• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Hücre değerine göre haftalara bölme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
91
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Herkese merhabalar,
Ekte paylasıtıgım excelde toplam kaynak miktarı için M6 da EĞER welding yazan kısımda B20 kaynak tonajını gırınce hangı haftadaysa o hafta ıcın yukarı mıktarını bölüp yazsın ıstıyorum, nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkürler..

Çözüm
Tonaj sütunu için zaten bu işlemler yapılıyor. Aynısını Kaynak sütunu için de istiyorsunuz sanırım?

Örnek dosyayı paylaşıyorum. Sadece turuncu olarak işaretlediğim yere formül yazdım. Kontrol eder misiniz? İstediğiniz böyle bir şey mi?

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,822
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sayın @selis ,
diğer konunuzda da yardımcı olmak istedim ama;
örneğinizi anlamakta zorlanıyorum.
mesela bu dosya için E20 de yazan 50 değerini neye göre seçip,
neye göre nereye nasıl yazılacağını el ile girip izah eder misiniz..
yani 50 sayısını, şuradaki rakama bölüp, şuraya yazıyoruz gibi...

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
91
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Hocam e20 de kaynak miktarı yazıyor 50 ton start ve end yanında h20 ve j20 degerlerınde hangı haftadan baslayıp hangı haftada bıtıyor bu degerler yer alıyor. Sarı ıle gosterım ekte. Bu haftalar ıcın yukarda m6 ya toplam kaynak yazdım, hangi hafta arasındaysa oraya eklemesini istiyorum. Örneğin e20 de 50 tonu 16.haftadan 17 haftaya kadar böldürüp yazdırsın. Yazdıracagı yerde yıne üstte hangı haftaysa aynı hızaya yazsın hocam n2 den ıtıbaren ekledım haftaları yukarıyada hocam.. Burda amacım ornegın 1. haftada ne kadar toplam kaynaklı ısım var onu gormek hocam. Şimdiden teşekkürler..

Ekli dosyalar

• deneme1 (1).xlsm
    100.5 KB · Gösterim: 6

Ahmet

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
411
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Tonaj sütunu için zaten bu işlemler yapılıyor. Aynısını Kaynak sütunu için de istiyorsunuz sanırım?

Örnek dosyayı paylaşıyorum. Sadece turuncu olarak işaretlediğim yere formül yazdım. Kontrol eder misiniz? İstediğiniz böyle bir şey mi?

Ekli dosyalar

• deneme1 (1).xlsm
    100.9 KB · Gösterim: 9
Çözüm

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
91
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Evet hocam bu sekılde ancak kaynak ıcın buraya degıl ustte belırttım n6 dan ıtıbaren hangı haftaysa oraya yazsın, ama ornegın aynı haftada farklı satırlarda olabilir onları nasıl toplayıp gösterir onu bılmıyorum hocam.. Formul dogru ancak hem kaynak hem tonaj aynı yerde olmaz diye düşünüyorum o yuzden üstte gösterse daha ıyı olur tek hucrede..

Konuyu okuyanlar