• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Günlük girilen verilerin belirli bir süre sonra değiştirilmesini engelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ahmetozen34

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
1
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Daha önce aşağıdaki konu hakkında düşey tarih ilerleyen bir dosya için arkadaşlar aşağıdaki kodlamayı önermişlerdi, örnek dosyadaki gibi yatay ilerleyen günler için de benzeri bir kodlama var mıdır ?

"Günlük veri girişi yapılan bir excel dosyam var. Yapılan veri girişlerinin örneğin 24 saatten sonra silinmesini veya değiştirilmesini istemiyorum. Pazartesi veri girişi yapıldıysa Salı ve sonrası günlerde Pazartesi girilen veri değiştirilemesin istiyorum .Excelin böyle bir özelliği var mıdır, yardımcı olabilirseniz sevinirim ? Şimdiden teşekkür ederim."

Kod:
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Örnek_Dosya.xlsx
    33.5 KB · Gösterim: 1
Merhaba,
Daha önce aşağıdaki konu hakkında düşey tarih ilerleyen bir dosya için arkadaşlar aşağıdaki kodlamayı önermişlerdi, örnek dosyadaki gibi yatay ilerleyen günler için de benzeri bir kodlama var mıdır ?

"Günlük veri girişi yapılan bir excel dosyam var. Yapılan veri girişlerinin örneğin 24 saatten sonra silinmesini veya değiştirilmesini istemiyorum. Pazartesi veri girişi yapıldıysa Salı ve sonrası günlerde Pazartesi girilen veri değiştirilemesin istiyorum .Excelin böyle bir özelliği var mıdır, yardımcı olabilirseniz sevinirim ? Şimdiden teşekkür ederim."

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Dim son As Long
Dim password As String
Dim userInput As String

son = Range("A1").CurrentRegion.Columns.Count + 1

If Cells(Target.Row, 1) < Date And Target.Column < 5 And Target.Value <> "" Then
userInput = InputBox("Geçmiş veriyi değiştirmek için parolayı giriniz:", "Parola Girişi")

' Parolanızı buraya girin
password = "1234"

If userInput <> password Then
MsgBox "Geçmiş verileri değiştiremezsiniz."
Cells(Target.Row, son).Select
Else
MsgBox "Parola doğru. Veriyi değiştirebilirsiniz."
End If
End If
End Sub
Deneyiniz;
Tarih sütunları farklı hücreler ise Set tarihAraligi = Me.Range("D3:CQ3") kısmında D3:CQ3 yazan yeri değiştiriniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-TARİH.xlsm
    43 KB · Gösterim: 4
Hocam öncelikle çok teşekkür ederim.
Yüklediğim örnek dosyadaki ilk sheet'te çalışmıyor malesef.
F5:AJ5 aralığını seçtiğim zaman tüm sayfayı bu aralıktaki tarihlermiş gibi değerlendiriyor ancak her ay bu sheet'te alt alta ekleniyor. Bu sayfaya özel bir çözümün olur mu acaba ?

Deneyiniz;
Tarih sütunları farklı hücreler ise Set tarihAraligi = Me.Range("D3:CQ3") kısmında D3:CQ3 yazan yeri değiştiriniz.
Kod:
Hocam öncelikle çok teşekkür ederim.
Yüklediğim örnek dosyadaki ilk sheet'te çalışmıyor malesef.
F5:AJ5 aralığını seçtiğim zaman tüm sayfayı bu aralıktaki tarihlermiş gibi değerlendiriyor ancak her ay bu sheet'te alt alta ekleniyor. Bu sayfaya özel bir çözümün olur mu acaba ?

Ekip sayfasında sadece F5:AJ5 aralığında (Tarihlerin bulunduğu satır) çalışacak diğer sayfada komple çalışacak;

Kod:

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-TARİH.xlsm
    44.4 KB · Gösterim: 2
Ekip sayfasında sadece F5:AJ5 aralığında (Tarihlerin bulunduğu satır) çalışacak diğer sayfada komple çalışacak;

Kod:
Hocam ilgin için teşekkür ederim ancak doğru anlatamamış olabilirim.

Pers sayfası çok başarılı oldu eline sağlık, o sayfa ile ilgili düzenlemeye ihtiyaç yok.
Equip Sayfası için;
F5 ve AJ31 arası Temmuz ayı için, F36 AJ 62 için Ağustos ayı için kelimeler ile doldurulacak tarih ile değil.
Pers sayfasında yaptığın kodlamanın aynısı burda F5 AJ 31 arası için ayrı , F36 AJ62 için ayrı, hatta eylül ayı eklendiğinde F67 AJ 93 arası için de ayrı çalışması yeterli olacaktır. Mesela F 36'daki tarihe bakacak ve eğer güncel tarihimiz 1 Ağustosu geçmiş ise F36 ve F62 arasındaki değerleri değiştirmeyecek, formülün F 62 sonrasını veya F32 öncesini etkilememesi lazım ki ben alta Eylül ayını eklediğimde eylül için de formülü çoğaltayım. Çoğaltabileceğim bir formül olursa çok iyi olur. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Örnek_Dosya_2.xlsx
    22.8 KB · Gösterim: 2
Hocam ilgin için teşekkür ederim ancak doğru anlatamamış olabilirim.

Pers sayfası çok başarılı oldu eline sağlık, o sayfa ile ilgili düzenlemeye ihtiyaç yok.
Equip Sayfası için;
F5 ve AJ31 arası Temmuz ayı için, F36 AJ 62 için Ağustos ayı için kelimeler ile doldurulacak tarih ile değil.
Pers sayfasında yaptığın kodlamanın aynısı burda F5 AJ 31 arası için ayrı , F36 AJ62 için ayrı, hatta eylül ayı eklendiğinde F67 AJ 93 arası için de ayrı çalışması yeterli olacaktır. Mesela F 36'daki tarihe bakacak ve eğer güncel tarihimiz 1 Ağustosu geçmiş ise F36 ve F62 arasındaki değerleri değiştirmeyecek, formülün F 62 sonrasını veya F32 öncesini etkilememesi lazım ki ben alta Eylül ayını eklediğimde eylül için de formülü çoğaltayım. Çoğaltabileceğim bir formül olursa çok iyi olur. Çok teşekkür ederim.
Deneyiniz;
Sayfaya daha sonra eklenecek tablolar için araliklar = Array("F5:AJ32", "F36:AJ63", "F67:AJ94") ' Buraya yeni aralıklar ekleyebilirsiniz kısmına ekleme yapabilirsiniz örneğin 10. ay için aralık F98:AJ125 gibi
Kod:

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-TARİHARALIĞINAGÖREYASAKLI.xlsm
    45.1 KB · Gösterim: 2
Deneyiniz;
Sayfaya daha sonra eklenecek tablolar için araliklar = Array("F5:AJ32", "F36:AJ63", "F67:AJ94") ' Buraya yeni aralıklar ekleyebilirsiniz kısmına ekleme yapabilirsiniz örneğin 10. ay için aralık F98:AJ125 gibi
Kod:
Hocam çok teşekkür ederim, tam olarak istediğim gibi çalıyor.
Küçük bir problem var destek olabilirsen sevinirim.
Mesela geçmşi tarihteki bir veriyi değiştirmeye çalışıyorum parola soruyor, parola soran ekranı x ile kapatıyorum, Geçmiş verileri değiştiremezsiniz şeklinde uyarı geliyor, tamama bastıktan sonra hücrenin içine girip değişiklik yapabiliyorum. Aslında daha önce yazdığın kodlarda bu yaşanmıyor. Daha önce yazdığın kodlarda seçimi (fareyi) başka bir hücreye gönderiyordu ve hiçbir şekilde değişiklik yapılamıyordu.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri