihlerimiz m4 hücresinden itibaren ağustos ayından başlayacak temmuz ayında bitecek ve bu aylara göre L5 hücresinde ki tutarı eşit olarak ekran görüntüsünde olduğu gibi bölmek istiyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Konuyla ilgili desteğinizi rica ederim.

1724133391242.png

Ekli dosyalar

• Gider Hesaplama.xlsx
    56.8 KB · Gösterim: 8
D4 e dener misiniz:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Deneyin olur mu?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

bağlı formül olduğunu atlamışız şunu deneyin:
Kod:

bağlı formül olduğunu atlamışız şunu deneyin:
Kod:

Merhaba Üstadım,

Şimdi denedim ancak ilgi aydan başlaması lazım ama ekran görüntüsünde görüldüğü gibi eylül ayından başlıyor. Başlama tarihi alım tarihi 8 inci ay ise 8 inci aydan başlayıp 12 olacak şekilde bitmesi gerekiyor.

1724157133930.png

Şöyle düzeltin:

Kod:

Şöyle düzeltin:

Kod:

Merhaba Üstadım,

Şimdi tamamdır istediğim gibi oldu çok teşekkür ederim.

Tutarı eşit böldürmek içinde ekran görüntüsünde gönderdiğim formülü kullandım

1724158499884.png

ama m4 hücresinde ki tarih formülünü değiştirince m6 hücresinde bulunan gün sayılarımda sıkıntı oldu. Dolu tarihlerde sıkıntı yok ama boş hücrelerde hata veriyor. eksi değerlere düşüyor...

1724158544585.png

Ekli dosyalar

• Gider Hesaplama.xlsx
    57.5 KB · Gösterim: 3
K6 ya şunu uygulayın:

Kod:

Merhaba sayın üstadlarım,

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Son sorum şudur ;

=LET(a;TARİH(YIL(Başlangıç1);AY(Başlangıç1);1);b;TARİH(YIL(Bitiş1);AY(Bitiş1);1);MAP(SIRALI(;(YIL(Bitiş1)-YIL(Başlangıç1))*12+AY(Bitiş1)-AY(Başlangıç1);0);LAMBDA(x;TARİH(YIL(Başlangıç1);AY(Başlangıç1)+x;1))))

sayın askan' ın yapmış olduğu formülle ekran görüntüsünde göndermiş olduğum tarihleri sağa doğru getiriyorduk ben bu sıralamayı aşağıya doğru yapmak istesem nasıl formül kullanmamız gerekirdi?

1724218751446.png

d13 sütunundan başlayıp d sütununda aşağıya doğru listelemek için örnek ekran görüntüsünde ki gibi,

1724218885706.png

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri