• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Harita üzerinden il ilçe mesafe bilgilerini alma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ASLAN7410

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
90
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

Ekte gönderdiğim excel dosyamdaki makrolar gayet güzel çalışıyordu hala da çalışıyor.
Ancak şuan toplu sorgu yapıyorum bazı illerin verilerini getirmiyor.

C sütunundaki hücrelerde Haritada göster seçenekleri mevcut, bunun birisine örneğin C14 hücresine tıkladığımda Adana Seyhan'ı haritada gösteriyor, harita üzerindeki gerekli bilgiyi D14 ve E14 hücresine yazıyor.

Sayfa üzerindeki TOPLU OLARAK Kilometre ve Saat Sorgulama butonuna bastığımda haritayı göstermeden bütün illerin ilçelerini Ankara ya mesafe bilgilerini D ve E sütunlarına yazıyor, ancak bazı illerin verileri gelmiyor.

(Bilgi amaçlı yazıyorum, şuan sayfada 224 satır mevcut, butona bastığımda ortalama bilgileri 4 dakika gibi bir sürede getiriyor. Bütün illerin ilçe verileri yaklaşık 1000 satır olduğu için çok zaman alıyor onun için sayfanın tamamını göndermiyorum. 1000 satırda yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında bir süre oluyor.)

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• Örnek1.xlsm
    65.3 KB · Gösterim: 22
Çözüm
Access ile çalışıyor musunuz Sn SNNAY linkini verdiği dosyaya dayalı bir çalışmam var onu Excel'e uyarladım ama ağır çalışıyor.
Ekteki dosyanın verilerinin büyük kısmını forma yüklemek için sildim. Eğer dosya işinize yararsa tam dosyadaki verileri örnek dosyaya kopyalayın.
Not: isterseniz, Access dosyasını da ekleyebilirim çok daha hızlı çalışıyor..
Kodlarınızda sıkıntı yok 100 veriden 90 tanesi geliyorsa gelmeyen veri, data kaynaklıdır. 2 gün denedim veri gelmeyen bazı şehirlerin verisi gün içerisinde bazen geldi bazen gelmedi verilerin adreslerini aralıklarını değiştirdim yine bazılarını getiriyor bazılarını getirmiyor

Ekli dosyalar

• gglmap.gif
    gglmap.gif
    717.2 KB · Gösterim: 11
Sayın SNNAY ilginiz için çok teşekkürler.
Gönderdiğiniz örneği izledim.

Bende şimdi denedim, konu açarken gönderdiğim örneği o gün güncelleyerek göndermiştim.
223 veriden 178 tanesi geldi 45 tanesi gelmedi, şimdi tekrar aynı veriyi toplu olarak güncelledim,
223 veriden 180 tanesi geldi 43 tanesi gelmedi, bende anlamadım.

Bu durumda ne yapmam gerekir. Bu programı izin programında kullanıyordum.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    5.9 KB · Gösterim: 1
  • 2.JPG
    2.JPG
    18.9 KB · Gösterim: 1
Örnekten devam edersek Ankara Ağrı Hamur mesafesi gelmiyorsa Erzincan Ağrı Hamur ile Ankara Erzincan mesafesinin ikisinin toplamı alınabilir yaklaşık değerler bulunur.
Sayın SNNAY ilginiz için çok teşekkürler.
Gönderdiğiniz örneği izledim.

Bende şimdi denedim, konu açarken gönderdiğim örneği o gün güncelleyerek göndermiştim.
223 veriden 178 tanesi geldi 45 tanesi gelmedi, şimdi tekrar aynı veriyi toplu olarak güncelledim,
223 veriden 180 tanesi geldi 43 tanesi gelmedi, bende anlamadım.

Bu durumda ne yapmam gerekir. Bu programı izin programında kullanıyordum.

Dedidiğiniz mantıklı,
satır olarak 1003 satır mevcut, verinin tamamını 10.02.2022 yılında sorguladığımda 3 tane veri gelmemiş,
tüm veriyi şimdi sorguladım 1003 satırdan 175 tanesi gelmedi.

2022 yılında sorguladığım veride Ankara Ankara, Ankara İstanbul Adalar, Ankara Şanlıurfa Ceylanpınar olarak veriler boş gelmiş.

İşinize yarasa Ankara'dan tüm il ve ilçelerine mesafeler.

Ekli dosyalar

• Ankara.xlsx
    46 KB · Gösterim: 3
Sayın Alicimri ve SNNAY ilginiz için çok teşekkür ederim.
Bu bilgileri ara sıra güncelliyordum.

Karayollarının Ankara ile diğer illerin ilçelerine ulaşıp indireceğim bir link bulamadım.

Link paylaşabilir misiniz?

Tamamdır, çok teşekkür ediyorum.

Hayırlı günler diliyorum.

Mesafe tamam, mesafe kaç saat sürdüğü şeklinde bir link var mı?

Tamamdır, çok teşekkür ediyorum.

Hayırlı günler diliyorum.

Mesafe tamam, mesafe kaç saat sürdüğü şeklinde bir link var mı?
Ulaşım Ortalama hızı 100km kabul edilir mesafe bölü/hız sonuç verir

Access ile çalışıyor musunuz Sn SNNAY linkini verdiği dosyaya dayalı bir çalışmam var onu Excel'e uyarladım ama ağır çalışıyor.
Ekteki dosyanın verilerinin büyük kısmını forma yüklemek için sildim. Eğer dosya işinize yararsa tam dosyadaki verileri örnek dosyaya kopyalayın.
Not: isterseniz, Access dosyasını da ekleyebilirim çok daha hızlı çalışıyor..

Ekli dosyalar

• ilcemesafe.xlsm
    83.3 KB · Gösterim: 5
Son düzenleme:
Çözüm
Sayın Ali Bey, göndermiş olduğunuz örnek güzel çalışıyor, ancak Access hakkında hiç bir becerim yok.

Ortalama hız olarak 100 km ile ilgili formül üretip, sayfaya ekleyeceğim.

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri