• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Hücre İçinde Koşullu Metin Arama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ahmet Bey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
👋 Herkese Selamlar Arkadaşlar;

Altta eklediğim Örnek Excel dosyasında, devamlı olarak aynı sırada olmayan ve aynı isimleri içermeyen A1 hücresinin içinde, Eğer bu 12 isimden herhangibirinin adı varsa: "AHMET MEHMET HASAN HÜSEYİN ALİ VELİ AYŞE FATMA İBRAHİM İSMAİL EMİN EMİNE" B1 hücresine (rakamla) 10 yazsın.
Eğer bu 12 isimden, herhangibirinin adı yoksa da, B1 hücresine (rakamla) 0 yazsın istiyoruz. Ve bunu da özellikle makro ile değil, sadece formülle yapmak istiyoruz.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürlerimi sunarım, sağolun efendim.

Ekli dosyalar

• Örnek Excel.xlsm
    8.8 KB · Gösterim: 9
Şuan paylaştığım Örnek Excel'in, 2. Sayfasında, A1 hücresinden, alta doğru 100 satır kopyaladım hocam.

Ekli dosyalar

• Örnek Excel.xlsm
    15.9 KB · Gösterim: 8
Yaptığınızı şimdi anladım hocam. Ama bunu, içine =" " & A1 & " " yazdığımız, 2'inci bir A1 hücresi oluşturmamıza gerek kalmadan, başka bir yolla halledemezmiyiz hocam, çünkü asıl çalışma dosyamızda bunun için gereken boş alanda yok zaten yani onun için aklınıza başka bir yol gelirmi acaba? Şuan için aciliyeti yok yani yarın falan belki aklınıza başka bir yol daha gelebilir hocam, ne dersiniz?

Ben formülle çözemedim.
KTF ile yapılmış örnek
Olmayan= Aranacaklar da tek hücrede A1 hücresinde olduğu gibi.....
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Olmayan1= Aranacaklar sabitse fonksiyon içinde tanımlı.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Sn. Ahmet Bey TAM EŞLEŞME şeklinde diyorsanız profilinizde office 365 kullandığınızı belirtmişsiniz. Bu formülü deneyin.

Kod:

Eski Versiyonlar içinde aşağıdaki formülü kullanmayı deneyiniz.

Kod:

Çözüm
Sn. Ahmet Bey TAM EŞLEŞME şeklinde diyorsanız profilinizde office 365 kullandığınızı belirtmişsiniz. Bu formülü deneyin.

Kod:

Eski Versiyonlar içinde aşağıdaki formülü kullanmayı deneyiniz.

Kod:
⭐ Paylaştığınız bu 2 formülü; CTRL + SHIFT + ENTER ile kapatmamız şartmı hocam? Eğer farketmez derseniz de, siz nasıl kapatmamızı tavsiye edersiniz hocam? Saygılarımla 👋

Aslında deneyip yazsaydınız bu tarz bir sorunuz olmazdı diye düşünüyorum. Officeniz 365 ise zaten Ctrl + Shift + Enter a gerek yok. Değilse profilinizden office versiyonunuzu güncelleştirmenizi rica edeceğim.

Ahmet Bey ;
Galiba çözüm gelmiş ama burada dursun. Yardımcı hücre kullanmanıza gerek yoktur.
Dizi formülüdür. Hocalarımın dediği gibi sizdeki sürüm Office 365 ise normal kapatabilirsiniz.
Eski sürümler ise CTRL + SHIFT + ENTER ile kapatınız.

=EĞER(A1="";"";EĞER(TOPLA(ESAYIYSA(MBUL(" "&$K$1:$K$12&" ";" "&A1&" "))*1)=0;0;10))

Office 365 özelliklerinde bunun da olduğunu bilmediğim için sormuştum yani kusura bakmayın.
Şuan bu formül hatasız doğru olarak çalışıyor:
⭐
HTML:
⭐

Emeği geçen tüm hocalarımıza çok teşekkür ederim. Sağolun, Varolun... 👋

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri