• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Günlük kıble saati nasıl hesaplanır

ASLAN7410

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
63
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

İnternette ve forumda bulamadım, illere göre günlük kıble saati nasıl hesaplanır?
Bilen var mı? Yardımcı olur musunuz?

Ekte gönderdiğim örnekte kıble saati yazan kısmı nasıl hesaplanıyor, hiç bir yerde bulamadım.

Ekran Alıntısı.JPG

Kıble Saati;
Kabenin bulunduğu nokta, güneşin günlük deklinasyonundaki yeri ve bulunduğumuz nokta arasında olusan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir. Güneşin deklinasyonu değiştikçe kıble saatleri de günlük olarak değişmektedir.

İnternetten bulduğum
ve içerisinde örnek hesaplama olan bir dokuman...
(Akademik bir makale... PDF uzantılı bir dosya)
Umarım faydalı olur...

Ekli dosyalar

• KıbleSaatiHesaplama.pdf
    1 MB · Gösterim: 10
Sayın 52779, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Gönderdiğiniz örneğin 8. sayfasında hesaplama yapılmış ama, bu beni aşıyor, bayağı bir hesap ve bilgi gerekiyor galiba.

Bu işlem daha kolay bir formülüze edilir mi?

Öncelikle, internetten araştırılıp
Harita Genel Komutanlığı tarafından 2023 için hazırlanan Astronomik Almanak bulunup, illere göre ve tarihlere göre Güneşin deklinasyonu ve Zaman bilgilerinin alınması gerekiyor.
Diğer formüller excelde formüle edilebilir.

Ancak araştırma, inceleme ve bilgilerin alınması ve de düzenlenmesi ve de excelde formüle etme epey zaman ayrılması gereken bir olay.
Benim maalesef zamanım yok. Diğer üyeler belki yardımcı olabilirler..

Kıble yönü ile namaz saatleri arasında bir ilişki var mı?

Benim bildiğim, namaz saatleri, basitleştirirsek, güneş ışının, bulunduğunuz nokta arasındaki açı ile oluşan üçgenden hesaplanıyor.

Nasıl hesaplanır hiç bir bilgim yok, internette araştırmaya devam ediyorum.

Kıble saati bildiğim kadarıyla;
Yere çakılan bir çubuğun kıble saatindeki gölgesinin ters yönü kabeyi (kıbleyi) gösterir.

Sayın Patron, dediğniz doğru da bunu nasıl matematiksel formülle saate çevirmek gerekir?

Alttaki bilimsel makale yardımcı olabilir.

Sayın Patron, ilginiz için çok teşekkür ediyorum, dediğiniz örneği sayın 52779, 3. mesajda örneği göndermişti.

Bulunulan bölgenin enlem boylam değerlerinden Api ile aşağıdaki linki kullananlar var. Kaynak doğruluğunu test etmedim ama incelenebilir

Sayın VetExc, ilginiz için çok teşekkürler.
Bulunduğum yer olarak Ankara Sincan olarak bir örnek hazırlayabilir misiniz?

Bulunulan bölgenin enlem boylam değerlerinden Api ile aşağıdaki linki kullananlar var. Kaynak doğruluğunu test etmedim ama incelenebilir

Sayın VetExc, ilginiz için çok teşekkür ediyorum, yıl ve ili değiştirdiğimde hiç bir şey olmuyor,
buradaki bilgileri kullanarak yıllık kıble saatini nasıl hesaplarız, yardımcı olabilir misiniz?

1 yıllık Ankara namaz vakitlerini ekledim, bunun en sonuna da kıble saati eklemek istiyorum.

Ekli dosyalar

• Namaz vakitleri.xlsx
    32.6 KB · Gösterim: 4
S. A. Hocalarım hayırlı geceler.
Kıble yönü ile namaz saatleri arasında bir ilişki var mı?

Kıble saati konuda da tartışıldığı üzere kıble tayini için kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak kıble yönünün bizatihi namaz saatleri ile bir ilgisi yoktur. Namaz saatleri güneşin konumuna göre belirlenir. Mesela Erzincan ile Sivas illeri (Doğu-Batı doğrultusunda) (atıyorum) yan yanadır. Sabah saat 9'da (kabaca) doğuya döndüğünüzde her 2 ilimizde de güneşe dönmüş olursunuz ancak 2 ilimizde namaz saatleri farklıdır. Aynısını Erzincan ile Gümüşhane için de düşünebilrsiniz.( Kuzey-Güney doğrultusunda). Kıble saati; bulunduğunuz konum, Kabe ve Güneşin aynı doğrultuda olduğu saattir. Bulunduğunuz konumda o gün için bir adet kıble saati olabilir. Çünkü güneşin aynı konuma gelmesi 1 gün sürmektedir. Ancak namaz günde 5 vakittir ve her birinin kılınabileceği ZAMAN ARALIKLARI farklıdır. Bayram, Kuşluk, Teheccüd ve diğer namazları hiç hesaba katmadık daha. Özetle Kıble Saati ile Namaz saatleri farklı konulardır.

Kıble saatine gelince...
Eğer gerekli bilgi ve donanıma sahipseniz Kıble Saatinin hesabını Excelde ya da başka herhangi bir programda rahatlıkla yapabilirsiniz.
Ancak tabiri caizse zurnanın zırt deliği tam da burasıdır: Gerekli bilgi ve donanıma sahip olmak.
Açıkcası bu konuda özel bir araştırmam olmadı ancak bildiğim kadarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı hem namaz saatlerinin tespiti için hem de kıble saatinin tespiti için personel istihdam ettiği gibi Üniversitelerle, Rasathanelerle vb. beraber de çalışmaktadır. Olay öyle basit bir kaç formül işi değildir. Çünkü Dünyanın konumunu, o anki açısal durumunu (malum sürekli dönüyoruz), vb konuları düşündüğümüzde Coğrafyadan tutun Uzay bilimlerine kadar çok farklı disiplinlerde çalışma yapılması gerekir. Doğal olarak bütün bu disiplinlerde ciddi anlamda bilgiye, bu bilgiye erişecek teknolojiye ve bütün bunları yapacak nitelikli insan kaynağına ihtiyaç olduğu hemen anlaşılacaktır. ASLAN7410 bu çalışmayı neden yapmak ister bilemem ama eğer bilimsel makalelere konu olacak :) bir çalışma yapmak gibi bir niyetimiz yoksa basitçe paylaştığı tabloyu aylık ya da yıllık olarak Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinden indirip kullanmasının hepimizin faydasına olacağı kanaatindeyim. :)

Sayın Ümit Bey, ilginiz için çok teşekkürler.

Kendimce bir namaz programı yapmaya çalışıyordum.
Namaz vakitleri aylık veya yıllık olarak internette bulunuyor ama kıble saati aylık veya yıllık olarak bulamadığım için namaz vakitlerini kullanarak hesaplama yapılabilir düşüncesiyle foruma soru sormuştum, anlaşılıyorki namaz vakitleri ile bir alakası yok.

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum, hayırlı günler diliyorum.

Konuyu okuyanlar

Geri