• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Günlük Araç Kullanım Süresini Bulma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

sybil07

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
2
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar. Ekte bir işçinin tarih bazlı araç kullanım zaman dilimleri var. Tabloda Sayfa 1'de yer alan tarihlerde en küçük saat dilimi ile en büyük saat dilimini alıyorum. Bu zaman dilimlerine göre hesap yapabiliyorum. Ancak çalışılan saatlerin yani günlük fiili kaç saat çalışıldığının, yani araç sürdüğünün hesabını yapamıyorum. Kafam durmuş durumda. Örnekle kişi saat 14:32:48'da işi bırakıyor ve yeniden araç kullanmaya saat 16:50:15'de başlıyor. Mantığını oturtamadığım için bir türlü işin içinden çıkamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• tablo yüklenecek.xlsx
    60.9 KB · Gösterim: 7
Sayfa1de 14:32:48'de işi bırakıp 16:50:15'de tekrar başladığını belirtiyorsunuz ancak bu ayrımı yapan bir veri yok tabloda, dolayısı ile işleyişi siz bildiğiniz için işi bırakıp başladığını biliyorsunuz. Ancak hesaplamanın yapılabilmesi için tabloda bu veriyi alabilecek bir kriter bulunması gerekir ister formül ister kod ile hesaplama yapmak için. Ara verilen süre baz alınsa bile örneğin 14:32 - 16:50 belirli sürenin üzerinde ara kriteri ile bir ayrım yolu belirlenebilir ancak, diyelim bu süre 15 dk oldu yani 14:32 - 14:47 gibi bu durumda bu tip bir ayrım yapılması da mümkün değil. Tablonuzun mantığında hata var iş başlangıç ve bitiş kriterlerini kayıt altına almanın yolunu bulursanız sorunun %90 kısmı çözülür kalan %10 ister formülasyon ister kodlama olsun düzenlenip test edilmesi kısmı sadece.

cevap için teşekkür ederim, mantığı ben çözemedim, tüm zaman aralığını içeren tabloyu paylaşayım, belki oradan bir çıkarım yapabilirsiniz

Ekli dosyalar

• tüm tablo.xlsx
    2.8 MB · Gösterim: 17
Tarih sütununun son satırında ki saat hücresi bitiş kabul edilirse buna b100 diyelim ;
b100-b99
b98-b97
b96-b95 şeklinde ara farklar toplamı b100-b2 den daha az olacaktır. yani b2 de sürüş başladı b3 te bitti b4 te başladı b5 te bitti şeklinde bir hesaplama yapınız.

Umarım doğru anlamış doğru yapmışımdır.

Ekli dosyalar

• tablo yüklenecek.xlsx
    61 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri