• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Hücrede birleştirilmiş 2 formülde formül ayırıp değer alma

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
123
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlarım,

Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var eğer böyle bir formül var ise;

Ek'te göndermiş olduğum dosyada ; H30 hücresine 2 formülü birleştirerek , yani bu formülü =($G$4/$Z$4)*EĞERHATA(MİN($C$4;SERİAY(H3;0))-MAK($B$4;H3);"") kullanarak değer aldım ve Z30 hücresine ben bu formüllerdeki sadece = =EĞERHATA(MİN($C$4;SERİAY(H3;0))-MAK($B$4;H3);"") bu formüllerin toplamını almak istiyorum.

Böyle bir şey mümkün formül içinden formülü ayırıp değer alabiliyor muyuz?

1725275170385.png

Ekli dosyalar

• 180-280 Çalışma.xlsx
    15.7 KB · Gösterim: 15
istediğiniz sonuç aşağıdaki gibi değil mi ? (365)

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

istediğiniz sonuç aşağıdaki gibi değil mi ? (365)

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba Sayın askan ,

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Formülünü inceledim ama istediğim sonuç bu şekilde değil.

30 uncu satıları toplatıp G4/Z4 yapmışsınız ama o onları yok sayın sadece 30 uncu satırlardaki formüllerde =EĞERHATA(MİN($C$4;SERİAY(H3;0))-MAK($B$4;H3);"") bu formüllerin toplamını istiyorum.

2 birleştirilmiş formülde 2 inci formülün toplamını istiyorum eğer mümkünse ama değil sanırım. Formülleri ayırıp sonuç alamıyoruz.

Örneğinizde sonucu örneklendirip yazar mısınız
Ne istediğinizi anlayamadım

Merhaba sayın askan ,

Şimdi bütün söylediklerimi unutun lütfen kafanız karışmasın.

Göndermiş olduğum tabloda 30 uncu satır haricinde ki formülleri dikkate almayın çünkü ben formülleri birleştirerek bir veri elde etmeye çalışıyorum sonra H4 hücresine uygulayacağım.

Asıl formülün orginali H4 hücresinde ki formül ancak ben h30 hücresinde deneme yapıyorum.

H30 hücresinde uyguladığım formül ilk önce gün sayılarını bulup sonra gün sayılarına çarptırarak gün sayısına göre değeri bulmak.

30 uncu satırlara bu iki formülü birleştirerek rakamlar buldum ve ben bu formüllerdeki gün sayısını Z30 hücresine toplatmak istiyorum

h30 ile t30 hücrelerin toplamı z30 hücresinde bana gün sayısını vermesi gerekiyor ama diğer hücrelerden bağımsız olarak.

Böyle mi ?

Ekli dosyalar

• 180-280 Çalışma.xlsx
    15.6 KB · Gösterim: 4
  • 180-280 ÇalışmaA.xlsx
    15.6 KB · Gösterim: 3
Sn ERKAN YILMAZ soruyu anlayamadığımız için çözülür mü çözülmez mi bi fikir belirtemiyoruz. En son anlatığıza göre bende dosyadaki gibi algılıyorum

Ekli dosyalar

• 180-280 Çalışma.xlsx
    15.8 KB · Gösterim: 3
Excelde formül içinden belirli bir kısmı parça/formül olarak alıp kullanabileceğiniz bir formül yoktur. Bunun için ya manuel olarak almak istediğiniz kısmı kopyalayıp yeni senaryonuza uygulamalısınız, ya birleştirilmiş formüllerinizi parça parça değişken olarak kullanabileceğiniz sonuçların döndürüldüğü yardımcı sütunlar ile kullanmalısınız yahut da VBA ile yordam/altyordamlar ve değişkenler gibi avantajlarınızı kullanarak yapılmasını sağlamalısınız.

Merhaba Sayın Miraga ,

Bu sorunu daha sonra halledeceğim önce çözmem gereken bir önceki açtığım konu var ya çözümlendi kapatmışlar ...

Merhaba
excel bir hücreye sayısal değer veya metin olarak başvurabilir.
metin olarak biçimlendirilir ise hesaplama çalışmaz. formüller arasında =birleştir(....) = parçaal(..;..;..) komutlarıyla yapılabilir.
yani özetle, aynı içerikli farkı iki hücrede hem sayısal hem de metin olarak saklanan değerlerde hesaplama ve birleştirme yapılabilir.
sonra bunun çalışması için yine manuel müdahale edilmeli. veya dolaylı komutu ile de çalıştırılabilir fakat yine manuel müdahale etmek gerekebilir.

bu şekilde yapılması gerçekten güç bir durum verimli de olmaz.

Tam olarak nasıl bir hesaplama yapmak istediğinizi ayrıntılı ve örneklerle anlatırsanız. VBA veya formül ile kolayca çözümlenebilir.

Geri