• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Hücredeki İsim soyismi mail adresi olarak oluşturmak.

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

bulentkars

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
78
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Merhaba;

A2 hücresinde isim soyisim var. Ben bu isim ve soy isimi mail kuralına göre oluşturmak istiyorum.

Örneğin
A2 hücresinde
Bülent Kars Yazıyor.

B2 hücresine formül veya makro ile
bulent.kars@xx.com olarak dönüştüre bilir miyim.

Örnek 2

A3 hücresinde
Ali Kars

B3 hücresine
ali.kars@xx.com

Mail uzantısı sabit fakat isim Türkçe karakter içeriyorsa isimleri mailde İngilizce karaktere göre oluşturacak.

Bu işi kod veya formül ile yapabilir miyim.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden Teşekkürler.

deneyiniz:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Sayın Askan;

Çok Çok teşekkür ederim. Tam istediğim gibi olmuş, sadece ben örnekte bir eksik yapmışım.
çift isim varsa ikinci isim ve soy ismi yapacak.

örneğin;

A2
mustafa kemal atatürk

B2
kemal.ataturk@xx.com

verecek.
eğer iki isim varsa ilk ismi almayacak. bu mümkün mü acaba?

uzun bir formül oluştu belki alternatifi olabilir deneyin:

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba;

Sanırım ş harflerini çevirmiyor..

A2
C:\Dosyalar\Extre_Burhan Şimşek.xlsx

B2
KÜÇÜKHARF(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(A2;"C:\Dosyalar\Extre_";"");".xlsx";"");"ı";"i");"ç";"c");"ö";"o");"ü";"u");"ğ";"g");"ş";"s");" ";".")&"@alliance-healthcare.com.tr")

Sonuç
burhan.şimsek@alliance-healthcare.com.tr

olması gereken
burhan.simsek@alliance-healthcare.com.tr

merhaba,
aşağıdaki formülü dener misiniz?
=YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(YERİNEKOY(KÜÇÜKHARF(EĞER(UZUNLUK(A2)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A2;" ";""))>1;SAĞDAN(A2;UZUNLUK(A2)-MBUL(" ";A2;1));A2));"ı";"i");"ç";"c");"ö";"o");"ü";"u");"ğ";"g");"ş";"s");" ";".") & "@alliance-healthcare.com.tr"

Sayın Çaylak;
Sayın Askan;

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsm
    14.1 KB · Gösterim: 4
Bu şekilde düzeliyor
Kod:

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri